Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 86 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci siedmiu osób chorujących na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 755 osób, z których 75 159 zmarło.
Najwięcej z 86 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest w województwie mazowieckim oraz wielkopolskim, gdzie odnotowano po 13 infekcji.
Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: śląskiego (8), małopolskiego (6), dolnośląskiego (5), lubelskiego (5), łódzkiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (4), warmińsko-mazurskiego (4) lubuskiego (3), opolskiego (3), podlaskiego (3), zachodniopomorskiego (3), pomorskiego (2).
5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Resort podał też informację o śmierci siedmiu zakażonych osób - z powodu COVID-19 zmarły trzy osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły cztery osoby.
Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 755 osób, z których 75 159 zmarło.
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 45,5 tysiąca testów na obecność koronawirusa, w tym 31 618 antygenowych.
Ile osób jest w szpitalach? Ile respiratorów jest zajętych?
Z sobotniego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:
- 6959 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-55 w porównaniu do dnia poprzedniego), - z tego 450 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (-13), - 686 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-10), - z tego 70 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (-1), - 98 715 osób jest objętych kwarantanną (+544), - 2 652 458 osób wyzdrowiało (+49).
"Wydaje się, że dochodzimy do pewnego minimalnego pułapu"
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek, że "wydaje się, że dochodzimy do pewnego minimalnego pułapu, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zakażeń". - Widzimy to po stronie dynamiki, która cały czas jest ujemna, czyli z tygodnia na tydzień obserwujemy spadki zakażeń, ale te spadki są coraz mniejsze - powiedział.
Jak dodał, widać, że spadek zakażeń coraz bardziej zbliża się do zera. - To oznacza, że dochodzimy do ważnego punktu, w którym będziemy obserwowali w pierwszej kolejności stabilizację liczby zakażeń (...), ale oczywiście oznacza to też ryzyko, że będziemy mieli do czynienia z odbiciem, odwróceniem tendencji i tak naprawdę przyrostem zakażeń - zaznaczył minister. Podkreślił, że właśnie dlatego tak ważna jest akcja szczepień.
Źródło: tvn24.pl, PAP