Ograniczenia i zakazy w "etapie odpowiedzialności". Jest rozporządzenie

Autor:
mjz/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnymTVN24
wideo 2/23
TVN24Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym

Od soboty, 28 listopada wchodzimy w "etap odpowiedzialności" w walce z koronawirusem, a więc zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie, w którym zachowano większość już obowiązujących ograniczeń, między innymi te dotyczące przemieszczania się czy limitów zgromadzeń. Przywrócono jednak działalność sklepów i usług w galeriach handlowych. Możliwe będzie działanie wyciągów narciarskich, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na najbliższy czas, obejmujący "etap odpowiedzialności" - od 28 listopada do 27 grudnia oraz "etap stabilizacji" - najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie liczba zachorowań na COVID-19.

Jeśli przekroczona zostanie średnia dzienna liczba zakażeń na poziomie 27 tysięcy, możliwe będzie wprowadzenie kwarantanny narodowej. Projekty rozporządzeń dotyczących wszystkich trzech scenariuszy zamieszczono w sobotę na rządowej stronie i poddano je konsultacjom.

W czwartek po południu rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenia będą obowiązywać od soboty, 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku. "Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - wskazano.

"Etap odpowiedzialności"

W rozporządzeniu dotyczącym "etapu odpowiedzialności" zachowano większość już obowiązujących ograniczeń. Utrzymano zakaz organizowania dyskotek, prowadzenia basenów, siłowni i klubów fitness z wyjątkiem obiektów w podmiotach leczniczych i tych przeznaczonych dla sportowców, uczniów i studentów - w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Nadal nie można też organizować wesel i konsolacji.

Do 27 grudnia usługi hotelarskie pozostaną dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, sportowców i medyków. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Zgodnie z rozporządzeniem nadal zamknięte mają być kina i instytucje kultury. Wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności. Targi, wystawy i konferencje mogą być tylko w formie online. Nadal zamknięte mają być uzdrowiska.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń

Limity uczestników zgromadzeń

W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. W kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych przy zachowaniu 1,5 metra odległości od innych osób i zakryciu nosa i ust. W dalszym ciągu mają obowiązywać ograniczenia liczby pasażerów w transporcie publicznym do 50 procent liczby miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą działać przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Godziny dla seniorów utrzymane

Utrzymano godziny dla seniorów w sklepach i obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Powyższe punkty w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, mogą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Przewidziano jednak wyjątek. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" - zaznaczono w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Zmiany w handlu od soboty. Oto szczegóły

Należy pamiętać, że w czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto przepisy nie dotyczą placówek handlu hurtowego oraz placówek handlowych działających w szkołach lub w placówkach oświatowych.

Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnymTVN24

Sklepy odzieżowe i meblowe w galeriach handlowych będą otwarte

W projekcie zrezygnowano z zakazu działania w galeriach i parkach handlowych sklepów odzieżowych czy meblowych. W związku z tym od 28 listopada, czyli przewidywanego terminu wejścia w życie rozporządzenia, wszystkie sklepy i obiekty usługowe w galeriach będą mogły być otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego i limitu osób – maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Kasyna mogą działać, ale w reżimie sanitarnym

W projekcie zapisano też, że w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, klienci muszą zachowywać między sobą odległość minimum 1,5 metra.

Szczegółowe zasady i ograniczenia

Przemieszczanie się:

- dystans 1,5 m od innych osób; - ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina:

- działalność zawieszona, z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności. 

Biblioteki publiczne i naukowe:

– możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów. 

Komunikacja zbiorowa:

Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

- 50 procent liczby miejsc siedzących albo - 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny:

- ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 osoba na 15 metrów kwadratowych; - obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania:

- w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów - imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Do limitu tego nie będzie się wliczało osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. 

Wesela, komunie i konsolacje:

- zakaz organizacji

Targi i wydarzenia:

- wyłącznie w formie online

Parki rozrywki:

- działalność zawieszona

Edukacja:

- nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej

Sklepy i galerie handlowe:

- ograniczona liczba klientów – max. 1 osoba/15 metrów kw. - godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00

Hotele:

- działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, pracowników medycznych oraz pacjentów i ich opiekunów.

Gastronomia:

- wyłącznie "na wynos" i "na dowóz"

Salony fryzjerskie i kosmetyczne:

- funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 metra odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi

Siłownie, kluby fitness i aquaparki:

- działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe:

- bez udziału publiczności

 Dyskoteki i kluby nocne:

- działalność zawieszona.

Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety:

– 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 metra, z wyłączeniem obsługi

Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu:

– możliwość działalności, z zachowaniem reżimu sanitarnego

Autor:mjz/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości