Od soboty, 28 listopada wchodzimy w "etap odpowiedzialności" w walce z koronawirusem, a więc zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie, w którym zachowano większość już obowiązujących ograniczeń, między innymi te dotyczące przemieszczania się czy limitów zgromadzeń. Przywrócono jednak działalność sklepów i usług w galeriach handlowych. Możliwe będzie działanie wyciągów narciarskich, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego.
W sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na najbliższy czas, obejmujący "etap odpowiedzialności" - od 28 listopada do 27 grudnia oraz "etap stabilizacji" - najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie liczba zachorowań na COVID-19.
Jeśli przekroczona zostanie średnia dzienna liczba zakażeń na poziomie 27 tysięcy, możliwe będzie wprowadzenie kwarantanny narodowej. Projekty rozporządzeń dotyczących wszystkich trzech scenariuszy zamieszczono w sobotę na rządowej stronie i poddano je konsultacjom.
W czwartek po południu rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenia będą obowiązywać od soboty, 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku. "Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - wskazano.
"Etap odpowiedzialności"
W rozporządzeniu dotyczącym "etapu odpowiedzialności" zachowano większość już obowiązujących ograniczeń. Utrzymano zakaz organizowania dyskotek, prowadzenia basenów, siłowni i klubów fitness z wyjątkiem obiektów w podmiotach leczniczych i tych przeznaczonych dla sportowców, uczniów i studentów - w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Nadal nie można też organizować wesel i konsolacji.
Do 27 grudnia usługi hotelarskie pozostaną dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, sportowców i medyków. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos.
Zgodnie z rozporządzeniem nadal zamknięte mają być kina i instytucje kultury. Wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności. Targi, wystawy i konferencje mogą być tylko w formie online. Nadal zamknięte mają być uzdrowiska.
Limity uczestników zgromadzeń
W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. W kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych przy zachowaniu 1,5 metra odległości od innych osób i zakryciu nosa i ust. W dalszym ciągu mają obowiązywać ograniczenia liczby pasażerów w transporcie publicznym do 50 procent liczby miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą działać przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Godziny dla seniorów utrzymane
Utrzymano godziny dla seniorów w sklepach i obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Powyższe punkty w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, mogą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
Przewidziano jednak wyjątek. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" - zaznaczono w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Należy pamiętać, że w czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto przepisy nie dotyczą placówek handlu hurtowego oraz placówek handlowych działających w szkołach lub w placówkach oświatowych.
Sklepy odzieżowe i meblowe w galeriach handlowych będą otwarte
W projekcie zrezygnowano z zakazu działania w galeriach i parkach handlowych sklepów odzieżowych czy meblowych. W związku z tym od 28 listopada, czyli przewidywanego terminu wejścia w życie rozporządzenia, wszystkie sklepy i obiekty usługowe w galeriach będą mogły być otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego i limitu osób – maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.
Kasyna mogą działać, ale w reżimie sanitarnym
W projekcie zapisano też, że w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, klienci muszą zachowywać między sobą odległość minimum 1,5 metra.
Szczegółowe zasady i ograniczenia
Przemieszczanie się:
- dystans 1,5 m od innych osób; - ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Wydarzenia kulturalne i kina:
- działalność zawieszona, z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.
Biblioteki publiczne i naukowe:
– możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
Komunikacja zbiorowa:
Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
- 50 procent liczby miejsc siedzących albo - 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.
Kult religijny:
- ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 osoba na 15 metrów kwadratowych; - obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
Zgromadzenia i spotkania:
- w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów - imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Do limitu tego nie będzie się wliczało osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.
Wesela, komunie i konsolacje:
- zakaz organizacji
Targi i wydarzenia:
- wyłącznie w formie online
Parki rozrywki:
- działalność zawieszona
Edukacja:
- nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej
Sklepy i galerie handlowe:
- ograniczona liczba klientów – max. 1 osoba/15 metrów kw. - godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00
Hotele:
- działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, pracowników medycznych oraz pacjentów i ich opiekunów.
Gastronomia:
- wyłącznie "na wynos" i "na dowóz"
Salony fryzjerskie i kosmetyczne:
- funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 metra odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi
Siłownie, kluby fitness i aquaparki:
- działalność zawieszona
Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe:
- bez udziału publiczności
Dyskoteki i kluby nocne:
- działalność zawieszona.
Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety:
– 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 metra, z wyłączeniem obsługi
Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu:
– możliwość działalności, z zachowaniem reżimu sanitarnego
Źródło: tvn24.pl, PAP