Zmiany w handlu od soboty. Oto szczegóły

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnymTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym

Przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach handlowych oraz brak tak zwanych godzin dla seniorów w Wigilię. To tylko niektóre regulacje dotyczące handlu, które znalazły się w rządowym rozporządzeniu. Zmiany zaczną obowiązywać od soboty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

"Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.). Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń" - podkreślono w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Ograniczenia mają obowiązywać od soboty 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku. "Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - wskazano.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Koronawirus a sklepy

Zgodnie z rozporządzeniem od najbliższej soboty 28 listopada przywrócona zostaje możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.

Sprawdź, które sklepy i punkty usługowe obecnie działają, a które są zamknięte

W sklepach, galeriach handlowych oraz placówkach pocztowych nadal będzie obowiązywał limit osób uzależniony od powierzchni. To maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Pozostaną także tak zwane godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe. Powyższe punkty w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, mogą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Przewidziano jednak wyjątek. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" - zaznaczono w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Należy pamiętać, że w czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto przepisy nie dotyczą placówek handlu hurtowego oraz placówek handlowych działających w szkołach lub w placówkach oświatowych.

Hotele i restauracje zamknięte

Rozporządzenie przewiduje, że działalność hoteli pozostanie zawieszona. Będą mogły one przyjmować jedynie gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personel medyczny oraz pacjentów i ich opiekunów.

Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu będą mogły działać z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Lokale gastronomiczne nadal nie będą mogły prowadzić działalności stacjonarnej, a wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mają funkcjonować w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

Działalność basenów, siłowni, klubów fitness i aquaparków pozostanie zawieszona. Z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych; studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

W projekcie zaproponowano utrzymanie zakazu organizacji wesel. Targi i wydarzenia będą mogły odbywać się wyłącznie w formie online.

Zawieszona pozostanie działalność dyskotek i klubów nocnych, a także parków rozrywki.

Wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać wyłącznie bez udziału publiczności.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości