TVN24 | Polska

"W tendencji epidemicznej może się coś zmieniać"

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
Andrusiewicz: pierwszy sygnał, że w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać
Andrusiewicz: pierwszy sygnał, że w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać TVN24
wideo 2/22
TVN24Andrusiewicz: pierwszy sygnał, że w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać

Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał, że piątkowa liczba nowych zakażeń jest mniejsza o 13 procent od tej zanotowanej tydzień temu. "To kolejny sygnał, po malejącej liczbie zleceń POZ na testy, wskazujący na odwrócenie tendencji w trzeciej fali" – stwierdził. O "delikatnym wyhamowaniu" dynamiki zachorowań mówił podczas briefingu prasowego także rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł przy tym, że jest zbyt wcześnie, aby mówić, że mamy do czynienia ze stałym trendem spadkowym.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 30 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 497 osób. W ubiegły piątek (26 marca) resort zdrowia informował o 35 143 nowych przypadkach i o śmierci 443 chorych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Łączna liczba zakażonych koronawirusem od wykrycia pierwszego przypadku w Polsce wzrosła do 2 387 511, z czego 54 165 chorych zmarło.

Na spadek dziennych zachorowań w porównaniu z ubiegłym tygodniem zwrócił uwagę minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Dzisiejsza liczba nowych zakażeń jest mniejsza o 13 proc. od odnotowanej tydzień temu. Ten spadek ma miejsce przy 100 tys. wykonanych testów. To kolejny sygnał – po malejącej liczbie zleceń POZ na testy – wskazujący na odwrócenie tendencji w III fali. Bądźmy odpowiedzialni w te święta!" – zaapelował na Twitterze Niedzielski.

Najwięcej dziennych zakażeń do tej pory zanotowano dzień wcześniej, w czwartek 1 kwietnia – 35 251 przypadków. Najwięcej zgonów w epidemii przyniósł 25 listopada ubiegłego roku. Tego dnia MZ przekazało informację o 674 zmarłych z powodu COVID-19.

Andrusiewicz: w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać

Na "delikatne wyhamowanie" dynamiki zachorowań zwrócił także uwagę podczas konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Przedwczoraj w naszych statystykach mieliśmy wyhamowanie dynamiki (wzrostu) do poziomu poniżej 10 procent, wczoraj do poziomu 3 procent, a dzisiaj ta dynamika jest ujemna tydzień do tygodnia. Jest to pierwszy sygnał, że w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać – stwierdził Andrusiewicz.

Andrusiewicz: pierwszy sygnał, że w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać
Andrusiewicz: pierwszy sygnał, że w tendencji epidemicznej może się coś zmieniać TVN24

Zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, aby mówić, że mamy do czynienia ze stałym trendem spadkowym. Ocenił, że wszystko zależy od zachowań społecznych. - Nie możemy przyjmować tego jako jaskółkę dobrej nadziei i z dość dużą swobodą podejść do najbliższych dni, bo ta sytuacja może się diametralnie odwrócić – powiedział rzecznik.

Zwrócił uwagę, że nadal trudną sytuację mamy w woj. śląskim, woj. wielkopolskim i w woj. dolnośląskim. - Tam dzienne przyrosty wynoszą nadal 30 procent – mówił.

Dodał, że są regiony, gdzie sytuacja może napawać optymizmem. - W województwie warmińsko-mazurskim mamy kolejny dzień spadków na poziomie 5 procent. Mamy takie województwa, jak podlaskie, podkarpackie czy lubuskie, gdzie dobowe wzrosty są poniżej 10 procent – powiedział rzecznik MZ.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości