Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Zakażenia koronawirusem - dane z 6 lipca 2020
wideo 2/6
Zakażenia koronawirusem - dane z 6 lipca 2020

205 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono w poniedziałek. Zmarły kolejne cztery osoby chore na COVID-19. Najwięcej przypadków od początku pandemii potwierdzono na Śląsku, najmniej w województwie lubuskim. Zobacz dane dotyczące zachorowań w poszczególnych regionach kraju. Artykuł jest aktualizowany na bieżąco.

Ministerstwo Zdrowia informuje dziś, że najwięcej nowych zakażeń jest na Śląsku - 49, na Mazowszu -39, w Łódzkiem - 31 i Lubelskiem - 26. W pozostałych województwach potwierdzono po kilkanaście lub kilka nowych przypadków. Zmarły cztery kolejne osoby zakażone koronawirusem: 91-letni mężczyzna, 73-letnia kobieta i 82-letnia kobieta hospitalizowani w Łańcucie oraz 79-letnia pacjentka z Raciborza.

Według komunikatów przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 36 155 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 151521 osób (Co wiemy o zmarłych?), - 83 767 osób jest objętych kwarantanną, - 12 118 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 1790 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 76 respiratorów jest wykorzystywanych, - 23 966 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Wcześniej zostały otwarte salony fryzjerskie i restauracje

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Od 25 maja możliwe są zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Wróciły galerie handlowe, żłobki i przedszkola

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

ZOBACZ >> Nieliczne dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. "Nie jestem wyrodną matką, ale muszę pracować"

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Stan epidemii

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: