TVN24 | Polska

"Do zwykłego systemu" wraca 10 tysięcy łóżek covidowych. Od 4 maja koniec ograniczeń zabiegów planowych

TVN24 | Polska

Autor:
ads//rzw
Źródło:
TVN24
Niedzielski: 10 tysięcy łóżek wróci do zwykłego systemu ochrony zdrowia
Niedzielski: 10 tysięcy łóżek wróci do zwykłego systemu ochrony zdrowiaTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: 10 tysięcy łóżek wróci do zwykłego systemu ochrony zdrowia

W ciągu dwóch tygodni 10 tysięcy łóżek przeznaczonych dotychczas do walki z pandemią wróci do zwykłego systemu ochrony zdrowia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Na poniedziałkowej konferencji prasowej przekazał też, że od 4 maja ministerstwo wycofa ograniczenia dotyczące zabiegów planowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos na konferencji prasowej w Nałęczowie. Poinformował, że w najbliższym czasie "czeka nas bardzo dynamiczne przywracanie do systemu opieki zdrowotnej łóżek, miejsc szpitalnych, które były do tej pory przeznaczone na walkę z COVID-em".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Niedzielski: 10 tysięcy łóżek wróci do zwykłego systemu ochrony zdrowia

- Trzecia fala dotknęła nas w znacznie mocniejszy sposób niż fala druga. Mieliśmy więcej zakażeń, więcej hospitalizacji. (...) Teraz, kiedy fala odpuszcza, natychmiast chcemy przerzucić siły i środki na leczenie w innych zakresach - mówił Adam Niedzielski.

Przekazał, że "ponieważ trzecia fala słabnie, apogeum mamy za sobą", do "normalnego systemu opieki zdrowotnej" wróci ponad 10 tysięcy łóżek. - To jest kwestia najbliższych dwóch tygodni. 10 tysięcy łóżek wróci z walki z pandemią do zwykłego systemu opieki zdrowotnej - zapewnił szef resortu zdrowia.

Minister: wycofujemy ograniczenia dotyczące zabiegów planowych

Minister poinformował, że od 4 maja zostaną wycofane "ograniczenia dotyczące zabiegów planowych", które - jak mówił na konferencji - "były smutną koniecznością".

- Najważniejszym zadaniem na najbliższy miesiąc, dwa, trzy miesiące jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem tak jak zajmowaliśmy się nim w czasie przedpandemicznym - stwierdził minister.

Niedzielski: pięć elementów planu poprawy zdrowia

Niedzielski mówił też o "planie poprawy zdrowia Polaków" przygotowanym przez rząd, który składa się z pięciu elementów. Jak mówił, obejmuje on: Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową i program profilaktyki dla osób 40 plus. Krajowa Sieć Kardiologiczna - przekazał - "w najbliższym tygodniu na zasadzie pilotażu będzie wprowadzona jako rozporządzenie, zaczynając od województwa mazowieckiego". Poinformował, że programy "profilaktyki dla osób w wieku powyżej 40. roku życia i zniesienie limitów świadczenia specjalistycznych usług medycznych" będą ogłoszone "w perspektywie tygodnia po majówce".

Autor:ads//rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości