Minister zdrowia apeluje do osób wracających z Wielkiej Brytanii

Autor:
ads,js//now
Źródło:
TVN24, PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że wydał dyspozycję sanepidowi, by "wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii". Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że wszystkie osoby przybywające do Polski, w szczególności z Wielkiej Brytanii, mogą wykonać bezpłatnie test. Należy się w tej sprawie skontaktować z infolinią inspekcji sanitarnej.

"Przed chwilą wydałem dyspozycje Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii" - napisał w niedzielę późnym wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski. Poprosił, by w sprawie wykonania takiego testu "kontaktować się z lokalnym sanepidem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Infolinia inspekcji sanitarnej w sprawie testu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie internetowej, że "w związku z zaobserwowaną mutacją wirusa SARS-CoV-2 wszystkie osoby przybywające do Polski, w szczególności z Wielkiej Brytanii, mogą wykonać bezpłatnie test".

"Prosimy o kontakt z infolinią inspekcji sanitarnej pod numerem telefonu +48 22 25 00 115. Konsultanci pokierują zainteresowane osoby do właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która wystawi zlecenie testu w punktach drive-thru" - podał GIS.

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski będą zawieszone

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował w niedzielę wieczorem, że loty do Polski z Wielkiej Brytanii zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się na Wyspach nowego wariantu koronawirusa.

Już kilka krajów poinformowało o zawieszeniu połączeń lotniczych z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa. Na taki krok zdecydowały się Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Niemcy, Irlandia, Dania i Kanada.

CZYTAJ WIĘCEJ: Blokada lotów z Wielkiej Brytanii, zawieszone połączenia kolejowe >>>

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad sześć tysięcy zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Autor:ads,js//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości