TVN24 Biznes | Ze świata

Blokada lotów z Wielkiej Brytanii, zawieszone połączenia kolejowe. Kolejne kraje podejmują decyzję

TVN24 Biznes | Ze świata

Aktualizacja:
Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Holandia, Belgia, Włochy, Niemcy, Bułgaria, Francja, Dania - to tylko niektóre kraje, które zdecydowały się na wprowadzanie ograniczeń w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią. Decyzja ma związek z wykryciem nowego wariantu koronawirusa, który rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii.

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio napisał w mediach społecznościowych: "Zjednoczone Królestwo podniosło alarm w związku z nową odmianą COVID, która jest wynikiem mutacji wirusa".

"Jako rząd mamy obowiązek chronić Włochów i z tego powodu, po zawiadomieniu angielskiego rządu, wraz z ministerstwem zdrowia podpiszemy rozporządzenie w sprawie zawieszenia lotów z Wielką Brytanią" - dodał.

Szef dyplomacji podkreślił: "Naszym priorytetem jest ochrona Włochów i naszych rodaków". W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje kilkaset tysięcy obywateli włoskich.

Niemcy, Belgia, Holandia, Bułgaria, Irlandia

Wcześniej belgijski premier Alexander De Croo zapowiedział wprowadzenie zakazu połączeń lotniczych z Wielkiej Brytanii. Zaczął obowiązywać o północy, początkowo ma trwać 24 godziny. - Jest bardzo wiele pytań dotyczących tej nowej mutacji i czy nie ma jej jeszcze na kontynencie - powiedział. - Miejmy nadzieję, że we wtorek sytuacja będzie bardziej klarowna - dodał.

W Belgii zawieszone zostaną także połączenia kolejowe z Wyspami.

W niedzielę zakaz lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii ogłosiła ponadto Holandia. Wszedł on w życie w tego dnia o godzinie 6.00. Zakaz będzie obowiązywał do 1 stycznia. Na razie obejmuje jedynie loty pasażerskie, ale tamtejszy rząd przyznał, że rozważa rozszerzenie go na inne środki transportu.

W niedzielę na podobny krok zdecydowała się Kanada. Zawieszenie lotów obowiązuje od północy z niedzieli na poniedziałek czasu lokalnego, czyli od 6 rano czasu polskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Również niemiecki minister zdrowia poinformował w niedzielę, że wszystkie loty z Wielkiej Brytanii zostają zawieszone od północy. Minister zdrowia powiedział, że wariant brytyjski nie został jeszcze wykryty w Niemczech.

Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa zidentyfikowaną i rozprzestrzeniającą się w Wielkiej Brytanii.

Decyzję o zawieszeniu lotów z i do Wielkiej Brytanii od północy do 31 stycznia podjęła w niedzielę Bułgaria.

Początkowo bułgarskie ministerstwo zdrowia informowało o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie dla wszystkich osób przybywających z Wielkiej Brytanii, jednak rząd zdecydował się tymczasowym zawieszeniu lotów.

Władze Francji poinformowały w niedzielę o wprowadzeniu 48-godzinnego zakazu wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii. Będzie obowiązywał od północy z niedzieli na poniedziałek. Dozwolony będzie transport towarów, a także przemieszczanie się ludzi z Francji do Wielkiej Brytanii - podano po niedzielnym nadzwyczajnym posiedzeniu rządowej rady obrony. Zakaz przyjazdu z Wielkiej Brytanii ma obejmować wszystkie środki transportu, w tym promy, samoloty, pociągi i samochody - poinformował premier.

W odpowiedzi na francuski zakaz Eurotunel zapowiedział, że zawiesi połączenia z Folkestone w Anglii od godziny 22:00 dla ruchu zmierzającego do Calais we Francji. Osoby, które zarezerwowały na podróż otrzymają zwrot pieniędzy. Pociągi nadal będą kursować z Calais do Folkestone.

Irlandia nałoży ograniczenia na loty i promy z Wielkiej Brytanii od niedzieli od północy - powiedział minister transportu Eamon Ryan. - Istnieje wyjątek dla ruchu towarowego i pracowników podstawowego łańcucha dostaw - dodał.

Turcja tymczasowo zakazała wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii.

Dania zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii na 48 godzin, od godz. 10 rano w poniedziałek - poinformował na Twitterze minister transportu Benny Engelbrecht.

Połączenia lotnicze z Wielką Brytanią zawiesza od północy 22 grudnia Rosja. Wstępnie podano, że loty zawieszone zostają na tydzień.

Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Czechy

Także władze Austrii planują zawieszenie połączeń lotniczych z Wielką Brytanią - poinformowała w niedzielę agencja APA, cytująca ministra zdrowia Rudolfa Anschobera.

Na razie nie wiadomo, kiedy i na jak długo wejdą w życie zakazy wprowadzone przez Włochy i Austrię - zauważają agencje.

Z kolei rząd Hiszpanii wezwał w niedzielnym oświadczeniu do skoordynowanych działań na poziomie Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa. "Celem jest ochrona praw Europejczyków poprzez koordynację i unikanie jednostronnych środków" - podkreślono.

Zakaz wjazdu osób przybywających z Wielkiej Brytanii ogłosiła też Szwajcaria. Dodatkowo podróżni, którzy przyjechali z tego państwa od 14 grudnia, mają być objęci 10-dniową kwarantanną.

Od poniedziałku od godz. 12 zawieszone są połączenia lotnicze między Wielką Brytanią a Czechami. Ograniczenie potrwa co najmniej do końca roku i nie obejmuje obywateli czeskich powracających do kraju, którzy będą jednak musieli przejść kwarantannę.

Norwegia, Szwecja, Rosja, Argentyna, Chile...

Loty z Wielkiej Brytanii do Norwegii zostają zawieszone na 48 godzin z natychmiastowym efektem - ogłosił norweski minister zdrowia Bent Hoie w poniedziałek.

Szwecja wprowadza zakaz wpuszczania na swoje terytorium zagranicznych przyjezdnych z Wielkiej Brytanii i Danii w celu powstrzymania szybkiego rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa - poinformował w poniedziałek rząd w Sztokholmie.

W niedzielę ogłoszono zawieszenie ruchu lotniczego między Wielką Brytanią a Argentyną i Chile.

Wjazdu na swoje terytorium osobom z Wielkiej Brytanii zakazały także: Izrael, Turcja, Indie, Jordania, Salwador i Hongkong - donoszą agencje.

Co z Polską?

Polska poinformowała o swojej decyzji chwilę przed północą. "Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia informowało, że miały miejsce robocze konsultacje z rządowymi ekspertami medycznymi w tej sprawie. Z kolei MSZ tłumaczyło, że jest w kontakcie z europejskimi partnerami w celu koordynacji ewentualnych działań.

Nowe obostrzenia w Wielkiej Brytanii

W Londynie i południowo-wschodniej Anglii od północy z soboty na niedzielę co najmniej do 30 grudnia obowiązują ściślejsze ograniczenia wprowadzone z powodu rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Restrykcje tzw. czwartego poziomu obejmują m.in. zakaz wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby, zamknięcie sklepów (z wyjątkiem sprzedających niezbędne towary), zakładów usługowych i miejsc rozrywki.

Mieszkańcy objętych nimi terenów nie skorzystają też z wcześniej zapowiadanego poluzowania ograniczeń na święta, które zakładało tworzenie składających się z maksymalnie trzech gospodarstw domowych tzw. baniek, w ramach których można by się odwiedzać i spotykać.

Ten plan miał obowiązywać na terenie całej Wielkiej Brytanii od 23 do 27 grudnia. Premier Boris Johnson ograniczył go do pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia i do terenów objętych niższym niż czwarty poziomem restrykcji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w niedzielę kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. 

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości