TVN24 | Polska

"Zwiększona ostrożność" w związku z koronawirusem. Prymas radzi, jak zachować się w kościele

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads,mjz\mtom,now
Źródło:
PAP
Prymas Polski, abp Wojciech Polak o zagrożeniu koronawirusem w Polsce
Prymas Polski, abp Wojciech Polak o zagrożeniu koronawirusem w PolsceRMF FM
wideo 2/23
RMF FMPrymas Polski, abp Wojciech Polak o zagrożeniu koronawirusem w Polsce

"Zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności" - napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, odnosząc się do zagrożenia koronawirusem w Polsce. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak mówił, że jeżeli ktoś ma obawy, to nie musi się w kościele żegnać wodą święconą. Zapytany o podawanie dłoni w czasie przekazywania znaku pokoju, odparł, że w tej sytuacji "nie radziłby przesadzać".

List ministra został przekazany do wszystkich diecezji z prośbą o rozpowszechnienie go wśród wiernych. Jak poinformował Rytel-Andrianik, będzie odczytany w najbliższych dniach w kościołach. Minister zdrowia wskazał w nim, że w większości państw Europy, w tym u najbliższych sąsiadów Polski, zanotowało już przypadki zarażenia koronawirusem.

"Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, około 80 procent infekcji wywołanych koronawirusem z Chin, przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy" - napisał Szumowski. Poinformował, że również przebieg choroby jest bardzo podobny i tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy trzeba być ostrożnym i poddać się leczeniu, by nie dopuścić do powikłań.

"Najważniejsze byśmy dokładnie wiedzieli, jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, z systematycznym myciem rąk na czele" - podkreślił szef resortu zdrowia.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Kancelaria Premiera wyjaśnia
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Kancelaria Premiera wyjaśniaKancelaria Premiera

"Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe: 38 stopni Celsjusza, kaszel lub duszności, udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 stopni Celsjusza i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego" - poinformował minister.

"Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji sanepidu lub na infolinię NFZ" - dodał. Podał także, że listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia www.mz.gov.pl. Informację można też uzyskać za pośrednictwem infolinii NFZ pod numerem 800-190-590

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Przewodniczący KEP: zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii

"W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności" - napisał z kolei w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Dodał, że gdyby pojawiło się zagrożenie koronawirusem w kościołach i pomieszczeniach parafialnych, przez czas jego trwania należy starać się o zmniejszenie ryzyka zachorowań przez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny. Polecił, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas komunii świętej duchowej lub na rękę.

Jak wygląda koronawirus? Jakie wywołuje objawy? Jak się przed nim chronić?
Jak wygląda koronawirus? Jakie wywołuje objawy? Jak się przed nim chronić? TVN24

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności

"Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie" - wyjaśnił arcybiskup Gądecki.

Zaznaczył też, że ten, kto ma obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

"Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej" - napisał przewodniczący KEP.

Prymas Polski o znaku pokoju: nie radziłbym przesadzać, podajmy sobie dłoń

O zachowaniu w kościele w związku z zagrożeniem koronawirusem mówił w sobotę w RMF FM prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Był pytany, czy Kościół w Polsce rozważa ograniczenie w postaci na przykład zamykania czasowo niektórych kościołów, ograniczenie w udzielaniu komunii świętej czy korzystaniu z wody święconej. Odpowiedział, że gdyby pojawiły się ogniska zagrożenia wirusem w naszym kraju, to wówczas biskupi w swoich diecezjach "podejmą już pewnie podobne środki jak te, o których słyszeliśmy na północy Włoch".

- Dzisiaj także, nie tylko, jeżeli ktoś się obawia koronawirusa, ale ewentualnie sam wie, że ma jakieś wirusowe przeziębienie, nie musi żegnać się wodą święconą, wchodząc do kościoła - wystarczy, że przyklęknie przed Najświętszym Sakramentem - zwracał uwagę prymas.

Arcybiskup Polak mówił także o tym, czy w związku z zagrożeniem koronawirusem należy sobie podawać dłonie przy przekazywaniu znaku pokoju. - W przypadku znaku pokoju jesteśmy trochę w takiej sytuacji, że my w zasadzie tak powszechnie w Polsce jednak nie podajemy sobie rąk, tylko skłaniamy głowę. Ale myślę, że tutaj chyba za bardzo na dziś na pewno nie radziłbym przesadzać: podajmy sobie dłoń. Przecież wiemy i słyszymy z tych komunikatów, że nie ma dzisiaj żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa w naszej ojczyźnie - podkreślił.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie koronawirusa
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie koronawirusaTVN24

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ponad 50 krajów na całym świecie. Według danych z 28 lutego zanotowano ponad 83 tysiące zakażeń oraz ponad 2850 przypadków śmiertelnych.

CZYTAJ: Jak chronić się przed zakażeniem?

Autor:ads,mjz\mtom,now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości