Co stanie się z dzieckiem, gdy rodzice zachorują na COVID-19? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Autor:
ft/ks
Źródło:
TVN24
Kto sprawuje opiekę nad dzieckiem, którego rodzice są chorzy na koronawirusa? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiada
Kto sprawuje opiekę nad dzieckiem, którego rodzice są chorzy na koronawirusa? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiadaTVN24
wideo 2/4
TVN24Kto sprawuje opiekę nad dzieckiem, którego rodzice są chorzy na koronawirusa? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiada

Czy młody człowiek, który za kilka miesięcy skończy 18 lat, może wyprowadzić samodzielnie psa? Czy grozi nam kara za zorganizowanie spotkania rodzinnego? Co stanie się z dzieckiem, którego rodzice zachorują na COVID-19? Na wasze pytania w programie "Koronawirus. Raport" odpowiedział adwokat Marcin Szymańczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

W Polsce trwa stan epidemii. Na Kontakt 24 otrzymujemy od Was pytania dotyczące różnych aspektów naszej codzienności w warunkach walki z koronawirusem. W niedzielę w programie "Koronawirus. Raport" odpowiedział na nie adwokat Marcin Szymańczyk.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Czy moje dziecko, które za 5 miesięcy kończy 18 lat nie może wyjść z psem na spacer według najnowszych wytycznych? Sylwia

Szymańczyk: Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko samodzielnie nie może wyjść na spacer, musi mu towarzyszyć osoba dorosła. Wątpliwości w tym zakresie nie ma.

Dopuszcza się wychodzenie ze zwierzętami w ramach zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych, ale jeżeli nie ma się 18 lat, to musi towarzyszyć osoba dorosła.

Czy osoba, która za parę miesięcy kończy 18 lat może wyjść sama na spacer z psem? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiada
Czy osoba, która za parę miesięcy kończy 18 lat może wyjść sama na spacer z psem? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiadaTVN24

Jako mama 3-miesięcznego dziecka zastanawiam się, co się z nim stanie, kiedy rodzice zachorują na COVID- 19? Kto w tej sytuacji sprawuje opiekę nad dzieckiem? Angie

Szymańczyk: Tę sytuację podzieliłbym na dwa odmienne stany. Pierwszy to taki, w którym chorobę stwierdzono także u dziecka. W świetle przepisów i praktyki, w takiej sytuacji dziecko pozostanie przy rodzicach, czy to w szpitalu czy w innym miejscu odosobnienia.

W momencie, kiedy rodzice są zakażeni, a dziecko nie, to wchodzimy w zakres, który nie jest wprost uregulowany w systemie prawnym. Dopuszcza się jednak powierzenie władzy rodzicielskiej osobie trzeciej. Niekoniecznie musimy mieć tu do czynienia z osobą związaną więzami krwi. Może to być dowolna osoba trzecia, przy czym sądy stawiają dwa warunki: po pierwsze musi to służyć dobru dziecka, a po drugie rodzice nie mogą rezygnować z ingerencji w podstawowe sprawy dziecka. Muszą choćby na odległość kontrolować, jak jest ta opieka wykonywana.

Gdybyśmy nie mogli znaleźć takiej osoby, to w grę wchodzą wtedy instytucje pomocowe. Tym się zajmuje samorząd terytorialny. Mamy ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Tam są instrumenty prawne, które pomogą w takiej sytuacji. Należy niezwłocznie zgłosić taką sytuację do odpowiednich organów.

Kto sprawuje opiekę nad dzieckiem, którego rodzice są chorzy na koronawirusa? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiada
Kto sprawuje opiekę nad dzieckiem, którego rodzice są chorzy na koronawirusa? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiadaTVN24

Czy grozi nam grzywna lub mandat za odwiedzanie się w domu lub organizowanie spotkań rodzinnych, towarzyskich? Justyna

Szymańczyk: Zdecydowanie tak. Tego rodzaju spotkania są jak najbardziej zakazane.

Wśród wyjątków, w ramach których możemy się przemieszczać, nie ma wyjątku, który pozwalałby na spotkania rodzinne czy towarzyskie. Pierwszą trudnością jest więc kwestia dotarcia do rodziny. Jeżeli w takiej sytuacji opuścilibyśmy dom, podlegalibyśmy mandatom.

Możemy zadać sobie pytanie, co z imprezami u sąsiadów. Tutaj też odpowiedź jest negatywna. Został wprowadzony całkowity zakaz tego rodzaju spotkań, za wyjątkiem spotkań z osobami najbliższymi zdefiniowanymi w prawie.

Czy grozi nam grzywna lub mandat za organizowanie spotkań rodzinnych lub towarzyskich? Ekspert odpowiada
Czy grozi nam grzywna lub mandat za organizowanie spotkań rodzinnych lub towarzyskich? Ekspert odpowiadaTVN24

W związku z nowymi obostrzeniami dotyczącymi przemieszczania czy służby mundurowe mają prawo wypisać mandat? Do jakiej kwoty i w jakich okolicznościach? Kinia

Szymańczyk: Mamy dwa reżimy karania za nieprzestrzeganie obowiązujących dziś przepisów. Pierwszy jest to reżim wykroczeniowy, więc mówimy tutaj o popełnieniu wykroczeń. W tym zakresie mandaty mogą wystawiać policjanci, straż miejska, żandarmeria wojskowa. Te mandaty w trybie kodeksu wykroczeń nie są stosunkowo wysokie, co do zasady jest to kwota do 500 złotych.

Mamy również reżim oddzielny, ale równoległy, czyli administracyjny. W ramach tego reżimu kary są znacznie wyższe. Mówimy o kwotach do 30 tysięcy złotych. W tym przypadku kary pieniężne nakładane są w drodze decyzji administracyjnych przez służby sanitarne. Takie decyzje administracyjne są natychmiast wykonalne, czyli są wykonalne z chwilą doręczenia i mamy 7 dni na uregulowanie nałożonej kary. Już zostały wprowadzone mechanizmy, w ramach których pracownicy sanitarni doręczają te decyzje przy udziale policji.

Czy służby mundurowe mają prawo wypisać mandat? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiada
Czy służby mundurowe mają prawo wypisać mandat? Mec. Marcin Szymańczyk odpowiadaTVN24
Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo

Autor:ft/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości