TVN24 | Polska

Nowy podwariant omikrona. Doktor Paweł Grzesiowski: jedna osoba zakazi średnio 10-12 osób

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
TVN24
Doktor Paweł Grzesiowski o nowym podwariancie omikrona: jedna osoba zakazi średnio 10-12 osób
Doktor Paweł Grzesiowski o nowym podwariancie omikrona: jedna osoba zakazi średnio 10-12 osóbTVN24
wideo 2/21
TVN24Doktor Paweł Grzesiowski o nowym podwariancie omikrona: jedna osoba zakazi średnio 10-12 osób

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) przekazała, że nowy podwariant omikrona określony symbolem BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż dominujący obecnie BA.1. Do tej kwestii odniósł się w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. - Powtarzamy to od początku pandemii, że wirus COVID-19 cały czas mutuje, cały czas się zmienia - powiedział. Jak dodał, w przypadku nowego podwariantu "jedna osoba zakazi średnio 10-12 kolejnych osób".

Nowy podwariant omikrona określony symbolem BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż dominujący obecnie BA.1 - poinformowała w piątek Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). - Teraz wiemy, że BA.2 ma zwiększone tempo wzrostu, co można zaobserwować we wszystkich regionach Anglii - powiedziała dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Agencja dodała, że nie ma danych na temat ciężkości choroby w przypadku zakażenia BA.2 w porównaniu do BA.1, ale powtórzyła, że według wstępnej oceny nie znaleziono różnicy między dwoma podtypami omikrona, jeśli chodzi o skuteczność szczepionki w zapobieganiu objawowej postaci choroby.

Doktor Paweł Grzesiowski o nowym podwariancie omikrona

Do tej kwestii odniósł się w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. - Powtarzamy to od początku pandemii, że wirus COVID-19 cały czas mutuje, cały czas się zmienia i również wariant omikron, przez niektórych nazywany ostatnim, mającym zakończyć pandemię, on dalej się zmienia - mówił.

Jak wyjaśniał, "struktura białka S, ale również innych białek wirusa cały czas ulega zmianom". - W tej chwili naliczono aż 85 zmian w całym zestawie genów wirusa w porównaniu z pierwszym wariantem omikrona, gdzie mówiło się o około pięćdziesięciu mutacjach - powiedział Grzesiowski.

- Co to dla nas oznacza? Wirus nabywa kolejnych cech, doskonaląc swoją strukturę, żeby jeszcze szybciej i skuteczniej zarażać - dodał.

Doktor Paweł Grzesiowski o nowym podwariancie omikrona: jedna osoba zakazi średnio 10-12 osób
Doktor Paweł Grzesiowski o nowym podwariancie omikrona: jedna osoba zakazi średnio 10-12 osóbTVN24

Grzesiowski: jedna osoba zakazi średnio 10-12 osób

Dr Grzesiowski powiedział, że "dzisiaj nowy wariant omikronu określa się zbliżonym do wirusa odry". - Czyli zakaźność na poziomie 10-12 osób średnio przez jedną osobę chorą. To oznacza przede wszystkim fakt, że będzie jeszcze więcej chorych, i że wirus jeszcze szybciej będzie powodował wzrost liczby zachorowań - wyjaśniał.

- My możemy oczekiwać jeszcze większych problemów, zarówno w opiece zdrowotnej, jak i innych dziedzinach życia - dodał.

Autor:pp

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości