Kontrakt na 48 wyrzutni M903 w ramach systemu Patriot w drugiej fazie programu Wisła stał się faktem. Umowa wzmacnia polskie bezpieczeństwo - mówił w poniedziałek minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz w Sochaczewie. - Współpraca amerykańsko-polska, jeżeli chodzi o obronę powietrzną, nigdy jeszcze nie była tak silna, jak obecnie - powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.
W poniedziałek w Sochaczewie (woj. mazowieckie), gdzie stacjonuje 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej Sochaczew-Bielice, odbyła się ceremonia podpisania umowy pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903, wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.
Dokument rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów z polskim przemysłem na dostawę w latach 2027–2029 kolejnych komponentów.
II faza programu przewiduje pozyskanie sześciu baterii. Dwie zakupiono w pierwszej fazie programu. Każda bateria składa się z ośmiu wyrzutni, ponadto w jej skład wchodzą m.in. radary czy wozy transportowo-załadowcze przewożące wykorzystywane przez Patrioty pociski PAC-3 MSE. Polskie Patrioty wyposażane są także w nowoczesny system zarządzania obroną przeciwlotniczą IBCS.
W wydarzeniu wzięli udział między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister Paweł Bejda.
Brzezinski: Stany Zjednoczone i Polska mają wiele wspólnych wyzwań
- Lubię tak mówić: Stany Zjednoczone i Polska. Lubię te dwie nazwy razem, bo to jest właśnie solidarność. Współpracujemy w sposób solidarny. (...) Stany Zjednoczone i Polska mają wiele wspólnych wyzwań, bardzo delikatnych, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - mówił ambasador USA w Polsce.
- Współpraca amerykańsko-polska, jeżeli chodzi o obronę powietrzną, nigdy jeszcze nie była tak silna jak obecnie - dodał.
Brzezinski mówił, że w przypadku wyrzutni rakiet M903 chodzi tu nie tylko o zdolność do obrony nieba nad terytorium NATO, ale chodzi również o interoperacyjność w ramach Sojuszu. - To jest też element odstraszania na wschodniej flance NATO - wskazał.
Jak podkreślił, Stany Zjednoczone nie dzielą się tajnikami tak zaawansowanego uzbrojenia "z byle kim". - To, że tutaj ma to miejsce, pokazuje jak duże zaufanie Stany Zjednoczone mają do Polski - dodał Brzezinski.
Kosiniak-Kamysz: wielkie dni dla bezpieczeństwa Polski
Kosiniak-Kamysz dziękował Markowi Brzezinskiemu za zaangażowanie w "podnoszenie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski". - Dzisiaj Polska jest jednym z tych państw, a śmiem twierdzić, że jest tym państwem, które ma w Europie największe zaufanie ze strony Stanów Zjednoczonych, bo przekazujecie nam swoje technologie - wskazał.
Minister obrony podziękował też firmie Raytheon Polska, Polskiej Grupie Zbrojeniowej i Hucie Stalowa Wola. - Bardzo się cieszę, że do finalizacji tych kontraktów dochodzi. To jest nasza determinacja - mówił szef MON.
- Dziękuję naszym amerykańskim partnerom z firmy Raytheon Polska za to, że inwestujecie tutaj, za to, że jesteście obecni, za to, że potrafiliśmy wspólnie stworzyć to, o czym mówił pan ambasador Brzezinski i sekretarz obrony Lloyd Austin, pokazując, że kooperacja, współpraca pomiędzy różnymi ośrodkami przemysłowymi jest po prostu gwarantem wielkiej transformacji i gwarantem bezpieczeństwa - powiedział Kosiniak-Kamysz.
- To wielkie dni dla bezpieczeństwa Polski. Kontrakt na 48 wyrzutni M903 w ramach systemu Patriot w drugiej fazie programu Wisła stał się faktem. Ten kontrakt wzmacnia polskie bezpieczeństwo. My tego dokonaliśmy. Cieszę się, że nasz rząd stawia tak mocno na bezpieczeństwo, na obronność. Inwestujemy w polski przemysł obronny, w siły zbrojne Rzeczpospolitej na rzecz bezpieczeństwa nas i naszych sojuszników - podsumował wicepremier.
Szef MON poinformował, że umowa na 48 wyrzutni rakiet M903 opiewa na kwotę 1 mld 230 mln dolarów. - To jest taka inwestycja, jakiej potrzebujemy - podkreślił.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak