Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekują wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie transmitowało mszy świętej dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pod wezwaniem Świętej Elżbiety w Gdańsku. Po raz drugi na posiedzeniu komisji nie stawił się nikt z Polskiego Radia.
Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kontynuowała we wtorek rozpatrywanie informacji na temat transmisji mszy św. dla marynarzy i rybaków na antenie Polskiego Radia, która odbywa się w niedziele o godz. 12 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku. Od sierpnia br. ich transmisja ma zostać zdjęta.
Po raz drugi na posiedzeniu komisji nie stawił się nikt z Polskiego Radia. - Zgodnie z prawem my nie możemy ingerować w treści programowe Polskiego Radia, dlatego bardzo żałuję, że przedstawiciela Polskiego Radia tutaj z nami nie ma – powiedziała podczas komisji podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska.
- Walczymy o odpolitycznienie mediów publicznych, o ich totalną niezależność, w związku z tym ciężko mi powiedzieć, w jaki sposób Ministerstwo Kultury miałoby naciskać na Polskie Radio i na zmianę ich decyzji – dodała. Wiceministra kultury przekazała, że zobowiąże PR do stawiennictwa na kolejnym posiedzeniu komisji.
- Publiczne Polskie Radio ma pełnić misję, a jednym z zadań misji jest respektowanie wartości chrześcijańskiej i przyjmowanie uniwersalnych wartości etyki, a więc też służenie umacnianiu rodziny polskiej. To, że ta audycja jest zabrana polskim marynarzom i rybakom, którzy pełnią pracę w imię polskiego interesu, dobra ogólnego, to oddzielanie ich od wartości duchowych, to ponury żart – powiedział podczas komisji poseł Czesław Hoc (PiS).
Zdaniem posła Jarosława Wałęsy (KO) posłowie nie są od tego, "żeby decydować, co jest puszczane w radiu czy w telewizji".
Komisja ma wrócić do tematu
Umowa zawarta z władzami kościelnymi w 1996 r. ma obowiązywać tylko do końca lipca br. Przeciwko zakończeniu transmitowania mszy na falach radiowych protestują związki zawodowe zrzeszające marynarzy i rybaków. Skierowali w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury, dokument trafił do sejmowej komisji i na początku czerwca do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Msza św. z kościoła w Gdańsku jest transmitowana przez radio od 1981 roku. Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wrócić do tematu w piątek.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell