"Trzymam kciuki za wybudowanie tej elektrowni do 2033 roku"

Źródło:
TVN24
Steinhoff: trzymam kciuki za wybudowanie tej elektrowni do 2023 roku
Steinhoff: trzymam kciuki za wybudowanie tej elektrowni do 2023 roku TVN24
wideo 2/5
Steinhoff: trzymam kciuki za wybudowanie tej elektrowni do 2023 roku TVN24

To dobry dzień dla Polski. Mam nadzieję, że my Polacy zapiszemy się w historii inwestycji w energetykę jądrową pod względem szybkości realizacji - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister gospodarki Janusz Steinhoff. Jakub Wiech z serwisu Energetyka24 stwierdził, że budowa elektrowni jądrowej to przedsięwzięcie szalenie kompleksowe, które wymaga równoległych działań na różnych płaszczyznach. - To przedsięwzięcie musi być czymś ponadpartyjnym - zaznaczył.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o wyborze amerykańskiej firmy Westinghouse jako partnera do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Na ten temat rozmawiali w sobotę goście "Faktów po Faktach": Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 oraz Janusz Steinhoff, były wicepremier, były minister gospodarki, obecnie szef gabinetu cieni Business Centre Club.

CZYTAJ WIĘCEJ: Elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy i gdzie powstanie

Steinhoff: to dobry dzień dla Polski

- Myślę, że była to przewidziana decyzja. Cieszę się, że została podjęta. To dobry dzień dla Polski - stwierdził Steinhoff, podkreślając, że "musimy zamieniać elektrownie cieplne oparte na węglu kamiennym i brunatnym na reaktory jądrowe". 

Jak zaznaczył, trzeba mieć świadomość, że "jest to inwestycja wyjątkowo kosztowna". - Koszty inwestycyjne są niesamowicie wysokie, ten termin jest wyjątkowo napięty. 2033 rok, oddanie pierwszego reaktora, to jest wielkie wyzwanie. Mam nadzieję, że ta inwestycja zostanie zrealizowana w terminie, ponieważ ona wpisuje się w polską transformację systemu energetycznego. Musimy dość szybko zmieniać ten archaiczny miks energetyczny i iść w kierunku odnawialnych źródeł energii, natomiast gwarantem stabilizacji systemu będzie energetyka jądrowa - ocenił były minister. 

- Trzymam kciuki za wybudowanie tej elektrowni do 2033 roku. Chciałbym, żeby Polska była tutaj liderem - powiedział. Podkreślił jednak, że harmonogram prac jest "niesamowicie napięty". - Mam nadzieję, że my Polacy przecieramy różne szlaki i zapiszemy się w historii inwestycji w energetykę jądrową pod względem szybkości realizacji - dodał. 

Steinhoff: trzymam kciuki za wybudowanie tej elektrowni do 2023 roku
Steinhoff: trzymam kciuki za wybudowanie tej elektrowni do 2023 roku TVN24

Dodatkowa płaszczyzna współpracy i zacieśnienie sojuszu Polska-USA

Zdaniem Wiecha inwestycja przełoży się na "zacieśnienie sojuszu polsko-amerykańskiego w zasadzie na cały XXI wiek". - Elektrownie jądrowe buduje się po to, żeby działały nawet do 80 lat. Możemy patrzeć na ten projekt jako na długofalowe zbudowanie dodatkowej płaszczyzny współpracy między Polską a USA - stwierdził ekspert. Zaznaczył, że dochodzi do tego kwestia budowy w Polsce centrum energetyczno-inżynieryjnego. Jak wyjaśnił, dzięki temu przedsięwzięciu Amerykanie będą mogli budować elektrownie jądrowe w innych krajach regionu, na przykład w Ukrainie.

- Korzyścią jaką odniosłaby Polska byłoby stworzenie takiego hubu, który mógłby posłużyć jako źródło eksportu i personelu, czyli wyspecjalizowanych pracowników budujących tego typu jednostki czy operujących nimi oraz pewnych komponentów, które mogłyby u nas być produkowane - stwierdził.

Zaznaczył, że rola strony polskiej w tej inwestycji jest wciąż do ustalenia. W jego ocenie niewykluczone, że niektóre podmioty z naszego kraju będą brały udział już przy budowie pierwszego reaktora. Dodał, że Amerykanie mogą także współpracować z Koreańczykami, z którymi mają w tym zakresie duże doświadczenie. 

Wiech: budowa elektrowni jądrowej to zacieśnienie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wiech: budowa elektrowni jądrowej to zacieśnienie sojuszu polsko-amerykańskiego TVN24

"To przedsięwzięcie musi być czymś ponadpartyjnym"

Zdaniem Steinhoffa przed polskimi władzami stoi bardzo istotne wyzwanie, by wynegocjować maksymalny udział polskich przedsiębiorstw w tej inwestycji. Dodał, że strona polska "negocjując, musi postępować konsekwentnie". 

W jego opinii "kwestia związana z energetyką jądrową powinna być polityką ponad podziałami politycznymi". - Dobrym obyczajem administracji państwowej w każdym kraju powinno być dzielenie się wszystkimi informacjami i współodpowiedzialnością z opozycją - stwierdził. 

Wiech zgodził się z przedmówcą. - Budowa elektrowni jądrowej to przedsięwzięcie szalenie kompleksowe, które wymaga równoległych działań na różnych płaszczyznach. To przedsięwzięcie musi być czymś ponadpartyjnym, bez tego nie zbudujemy elektrowni jądrowej, bez tego nie da się przeprowadzić tak długofalowego przedsięwzięcia - ocenił.

Wiech: musimy zrobić bardzo dużo rzeczy jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty

- My faktycznie ruszymy z budową w roku 2026, ale żeby to było możliwe, trzeba w zasadzie już teraz, po zagwarantowaniu pewnych finansowych możliwości spółkom realizującym to przedsięwzięcie, zacząć zamawiać komponenty, czyli na przykład takie elementy jak wyspy reaktorowe, jak wsady paliwowe do jednostek jądrowych. Robi się to dlatego, że takich przedsiębiorstw produkujących tego typu sprzęt jest bardzo niewiele na świecie i do nich po prostu ustawiają się kolejki, które teraz są tym większe, że więcej państw zaczęło ponownie przychylnie patrzeć na energetykę jądrową. Ten zwrot jest bardzo widoczny, zwłaszcza po rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówił Wiech. 

Jak dodał, "trzeba mieć na uwadze, że jesteśmy jednym z wielu państw, które będzie budować takie jednostki, więc trzeba odpowiednio wcześnie kontraktować takie rzeczy". - Trzeba też pomyśleć o kwestiach kompetencyjnych, czyli na przykład szkoleniu operatorów. To też trwa, to też jest czas, który jest kosztem. Musimy zrobić bardzo dużo rzeczy jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty - podkreślił. 

- Nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek pomyłki i porażki, zwłaszcza związane z jakąś słabością państwa, czy nieumiejętnością przeniesienia tego typu projektów na poziom ponadpartyjny. Musimy działać wspólnie, bo budowa takich jednostek jak elektrownie jądrowe i w ogóle polityka energetyczno-klimatyczna jest w naszym wspólnym, polskim interesie - dodał. 

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Pniewach (woj. wielkopolskie) trwa dogaszanie pustostanu po dawnym tartaku. Ogień strawił dach budynku. Na miejscu było 15 zastępów strażaków. 

Palił się się budynek po dawnym tartaku. Z ogniem walczyło 15 zastępów straży

Palił się się budynek po dawnym tartaku. Z ogniem walczyło 15 zastępów straży

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24