Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek wieczorem dwudniową wizytę w Berlinie. W środę z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komorowski, jako pierwszy z polskich prezydentów, wystąpi w niemieckim Bundestagu.
W nadzwyczajnym posiedzeniu niemieckiego parlamentu udział wezmą m.in. prezydent Niemiec Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel i przewodniczący Bundesratu Stephan Weil. Komorowski jest pierwszym prezydentem Polski, który zabierze głos w Bundestagu. Wcześniej w niemieckim parlamencie przemawiali polscy ministrowie spraw zagranicznych - Władysław Bartoszewski w 1995 r. i Bronisław Geremek w 2002 r. 1 września prezydent Gauck wziął udział w rocznicowych obchodach na Westerplatte. Prezydenci Polski i Niemiec podkreślali wówczas, że doświadczenia II wojny światowej są lekcją w obliczu współczesnych konfliktów m.in. na wschodzie Europy.
"Ustępstwa terytorialne często wzmacniają apetyt agresorów"
Komorowski przypominał, że II wojna światowa była poprzedzona ustępstwami wobec agresywnej polityki III Rzeszy, rewizjami granic, łamaniem prawa międzynarodowego, stosowaniem nacisku militarnego, łamaniem umów o rozbrojeniu. - Trzeba pamiętać także o tym, że konflikt niemiecko-polski szybko przerodził się w wojnę europejską, a ta w wojnę światową - mówił. Gauck przestrzegał przed ustępstwami terytorialnymi, ale i przed eskalacją napięcia międzynarodowego. - Historia uczy nas, że ustępstwa terytorialne często wzmacniają apetyt agresorów. Historia uczy nas jednak również tego, że z niekontrolowanej eskalacji sytuacji może wyniknąć dynamika, która w pewnym momencie wymknie się spod kontroli - mówił. Prezydenci Polski i Niemiec podkreślali także wagę pojednania polsko-niemieckiego. W lipcu Komorowski i Gauck wspólnie otworzyli w Berlinie wystawę z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Do października ekspozycja będzie udostępniona w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się m.in. główna siedziba dowództwa SS oraz centrala Gestapo. Projekt został przygotowany w ramach współpracy Fundacji Topografia Terroru w Berlinie i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Autor: nsz/kka / Źródło: PAP