Komitet wyborczy Bronisława Komorowskiego został zarejestrowany. Na czele kampanii prezydenta, który ubiega się o reelekcję, stanął poseł PO Robert Tyszkiewicz, a pełnomocnikiem komitetu wyborczego został Sławomir Rybicki. Dotychczas PKW zarejestrowała pięć komitetów.
Kampania ubiegającego się o reelekcję prezydenta ma być dynamiczna i aktywna. Bronisław Komorowski stawia na spotkania z wyborcami, nie ma w planach natomiast debaty z kontrkandydatami przed pierwszą turą wyborów. - Jesteśmy zdania, że pierwsza tura wyborów - zgodnie z tradycją wyborów prezydenckich w Polsce, jeśli chodzi o urzędującego prezydenta, powinna się koncentrować przede wszystkim na rozmowie z wyborcami - zapowiada Robert Tyszkiewicz. Jak będzie wyglądała walka o reelekcję? - Dołożę wszelkich starań, by była to kampania dynamiczna, aktywna, której format będzie adekwatny do formatu kandydata, którego będzie promowała - mówi Tyszkiewicz. - Będziemy starali się pokazać, że Bronisław Komorowski jest najlepszym kandydatem na prezydenta Polski, ponieważ po pierwsze - jako jedyny potrafi w pełni łączyć rozmaite środowiska polityczne, społeczne, zawodowe, a po drugie - dysponuje doświadczeniem i dorobkiem, który pozwala w pełni zaufać mu jako przyszłemu prezydentowi - dodaje.
Kontakt z wyborcami
Sztab wyborczy Komorowskiego chce przede wszystkim postawić na kontakt bezpośredni z wyborcami. Tyszkiewicz zapowiada, że w sobotę w południe prezydent - w ramach kampanii wyborczej - spotka się w Katowicach z samorządowcami. Według Tyszkiewicza, spotkanie ma zaowocować "ważnymi deklaracjami". Wcześniej w sobotę - w ramach wizyty na Śląsku zapowiedzianej przez Kancelarię Prezydenta - Komorowski w Radzionkowie ma wziąć udział w uroczystym otwarciu Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. Nieoficjalnie mówi się, że pierwsza duża konwencja wyborcza Komorowskiego odbędzie się w marcu.
Sztab Komorowskiego
Ze sztabem wyborczym ma współpracować Sławomir Rybicki (wiceszef kancelarii prezydenta) jako osoba koordynująca aktywność Komorowskiego jako prezydenta z jego aktywnością jako kandydata.
Rybicki powiedział w piątek, że w skład komitetu wyborczego weszli m.in. premier Ewa Kopacz, marszałkowie Sejmu i Senatu - Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz, Władysław Bartoszewski, b. premier Jerzy Buzek, a także prezydenci: Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Szczecina Piotr Krzystek, Bydgoszczy Rafał Bruski, Poznania Jacek Jaśkowiak, Krakowa Jacek Majchrowski i Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Pięć zarejestrowanych komitetów
Kampania wyborcza ruszyła formalnie w ubiegłą sobotę. Od momentu rejestracji przez PKW, komitety wyborcze mogą pozyskiwać i wydawać fundusze na kampanię. Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca. Do tej pory PKW zarejestrowała pięć komitetów wyborczych. Obok komitetu Komorowskiego są to komitety: Andrzeja Dudy z PiS, Janusza Palikota z TR, Janusza Korwin-Mikkego z ugrupowania KORWiN oraz muzyka i dolnośląskiego radnego Pawła Kukiza. Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Autor: geb / Źródło: PAP