Dziś po raz 100. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dla jednych to symbol minionej epoki, dla drugich - okazja do zamanifestowania sprzeciwu wobec nierównego traktowania płci, a dla jeszcze innych - pretekst do obdarowania ukochanej kwiatkiem albo prezentem.
Za pierwszy Dzień Kobiet można uznać obchody z 19 marca 1911 r. w Austrii, Niemczech, Danii i Szwajcarii. To wtedy ponad milion osób uczestniczyło w demonstracjach, gdzie nawoływano o prawo kobiet do pracy, do głosowania i piastowania urzędów publicznych.
Nieco wcześniej, w 1909 r. w USA Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała manifestację (również uważaną za "jaskółkę" dnia kobiet) dla upamiętnienia strajku 15 tys. pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.
Jeszcze trzy manify
W weekend w kilku miastach z okazji Dnia Kobiet odbyły się Manify - manifestacje organizowane przez środowiska feministyczne po to, by zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się kobiety i domagać się równouprawnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami. Dziś jeszcze Manify zaplanowano w Poznaniu, Katowicach i Łodzi.
W stolicy Wielkopolski Manifa odbędzie się o godz. 18 na głównym deptaku handlowym. Jej uczestnicy przejdą na Stary Rynek. Poznańska Manifa jest organizowana przez stowarzyszenie kobiet Konsola.
Kobiety inspirują, głupcze!
Po raz szósty Manifa odbędzie się w Katowicach. Jej hasło to "Energia różnorodności. Kobiety inspirują". Rozpocznie ją konferencja prasowa w tamtejszym Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem m.in. przedstawicielek śląskiego sejmiku. Organizatorki Manify chcą w ten sposób rozpocząć regionalną dyskusję na temat przyjęcia Europejskiej Karty Równości. Po południu przed gmachem Sejmu śląskiego rozpocznie się happening, po którym uczestnicy Manify przejdą na katowicki Rynek. Całość zwieńczy impreza taneczna w jednym z klubów.
Patronat nad Manifą w Katowicach objęły Aleksandra Gajewska-Przydyga i Aleksandra Banasiak - pierwsze kobiety, wchodzące w skład zarządu woj. śląskiego w ponad 10-letniej historii samorządu wojewódzkiego w regionie.
W Łodzi wtorkowa Manifa odbędzie się pod hasłem "DEMOgrafia, głupcze". Po przemarszu ul. Piotrkowską, w klubie Prexer odbędzie się debata "Kobiety mówią: sprawdzam". Wieczorem w kinie Cytryna rozpocznie się pokaz filmów dokumentalnych, m.in. o historii pielęgniarki zwolnionej za strajk w szpitalu Barlickiego.
Źródło: tvn24.pl