KO zapowiada wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów. "Najbardziej skompromitowani ludzie tej władzy"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/b
Źródło:
TVN24, PAP
Koalicja Obywatelska złoży trzy wnioski o wotum nieufnościTVN24
wideo 2/5
TVN24Koalicja Obywatelska złoży trzy wnioski o wotum nieufności

- Jako Koalicja Obywatelska złożymy wnioski o wotum nieufności wobec ministra zdrowia, ministra spraw wewnętrznych i ministra sprawiedliwości - zapowiedział szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Szef PO Borys Budka zapowiedział w poniedziałek na konferencji w Sejmie, że Koalicja Obywatelska złoży trzy wnioski o wotum nieufności "wobec najbardziej skompromitowanych ludzi tej władzy, którzy domykają układ zamknięty, pozwalający tym ministrom pozostać bezkarnymi".

Trzy wnioski o wotum nieufności

Pierwszy wniosek dotyczy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który - jak to motywował Budka - "postawił pod wielkim znakiem zapytania możliwość dalszego jego funkcjonowania w przestrzeni publicznej w związku z kolejnymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi jego rodziny i jego wcześniejszych interesów".

Druga osoba, która - zdaniem KO - "powinna niezwłocznie odejść" to minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. - To nie chodzi tylko o to, że służby nie potrafią prześwietlić majątku najważniejszych osób, ale też o ostatnie wydarzenia w Warszawie i innych miejscach, gdzie policja zostaje użyta po to, by w sposób brutalny i wbrew konstytucji ograniczać prawa i swobody obywatelskie - tłumaczył szef PO.

Trzeci wniosek dotyczy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, "milczącego ministra, który zniknął, a powinien stać na straży tego, by prokuratura dobrze działała".

- To on ponosi polityczną odpowiedzialność za niepodejmowanie żadnych skutecznych działań wobec ludzi tej władzy a jednocześnie za to, że prokuratura jest wykorzystywana do politycznych celów - powiedział Budka.

Zdecyduje Sejm

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów. Wniosek o wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów.

Autor:ads/b

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24