Premier Donald Tusk opublikował w mediach społecznościowych prawyborczą ankietę dla internautów, pisząc, że "w poniedziałek wyniki wielkiego sondażu, w piątek prawybory, a w sobotę ogłoszenie wyników". W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.
Premier Donald Tusk zamieścił w sobotę na platformie X wpis zawierający internetową prawyborczą ankietę dla użytkowników portalu. "W poniedziałek wyniki wielkiego sondażu, w piątek prawybory, a w sobotę ogłoszenie wyników!" - napisał. Nie sprecyzował, o jaki "wielki sondaż" chodzi.
"Ciekawe, jak Wy byście zagłosowali?" - dodał premier, zaznaczając, że nazwiska Radosława Sikorskiego i Rafała Trzaskowskiego w ankiecie są w kolejności alfabetycznej.
W prawyborach w Koalicji Obywatelskiej - o których również wspomniał szef rządu - zmierzą się prezydent Warszawy, wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
W głosowaniu SMS-owym, które odbędzie się 22 listopada, wezmą udział członkowie partii wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej: PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.
Sondaż: ponad połowa badanych jest zdania, że Trzaskowski wygra
Tymczasem w sondażu, który opublikowano w sobotę na stronie internetowej "Rzeczpospolitej", respondentom zadano pytanie: "Kto Pani/Pana zdaniem wygra prawybory prezydenckie organizowane przez Koalicję Obywatelską?".
57,8 procent ankietowanych wskazało Rafała Trzaskowskiego, a 15,7 procent Radosława Sikorskiego. 21 procent badanych nie ma zdania w tej sprawie, a 5,4 procent respondentów deklarowało, że nie słyszeli o prawyborach w KO. Autorzy badania zaznaczyli, że liczby te nie sumują się do 100 procent ze względu na zaokrąglenie wyników do pierwszego miejsca po przecinku.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 listopada. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak, Adam Warżawa/PAP