Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach apeluje do dawców o krew. Brakuje jej do tego stopnia, że część zabiegów planowych została wstrzymana. Na przetoczenie czekają też chorzy z anemiami.
Najbardziej brakuje grup ujemnych, a szczególnie 0 Rh - i A Rh -. Lekarze obawiają się, że do szpitala trafi osoba po wypadku, której grupy krwi będzie brakowało. Uratowanie takiego pacjenta może być wyjątkowo trudne.
Kielecki szpital apeluje o oddawanie krwi i alarmuje, że "z powodu braków ujemnych grup krwi, lekarze z Kliniki Kardiochirurgii WSzZ, nie mają swobody w operowaniu pacjentów". We wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych czytamy, że kierujący kliniką Edward Pietrzyk przyznaje, że "w przypadku pacjentów planowych operowane są te osoby, przy których zabiegach jest odpowiednie zabezpieczenie w krew".
- Trafiłam do szpitala w maju i skierowali mnie tutaj na operację. Miałam wyznaczony termin, czekam od dwóch tygodni – mówi Helena Czekaj, pacjentka szpitala. Jak dodaje, jej córka apelowała w internecie o oddawanie krwi, ale chętnych nie ma.
Kto może oddać krew?
Braki w zapasach krwi pojawiają się przez cały rok, jednak najbardziej widoczne są właśnie w wakacje. Wówczas mniej osób oddaje krew z powodu wyjazdów urlopowych, a zapotrzebowanie jest większe, w związku z częstszymi wypadkami.
Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Mapa obrazująca sytuację w skali kraju dostępna jest pod adresem krew.info/zapasy/
Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych, np. gastroskopii czy laparoskopii oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.
Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
Procedura
Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut.
Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi.
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24