TVN24 | Polska

Mieli nielegalnie produkować i sprzedawać papierosy. CBŚP rozbiło dwie grupy, zatrzymało 17 osób

TVN24 | Polska

Autor:
mag/
tam
Źródło:
TVN24 Katowice
Nielegalnie produkowali i sprzedawali papierosy
Nielegalnie produkowali i sprzedawali papierosyCBŚP
wideo 2/6
CBŚPNielegalnie produkowali i sprzedawali papierosy

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Opola i Katowic zlikwidowali trzy krajalnie tytoniu oraz fabrykę papierosów, zatrzymując 17 osób i przejmując nielegalne papierosy, tytoń oraz specjalistyczne maszyny służące do ich produkcji i pakowania. Straty Skarbu Państwa - jak informuje CBŚP - w sumie mogły wynieść 20 milionów złotych.

Policjanci z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością tytoniową, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu.

3,7 tony tytoniu, gotowe papierosy, kokaina, broń

Podczas akcji funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 12 osób w wieku od 24 do 74 lat na terenie województw: opolskiego, śląskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Dodatkowo 1 osoba została doprowadzona z aresztu śledczego. W realizacji brali udział policjanci CBŚP z zespołów specjalnych z Opola, Katowic, Gdańska, Łodzi i Gorzowa Wielkopolskiego, jak również kontrterroryści z SPKP w Opolu i Katowicach i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Nielegalnie produkowali i sprzedawali papierosyCBŚP

Jak informuje CBŚP, zlikwidowano dwie wytwórnie krajanki tytoniowej, a także zabezpieczono ponad 3,7 tony tytoniu, gotowe papierosy, jak również kokainę i marihuanę oraz broń i amunicję, która będzie badana przez biegłych.

Nielegalnie produkowali i sprzedawali papierosyCBŚP

Wartość przejętych wyrobów tytoniowych oszacowano na kwotę około 2,7 mln zł. Śledczy zabezpieczyli mienie osób podejrzanych w postaci samochodów oraz gotówki o wartości ponad 840 tys. zł.

Nielegalnie produkowali i sprzedawali papierosyCBŚP

CBŚP: straty Skarbu Państwa mogły wynieść 18 milionów złotych

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od grudnia 2020 roku i zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski nielegalnych wyrobów tytoniowych. Jak przekazują śledczy, straty Skarbu Państwa w wyniku jej działalności mogły wynieść co najmniej 18 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Opolu w sumie 37 zarzutów, z czego osiem osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna o kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły przestępstw karno-skarbowych, a także z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Podejrzany o kierowanie grupą został tymczasowo aresztowany.

Papierosy i krajanka tytoniowa ukryte w garażach

Kolejną akcję przeprowadzili policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy ustalili, że w województwie śląskim na terenie Jaworzna, mogą być produkowane nielegalne papierosy. Działania funkcjonariuszy CBŚP wspierali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, a w akcji brali udział policjanci z zespołu specjalnego z katowickiego CBŚP. W efekcie zatrzymano 5 osób.

Na terenie hali produkcyjnej funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny służące do wytwarzania i pakowania papierosów, a także do krojenia tytoniu. Przejęto również papierosy, tytoń i komponenty niezbędne do produkcji wyrobów tytoniowych oraz marihuanę i amfetaminę.

Nielegalnie produkowali i sprzedawali papierosyCBŚP

Wartość nielegalnego towaru, wstępnie oszacowano na blisko dwa miliony złotych. Śledczy ustalili, że produkowane papierosy oraz krajanka tytoniowa były magazynowane w wynajętych garażach na terenie miasta. Wszystko wskazuje na to, że grupa działała od zeszłego roku i wprowadzała do obrotu wyroby akcyzowe głównie na terenie województwa śląskiego. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa w wyniku jej działalności na kwotę około dwóch milionów złotych.

Nielegalnie produkowali i sprzedawali papierosyCBŚP

Pięciu zatrzymanych mężczyzn w wieku od 26 do 54 lat, zostało doprowadzonych do Prokuratury Rejonowej w Jaworznie, gdzie przedstawiono im zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania narkotyków i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/ tam

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości