Centralne obchody Święta Policji. Prezydent: fundamentem silnego państwa jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela

Źródło:
PAP
Centralne obchody Święta Policji w Katowicach
Centralne obchody Święta Policji w Katowicach
TVN24
Centralne obchody Święta Policji w KatowicachTVN24

W Katowicach odbyły się centralne obchody Święta Policji. Wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda, który mówił podczas uroczystości, że "fundamentem silnego państwa jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela". - Fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego są funkcjonariusze policji i innych służb - dodał.

W tym roku centralne obchody Święta Policji odbyły się w Katowicach dla uczczenia setnej rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Wpisywały się także w obchody stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W uroczystym apelu na placu przy Spodku poza prezydentem wzięli udział m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, parlamentarzyści oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że sobotnie uroczystości odbywały się w roku stulecia powstania polskiej policji na Górnym Śląsku, której szeregi sformowali ci, którzy wcześniej ten region wywalczyli dla Polski - jak mówił - "krwawiąc się w powstaniach śląskich". Wspomniał policjantów zamordowanych przez NKWD podczas zbrodni katyńskiej, poległych na frontach II wojny światowej i pomordowanych w obozach.

- Dla mnie ci wszyscy, którzy stanowią i tworzą polską policję, wykonują zadanie, które zawsze rozumiałem jako jedno z najważniejszych dla trwałości bezpieczeństwa państwa i dla budowania tego, co ja nazywałem państwem silnym. Bo fundamentem państwa silnego jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela - mówił prezydent.

- Państwo jest rzeczywiście wtedy silne, kiedy jest bezpieczne i kiedy jest sprawiedliwe. Fundamentem bezpieczeństwa, tego wewnętrznego, są właśnie funkcjonariusze policji i innych służb - dodał.

Duda: funkcjonariusze od kilku lat muszą zdawać egzamin

Prezydent złożył wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia funkcjonariuszom policji, podkreślając że należą oni do "absolutnej czołówki najbardziej szanowanych formacji służb w Polsce". Jak ocenił, mimo trudnych czasów funkcjonariusze zdają egzamin. - I to już niestety od kilu lat musicie go zdawać - zaznaczył.

W tym kontekście prezydent podziękował funkcjonariuszom za służbę w czasie pandemii COVID-19, a także za "wyjątkowo ofiarną służbę na granicy, przede wszystkim granicy polsko-białoruskiej" i wsparcie Straży Granicznej. Wskazał na wzmożone akcje patrolowe i kontrole na granicy. - Zatrzymaliście ponad sześć tysięcy nielegalnych migrantów, już poza granicą, już na terenie Polski, w terenie przygranicznym - mówił.

Prezydent podziękował także za pomoc imigrantom z Ukrainy, przyjmowanie ukraińskich rodzin policyjnych i wysyłanie pomocy na Ukrainę. W tym kontekście przypomniał, że Święto Policji odbywało się na pl. Henryka Sławika i Jozsefa Antalla, którzy podczas II wojny światowej uratowali tysiące uchodźców z Polski, głównie Żydów.

- Dziękuję za tę ofiarność, dziękuję także, za ciągle utrzymywany stan gotowości podwyższonej w związku z falą uchodźców z Ukrainy, w związku ze wszystkimi potencjalnymi i realnymi zagrożeniami wynikającymi z tego, że tuż za naszą granicą toczy się wojna – zaznaczył Duda. Na koniec wyraził zadowolenie, że program modernizacji służb mundurowych będzie skutkował poprawą warunków pracy, uzyskaniem nowoczesnego wyposażenia i w związku z tym bezpieczniejszą służbę.

Kamiński: w sytuacjach kryzysowych polska policja jest fundamentem działań państwa

Minister Mariusz Kamiński również podkreślał w swoim wystąpieniu, że funkcjonariuszom przyszło działać w niełatwych czasach - wielkich wyzwań i zagrożeń. - Widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą - ta wielomiesięczna, nieustanna agresja, jaka stamtąd płynie, ta brutalna wojna, jaka jest tuż obok granic naszego kraju - to są wielkie wyzwania - wskazał.

- Służby państwowe, wszystkie struktury państwa polskiego, zdają egzamin ze skutecznego działania, ale polska policja ten egzamin zdaje znakomicie, wspaniale, z realnymi, niezwykle ważnymi dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli efektami - ocenił.

Zwracając się bezpośrednio do policjantów mówił, że to właśnie oni razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego - ramię w ramię - obronili integralność wschodniej granicy z Białością. - To wy, od pierwszych godzin wojny w Ukrainie byliście na granicy, zapanowaliście nad sytuacją, uniemożliwiliście chaos, który mógł tam zapanować, gdyby was nie było - mówił.

Zaznaczył, że funkcjonariusze dali poczucie bezpieczeństwa setkom tysięcy kobiet i dzieci z Ukrainy, uciekającym przed wojną. - To wasza wielka zasługa. To pokazuje, że w sytuacjach kryzysowych polska policja jest fundamentem działań państwa, jest formacją uniwersalną, działającą szybko, sprawnie i skutecznie - wskazał. Dodał, że jest to wielki sukces funkcjonariuszy, ponieważ "formacja policyjna jest mocnym fundamentem naszego państwa, a w sytuacjach kryzysowych - niezwykle skutecznym".

Kamiński oświadczył, że jest dumny z tego, że może nadzorować "tak fantastyczne formacje, jakie podlegają ministrowi spraw wewnętrznych, a w szczególności polską policję". Także on wyraził zadowolenie z nowej ustawy modernizacyjnej, zgodnie z którą na służby podległe MSWiA w najbliższych czterech latach zostanie przekazanych 10 miliardów złotych, z czego 6,5 miliarda złotych na policję.

Szymczyk: jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy

Również komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w swoim wystąpieniu nawiązał do rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Obraz tego dzielnego kraju, przesiąkniętego zniszczeniem i ludzkim cierpieniem pozostanie ze mną już na zawsze – zaznaczył. Szef policji podkreślił, że jego formacja nieustannie stoi na straży bezpieczeństwa kraju i obywateli, "niezależnie od tego czy Polska zmaga się z pandemią, szturmem na granicę z Białorusią czy też napływem kilku milionów uciekających przed wojną obywateli Ukrainy".

- Ilekroć dojdzie do wypadku drogowego, kradzieży, bójki czy też awantury domowej, jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Podejmujemy miliony interwencji – powiedział generał.

Wspomniał policjantów, którzy stracili życie na służbie, m.in. aspiranta Michała Kędzierskiego, zastrzelonego przed rokiem w Raciborzu. Dziękował funkcjonariuszom i pracownikom policji za ich codzienną pracę w trudnych czasach, profesjonalizm i odpowiedzialność. - Codziennie podziwiam was jak umiejętnie godzicie życie zawodowe z osobistym i doskonale zdaję sobie sprawę, że dzieje się to bardzo często kosztem wielu wyrzeczeń – mówił.

Akty mianowania na stopnie generalskie oraz odznaczenia państwowe

Prezydent Duda wręczył podczas uroczystości akty mianowania na stopnie generalskie oraz odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom i pracownikom policji, a minister Kamiński wręczył nominowanym generałom pamiątkowe szable oraz odznaczenia resortowe innym funkcjonariuszom i pracownikom. Wśród odznaczonych był komendant Szymczyk, który odebrał z rąk prezydenta Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla umacniania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu.

Podczas apelu absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odebrali nominacje na pierwsze stopnie oficerskie. Nagrodzono też laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł". Podczas uroczystości odbyła się także ceremonia ślubowania rozpoczynających służbę policjantów z garnizonu śląskiego. Obchody Święta Policji zakończyła defilada pododdziałów uczestniczących w ceremonii.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium