Kard. Nycz: nie przyjmuję do wiadomości, że my nie będziemy pomagać uchodźcom

"Popadamy w skrajności"
"Popadamy w skrajności"
tvn24
Kard. Kaziemirz Nycz był gościem specjalnego wydania "Faktów po Faktach"tvn24

Polityka jako taka jest szlachetną pracą dla dobra ojczyzny, Polski, Europy i świata. I dlatego moją troską największą jest to, żeby rzeczywiście wszystkie strony tego sporu, który się zawsze będzie toczył, miały na myśli dobro czegoś większego. Tym większym jest człowiek, rodzina, dobro wspólne, i Polski - mówił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w specjalnym, wigilijnym wydaniu „Faktów po Faktach”.

Zdaniem metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza, z różnych powodów popadamy w skrajności, zarówno w mówieniu o problemie uchodźców, jak również w próbie przygotowania się do rozwiązania tego problemu. W ocenie hierarchy skala zjawiska masowej migracji będzie rosnąć.

- Boję się, że to jest początek jakichś dużych ruchów, uwarunkowanych sytuacją tych ludzi. O tym nie można zapominać. Niech nikt nie mówi, że wśród tych, którzy uchodzą z Syrii do Libanu czy do Jordanii, czy do Turcji nie ma uchodźców sensu stricto. Są - podkreślił kard. Nycz.

Papież na Lampedusie to nie przypadek

Kardynał, który miał okazję odwiedzić obozy dla uchodźców w Libanie zaznaczył, że sytuacja tam jest bardzo trudna. - Wyczerpują im się (uchodźcom - red.) nie tyle pieniądze, co wyczerpuje im się nadzieja i wytrwałość. Nadzieja na powrót - powiedział. Zwrócił uwagę na to, że papież Franciszek na początku pontyfikatu pojechał na Lampedusę, by zwrócić na problem uchodźców uwagę całego świata.

Według kard. Nycza nie może być tak, że pewnej kategorii uchodźców nie będziemy pomagać. Zaznaczył on w "Faktach po Faktach", że niebezpieczeństwo leży w tym, iż niektórzy starają się „wyczyścić swoje sumienia” i zakładają, że większość przybywających do Europy to emigranci zarobkowi, którym nie mamy obowiązku pomagać. - Jest na pewno prawdą, że Europa nie wypracowała dobrej polityki migracyjnej. My (Polska - red.) tym bardziej, bo nie mieliśmy tego problemu na dużą skalę, ale wszystko jest przed nami - dodał.

"Obowiązkowo pomagać. Pomagać wszystkim"
"Obowiązkowo pomagać. Pomagać wszystkim"tvn24

"Musimy się obudzić z hedonizmu"

- Obowiązkowo musimy pomagać. Nie przyjmuję do wiadomości głosu, że my nie będziemy pomagać uchodźcom z południa, bo nie wiemy kto to jest. (Trzeba) pomagać wszystkim - podkreślił metropolita. - Druga zasada to pomagać rozważnie, roztropnie, bezpiecznie i sprawiedliwie. Trzecia zasada to współpracować w tych wszystkich trzech podmiotach: państwo, samorząd i organizacje pozarządowe, by zrobić to humanitarnie i mądrze - radził.

Jego zdaniem boimy się nie tylko tego, że migranci mogą przynieść ze sobą terroryzm. - Boimy się tego, że w naszą pustkę demograficzną przyjdą ludzie, którzy nie będą się chcieć integrować. Niebezpieczeństwo jest takie, że oni swoją demografią, swoim poważnym traktowaniem wiary i swoim poważnym traktowaniem dzietności rzeczywiście nas zdominują - powiedział. Kardynał Nycz doszukiwał się w tym również elementów pozytywnych, które "nas może wreszcie obudzą z pewnego hedonizmu, w którym jesteśmy i żyjemy".

"Warto się kłócić i spierać rozumnie"

- Sama polityka jako taka jest szlachetną pracą dla dobra ojczyzny, Polski, Europy i świata. I dlatego moją troską największą jest to, żeby rzeczywiście wszystkie strony tego sporu, który się zawsze będzie toczył, miały na myśli dobro czegoś większego, a tym większym jest człowiek, rodzina, dobro wspólne, i Polski. Czyli ta podstawowa propaństwowość - powiedział kardynał Nycz, pytany o opinię o sytuacji politycznej w kraju. - Warto się kłócić i spierać rozumnie, roztropnie, w sposób opanowany, jeżeli spieramy się o coś, co jest ważne dla tych czterech celów życia politycznego. Tutaj się obawiam, żeby czasem ta partykularność nie przysłoniła tych celów - dodał.

"Moją troską jest to żeby strony konfliktu miały na myśli dobro czegoś większego"
"Moją troską jest to żeby strony konfliktu miały na myśli dobro czegoś większego"tvn24

- W moim odczuciu Trybunał (Konstytucyjny - red.) jest tu pewnego rodzaju okazją, czy przykrywką problemów głębszych, szerszych. Wśród nich jest zderzenie dwóch wizji Polski - stwierdził gość TVN24.

Przeprowadził analogię pomiędzy obecną sytuacją polityczną a wyznaczaniem nowego proboszcza w dużej parafii. - Jeżeli posyłam proboszcza, to proszę go: idź, podejmij się kreatywnej, ale kontynuacji, bo dobrze na tym wyjdziesz. Nie mów za dużo złego o poprzedniku i wtedy ludzie zobaczą, że to jest ten sam Kościół, że temu samemu Kościołowi służymy - dodał Kazimierz Nycz.

"Nauka Kościoła nie ulegnie zmianie"

Zapytany, co powiedziałby katolikom, którzy sprzeciwiają się aborcji, ale nie odrzucają in vitro, kardynał Nycz odpowiedział, że "Kościół będzie apelował do człowieka wierzącego, do jego sumienia".

"Kościół będzie głosił swoją naukę. Także o in vitro"
"Kościół będzie głosił swoją naukę. Także o in vitro"tvn24

- I będzie oczywiście stawiał łącznie oba te warunki. Warunek, żeby to się dokonywało zgodnie z zamiarem Stwórcy i zgodnie z naturą, oraz - żeby równocześnie nie powodował nieprzewidzianych, albo i przewidzianych, okrutnych skutków ubocznych, jak choćby zaplanowana aborcja zarodków - podkreślił duchowny. Zwrócił uwagę na to, że jeśli coś jest dopuszczane przez prawo, to nie znaczy, że dla katolika jest nakazem. - Nieprawda. Katolik ma swoje sumienie i tym sumieniem się powinien kierować - podsumował.

Rozwodnicy a Kościół

Kardynał Kazimierz Nycz przybliżył również tematykę omawianą podczas tegorocznego synodu biskupów nt. rodziny. Mówił m.in. o miejscu dla rozwodników w Kościele. - Papież niewątpliwie wiele razy apeluje do tego, żebyśmy nie zostawiali ludzi, którym się małżeństwo rozsypało poza bramą Kościoła - podkreślił hierarcha.

- Jest wiele rożnych sposobów zaangażowań, które mogą i powinny być dostępne dla ludzi rozwiedzionych, ponad to, co już jest praktykowane - zauważył. Dodał, że można się spodziewać, iż w tym kontekście dostęp do „pewnych działań” w Kościele będzie większy. Zaznaczył jednak, że nie wyobraża sobie, by „to było na zasadzie generalnego dostępu do komunii świętej”.

"Zbyt wiele pomników ze spiżu"

Kardynał Nycz wspomniał o działalności fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II.

- Zbyt wiele postawiliśmy pomników (Jana Pawła II - red.) ze spiżu - powiedział. Jego zdaniem działalność fundacji, która pomogła już 2 tysiącom osób, a wciąż opiekuje się 3 tysiącami osób z biednych rejonów Polski jest żywym pomnikiem dla Jana Pawła II.

"Żebyśmy na każdym poziomie życia byli dla siebie miłosierni"

Na zakończenie kardynał Kazimierz Nycz złożył Polakom świąteczne życzenia.

- Żebyśmy umieli czytać rok miłosierdzia, który jest źródłem ufności i nadziei. Nic się złego nie stanie, jeżeli będziemy wszyscy ufać Bogu, ufać jego miłosierdziu i ufać jego opatrzności. I takiej zwyczajnej radości, pogody, błogosławieństwa na te święta życzę i także na cały przyszły rok. Szczęść Boże" - powiedział metropolita warszawski.

"Żebyśmy byli dla siebie miłosierni. Radości, pogody i błogosławieństwa"
"Żebyśmy byli dla siebie miłosierni. Radości, pogody i błogosławieństwa"tvn24

Autor: mjp//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl