Kamiński: były szef CBA będzie musiał bronić się w prokuraturze

[object Object]
Mariusz Kamiński był gościem programu "Jeden na jeden" tvn24
wideo 2/4

- Dochodziło do takich sytuacji, że osoby pełniące ważne funkcje państwowe pozostawały bezkarne - komentował w "Jeden na jeden" działalność CBA za czasów poprzedniego rządu Mariusz Kamiński. Minister koordynator służb specjalnych podkreślił, że były szef CBA Paweł Wojtunik "będzie się musiał bronić w prokuraturze".

W środę w Sejmie przez wiele godzin trwało przedstawianie wyników raportu o rządach PO-PSL przygotowanego przez gabinet PiS. Swoje zarzuty wobec poprzedników przedstawił m.in. Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych. Wspominał o niepodjęciu działań przez ABW po katastrofie smoleńskiej, inwigilacji kilkudziesięciu dziennikarzy czy ponadstandardowych działaniach wobec uczestników legalnych demonstracji.

Kamiński krytykował m.in. działalność CBA pod kierownictwem Pawła Wojtunika, który uznał zarzuty za absurdalne i podkreślił, że za jego czasów nie dochodziło do naruszeń prawa.

19 zawiadomień do prokuratury

- Pan (Paweł) Wojtunik ma prawo przedstawiać swoje stanowisko - skomentował w programie "Jeden na jeden" Mariusz Kamiński. - Ja nie przedstawiałem swojego stanowiska, a informację, jaka wynika z dokumentów. I to jest różnica między nami - podkreślił.

Dodał, że "w związku z zaniechaniami i nadużyciami w służbach zostało złożonych już 19 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa". Wśród nich - jak mówił - znajdują się również te dotyczące pracy CBA, "w tym również pana Wojtunika".

Jak precyzował, w przypadku CBA chodzi "przede wszystkim o zaniechania w ściganiu korupcji na szczytach władzy". - W mojej ocenie były to zaniechania, które wymagają zbadania przez prokuraturę - stwierdził.

- Dochodziło do takich sytuacji, że osoby pełniące ważne funkcje państwowe pozostawały bezkarne - powiedział. Jako przykład wskazał informację dotyczącą "korupcji jednego z ministrów rządu Donalda Tuska", która miała trafić do CBA.

- Jeśli przez pół roku jest ona opracowywana i weryfikowana w taki sposób, że nie wykonuje się podstawowych czynności, a kończy się tę procedurę konkluzją, że wstrzymujemy dalsze działania, ponieważ grożą one dekonspiracją zainteresowań CBA, to jest to śmieszne - stwierdził. Nie chciał podać nazwiska wspomnianego ministra, bo "te działania będą dalej prowadzone".

"Będzie musiał bronić się w prokuraturze"

Kamiński zaznaczył, że "odpowiedzialność ponosi szef CBA". - Powinien wiedzieć, jakie działania są najważniejsze, powinien je nadzorować - podkreślił.

Dodał, że stwierdzono "cały szereg działań skutkujących faktyczną bezkarnością ludzi władzy".

- Paweł Wojtunik ma prawo do swoich opinii, ale na tym etapie będzie musiał bronić się w prokuraturze - powiedział.

Tajemniczy Rosjanin

W środę w Sejmie minister koordynator służb specjalnych mówił także, że za czasów rządu PO-PSL Agencja Wywiadu bez weryfikacji przekazała rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa dane Rosjanina, który miesiąc po katastrofie miał zgłosić się do naszej ambasady w Moskwie i deklarować przekazanie służbom informacji o możliwości przeprowadzenia zamachu w Smoleńsku.

- W dniu katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia, do polskiej ambasady w Moskwie zwrócił się obywatel Rosji z zamiarem przekazania informacji dotyczących katastrofy, z sugestią, że mogło dojść do zamachu - tłumaczył Kamiński w "Jeden na jeden".

Kamiński: w dniu katastrofy smoleńskiej do polskiej ambasady zgłosił się obywatel Rosji
Kamiński: w dniu katastrofy smoleńskiej do polskiej ambasady zgłosił się obywatel Rosji tvn24

Dodał, że mężczyzna skontaktował się z ambasadą telefonicznie. W zeszłym tygodniu w Sejmie Kamiński mówił, że Rosjanin zgłosił się do ambasady 10 maja 2010 r.

Kamiński w Sejmie o tajemniczym Rosjaninie
Kamiński w Sejmie o tajemniczym Rosjaninie tvn24

- Sprawa dotarła do centrali natychmiast i na najwyższym szczeblu dwóch zastępców szefa Agencji Wywiadu podjęło decyzję o nieodbieraniu jakichkolwiek informacji od tej osoby, co więcej, o przekazaniu danych tej osoby rosyjskiej FSB - opowiadał.

Kamiński stwierdził, że Agencja Wywiadu miała zbyt mało danych, by stwierdzić, iż chodzi o prowokację. - My nie wiemy, jakiego typu informacje to były; istotne czy wiarygodne - powiedział.

- Tak, to mógł być mitoman. Nie dano natomiast szansy najmniejszego zweryfikowania, kto i z czym przychodzi. To jest coś nie do przyjęcia - zaznaczył.

Zapewnił, że zachowała się "cała skromna dokumentacja" dotycząca sprawy w Agencji Wywiadu. - Została ta informacja już przekazana prokuraturze, która prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej - powiedział.

W opinii Kamińskiego doszło do "sytuacji nie do przyjęcia, która wymaga oceny prawnej". - Nie jestem od tego, żeby udzielać jednoznacznych opinii. W moim rozumieniu doszło do złamania prawa poprzez niedopełnienie obowiązków. To jest zupełnie oczywiste, że służba powinna przyjąć informację i zastanowić się, jakie są motywy osoby informującej i jaki jest stopień wiarygodności tych informacji. W tym wypadku nie uczyniono nic - podkreślił.

Jego zdaniem, wynika to "ze strachu tych ludzi, że mogłoby dojść do sytuacji, w której polskie służby musiałyby się zajmować wątkami niewygodnymi dla ówczesnych władz i dla Rosjan".

Tajemniczy Rosjanin z informacjami o katastrofie smoleńskiej?
Tajemniczy Rosjanin z informacjami o katastrofie smoleńskiej?tvn24

O kondycji służb

Kamiński komentował także kondycję polskich służb przed nadchodzącymi Światowymi Dniami Młodzieży i zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie. - Polskie służby mają swój potencjał, mają swoje mocne i słabe strony - zauważył. - Nie będę o tym publicznie dywagował - podkreślił. Zapewnił przy tym, że Polacy mogą się czuć bezpiecznie. - Co więcej, pracujemy cały czas, aby nasze służby były jak najbardziej skuteczne, odpowiednio wyposażone w instrumenty prawne i środki, żeby niwelować zagrożenia, z którymi się stykamy - tłumaczył.

Kamiński o kondycji polskich służb
Kamiński o kondycji polskich służb tvn24

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Autor: kg/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Reporter TVN24 Jerzy Korczyński dowiedział się nieoficjalnie, co zarejestrowała kamera monitoringu umieszczona w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka. Według informacji dziennikarza na nagraniu widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Na jeziorze Śniardwy na wysokości wsi Guty (woj. warmińsko-mazurskie) turyści zauważyli ciało mężczyzny. Jak poinformowała policja, to ciało mężczyzny, który był poszukiwany od 16 lipca.

Turyści zauważyli ciało dryfujące na jeziorze

Turyści zauważyli ciało dryfujące na jeziorze

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 w powiecie świebodzińskim doszło w sobotę nad ranem do poważnego wypadku. Bus uderzył w samochód służby drogowej. Rannych zostało dziewięć osób, pięć jest w stanie krytycznym, wśród nich są dzieci. Jak informuje policja, droga w kierunku Świecka została odblokowana.

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą. Z prognozy wynika, że termometry pokazać mogą w cieniu 33 stopnie, na słońcu zaś temperatura będzie znacznie wyższa.

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Trwają poszukiwania około 30 zaginionych osób.

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Kilkunastu demokratów z Kongresu USA dołączyło w piątek do grona kongresmenów tej partii, wzywających prezydenta Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury do Białego Domu. Biden jednak zapowiada, że zmierzy się z Donaldem Trumpem w listopadowych wyborach.

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Źródło:
PAP

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl