Komisja Europejska kontynuuje dialog z Polską na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i w środę zdecyduje, czy podejmie ewentualne dalsze kroki - poinformowała we wtorek rzeczniczka KE Mina Andreewa. Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, do Komisji w weekend przesłana z Warszawy została nowa propozycja rozwiązania kryzysu.
Tematem rozmowy ma być nowa propozycja rozwiązania kryzysu wokół TK, która w weekend przesłana została przez polski rząd do Komisji. Od tamtej pory jest ona analizowana przez unijnych prawników. Frans Timmermans (wiceprzewodniczący KE) ma telefonicznie poinformować Beatę Szydło o wynikach tej analizy, a jego rozmowa z polską premier ma być kluczowa dla opinii, która wydana zostanie jutro przez KE.
Dialog trwa
- Dialog (między KE a Polską - red.) trwa, rozmowy prowadzone są codziennie, w tym na najwyższym szczeblu politycznym - powiedziała Andreewa na konferencji prasowej w Brukseli.
Jak dodała, w środę na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy, wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformuje o rezultatach tych rozmów. Na tej podstawie Komisja zdecyduje o "potencjalnych dalszych krokach". - Decyzja będzie zależeć od wyników rozmów z Polską - podkreśliła rzeczniczka.
Procedura praworządności
Od stycznia KE prowadzi wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ewentualnym następnym krokiem w tej procedurze może być przyjęcie opinii o zagrożeniu dla rządów prawa.
W takim przypadku Polska będzie miała dwa tygodnie, by zareagować na opinię. Jeśli odpowiedź Polski nie będzie zadowalająca, to KE może wydać zalecenia w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK. Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7. unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj, łamiący zasady praworządności.
Andreewa podkreśliła we wtorek, że procedura ochrony praworządności, przyjęta przez KE w 2014 r., służy właśnie temu, by uniknąć sięgania po artykuł 7. - Zakłada ona prowadzenie konstruktywnego dialogu, który ma rozwiać obawy, mogące prowadzić do systemowych naruszeń zasad rządów prawa. To właśnie robimy, prowadząc dialog z polskimi władzami - powiedziała rzeczniczka.
Oczekiwanie na postęp
W ubiegłym tygodniu KE nie przyjęła zapowiadanej opinii o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce. 24 maja Timmermans udał się do Warszawy na rozmowy z Szydło i prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tej wizycie KE ogłosiła, że dialog z polskimi władzami będzie kontynuowany, a do dyskusji na temat Polski powróci 1 czerwca.
25 maja Timmermans oświadczył, że KE czeka na obiecany przez polską premier postęp w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiedział, że jeśli rząd szybko przedstawi rozwiązanie, KE nie przyjmie opinii ws. praworządności.
Autor: ts,mm/kk / Źródło: PAP