Złożyli tysiąc podpisów i czekają. Nastroje są różne - część z 22 zgłoszonych kandydatów na prezydenta jest pewna sukcesu, część wręcz przeciwnie. Niektórzy zaczęli gromadzić podpisy wcześniej. 6 maja o północy będziemy trochę mądrzejsi - wtedy upływa termin złożenia 100 tysięcy podpisów, które uprawnią do startowania w zaplanowanych na 20 czerwca wyborach prezydenckich.
Termin zgłaszania komitetów wyborczych minął w poniedziałek o 16.15. Zdążyło 22 kandydatów.
Nastroje były różne. Grzegorz Napieralski, kandydat SLD, już o 13.00 informował o sukcesie czytelników jego... konta w serwisie internetowym Twitter. Był uśmiechnięty, zupełnie jak Ryszard Kalisz, który pojawił się w PKW by złożyć dokumenty.
Bez struktur
Z drugiej strony kapitan Józef Franciszek Wójcik, marynarz i bezpartyjny, niezależny kandydat. - To jest niezależne już ode mnie, bo ja nie mam struktur, jestem realistą... - mówił ze spuszczoną głową. Struktury strukturami, ale "morski" kandydat ma pewną zaletę, o której sam zresztą mówi - doświadczenie. Wcale nie polityczne.
- Byłem drugim kapitanem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w ekstremalnych warunkach: dwie wyprawy szklakiem Wikingów na bardzo dalekiej północy i dwie wyprawy na Antarktydę - zdradza.
Bez rady
Zbieranie podpisów może ruszyć od ogłoszenia przez marszałka zgody i uzyskaniu zgody kandydata na kandydowanie, a także zgody na utworzenie jego komitetu wyborczego.
Politycy PiS do niedawna utrzymywali, że kandydata wskazuje partyjna rada polityczna, kilkusetosobowe ciało, które miałoby dopiero zaproponować np. Jarosławowi Kaczyńskiemu kandydowanie. W poniedziałek zmienili zdanie. - Kandydat nie musiał być formalnie zgłoszony. Może zostać potwierdzony decyzją rady - powiedział poseł Adam Hoffman.
Do Państwowej Komisji Wyborczej dotarły zgłoszenia komitetów: Zdzisława Jankowskiego, Gabriela Janowskiego, Marka Jurka, Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego ,Dariusza Kosiura, Bartłomieja Kurzei, Andrzeja Leppera, Krzysztofa Mazurskiego, Kornela Morawieckiego, Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Olechowskiego, Waldemara Pawlaka, Zdzisława Podkańskiego, Krzysztofa Sadurskiego, Romana Sklepowicza, Pawła Soroki, Bogdana Szpryngiela, Ludwika Wasiaka, Józefa Wójcika, Bogusława Ziętka.
Rachmistrzowie do akcji
Pierwotnie podawano, że do PKW zgłosiły się 23 komitety kandydatów na prezydenta. Okazało się jednak, że jeden potencjalny kandydat - Ryszard Chmielewski - wbrew temu co mówił dziennikarzom, nie zgłosił swojej kandydatury.
Do 6 maja do północy, czyli na 45 dni przed dniem głosowania, powinni z kolei zarejestrować się kandydaci na prezydenta. Do rejestracji kandydata niezbędne jest zebranie 100 tys. podpisów. Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.
Wybory prezydenckie odbędą się 20 czerwca. II tura, jeśli będzie konieczna, 2 tygodnie później.
Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl