"Jest wyraźny atak na tradycyjny model rodziny". Na pasterkach w obronie małżeństwa

Kard. Nycz: nie wolno dokonywać manipulacji definicją małżeństwa
Kard. Nycz: nie wolno dokonywać manipulacji definicją małżeństwa
tvn24
Pasterka otwiera oktawę liturgicznych obchodów świąt Bożego Narodzeniatvn24

Tradycyjnie o północy w kościołach w całej Polsce odprawione zostały pasterki. Kapłani w homiliach podkreślali przede wszystkim konieczność zachowania tradycyjnego kanonu rodziny oraz wsparcie dla potrzebujących. Nie zabrakło też nawiązania do tradycyjnych symboli bożonarodzeniowych, jaki i zwrócenia uwagi na rzeczywistą istotę świąt.

Jak mówił metropolita warszawski kard. Nycz, dziś niektórym ludziom nie podoba się, że "rodzina nie jest z ustanowienia ludzkiego, że małżeństwa nie ustanowił człowiek, ale Bóg". - Dlatego nie wolno człowiekowi w niczym zmieniać, nie wolno człowiekowi dokonywać żadnych manipulacji z definicją, z istotą małżeństwa i rodziny - powiedział hierarcha.

Kard. Nycz dodał, że jest to szczególnie aktualne teraz, "w dobie dyskusji nad próbą manipulowania rodziną i małżeństwem w kierunku zrównania z nimi wszystkich innych związków, które współczesny człowiek wymyślił".

Pomoc dla potrzebujących

Kard. Nycz podkreślił, że Kościół w Boże Narodzenie apeluje o pomoc wszystkim rodzinom, a szczególnie wielodzietnym, które "bardzo często płacą za wielodzietność karę". - Jest to wołanie o pomoc rodzinie - skuteczną i owocną tak, by rodziny chciały i mogły mieć więcej dzieci - dodał.

Metropolita warszawski zwrócił także uwagę, na sytuację ludzi w trudnej sytuacji materialnej.

- Z niepokojem obserwujemy ciągle jednak powoli rosnące bezrobocie. Zwłaszcza, kiedy to bezrobocie dosięga ludzi młodych, chcących zakładać rodziny, zawierać małżeństwa. Zwłaszcza, jeżeli to bezrobocie dotyka ludzi wykształconych - powiedział.

- Kościół woła i będzie wołał także w tej sprawie, że pogłębia się różnica między tzw. Polską A i Polską B. Są takie tereny, gdzie bezrobocie jest większe, gdzie ludzie mają o wiele mniejsze uposażenie, gdzie mają mniejsze możliwości kształcenia dzieci - dodał kard. Nycz. Wskazał, że rozwiązanie tych problemów powinno być troską państwa i samorządów.

Nie ignorujmy drobnych rzeczy

Jak mówił hierarcha, Boże Narodzenie pokazuje, że nie zawsze ważne są sprawy, które takimi się wydają.

Metropolita podkreślił, że narodzenie Jezusa w niewielkim Betlejem, w ubogich warunkach, świadczy o tym, że z prostych rzeczy, których ludzie nie doceniają, często powstają sprawy wielkie, zmieniające otaczający nas świat.

Co myślimy o świętach
Co myślimy o świętachtvn24

Abp Michalik: jeśli rodzina, to tradycyjna

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik powiedział podczas nocnej pasterki w Archikatedrze w Przemyślu (Podkarpackie), że jesteśmy świadkami ataku na klasyczny model rodziny.

- Myślę, że dzisiaj (...) jest wyraźny atak na tradycyjny model rodziny, złożonej z jednego mężczyzny i z jednej kobiety, rodziny wielodzietnej - mówił arcybiskup.

W jego opinii obecnie w wielu kolorowych pismach i programach telewizyjnych wmawia się, że ideałem jest zdrada małżeńska, a głównym tematem jest przemoc wobec kobiet, ale przemoc jako wyraz kultury polskiej.

- Wielkie kłamstwo, które przejęliśmy z Unii Europejskiej, przyjmując tę ustawę o przemocy, że kultura, tradycja, religia rodzi przemoc. Niech mi pokaże którykolwiek z tych ludzi, którzy wymyślili to wielkie kłamstwo historyczne, w którym miejscu Ewangelia mówi o przemocy? Gdzie Kościół zachęca do przemocy? To jest dramat zakłamywania - ocenił hierarcha.

Błazen w roli bohatera

Zauważył też, że jest ofensywa kultury, gdy w wielu programach, zwłaszcza tzw. kulturalnych, bohaterem staje się błazen.

- Błazen zajmuje miejsce mędrca, nauczyciela, kapłana. Błazen, wszystko mu wolno. Piana na ustach staje się wzorem niejednego działacza politycznego, któremu wszystko wolno, bezkarnie może obrażać innych ludzi. Myślę, że warto powiedzieć, zauważyć jak często paraliżuje lęk przed prawdą ludzi dzisiaj w świecie - mówił metropolita przemyski.

Kłamstwo na co dzień

Zachęcał do postawienia sobie pytania "czy nie kłamię?". Odniósł się do słów bohatera jednej z książek Bronisława Wildsteina pt: "Ukryty", który mówi: nie mogę dłużej żyć w kłamstwie.

- To jest też niekiedy historia nasza, naszej codzienności, że nie mamy odwagi, już się przyzwyczailiśmy i nie umiemy mówić prawdy. Kłamiemy nawet wtedy, kiedy usiłujemy mówić prawdę - zauważył hierarcha.

Jego zdaniem ludzie, którzy chcą mówić prawdę są dyskwalifikowani. Zauważył, że jest to demokracja sterowana, "gdy można uzyskać wszystko jeśli się ma duże pieniądze, jeśli się ma duży dostęp do grupy ludzi, wszystko wtedy staje się relatywne".

Jezus szansę daje wszystkim

Przypomniał słowa Jana Pawła II, który ostrzegał, że demokracja bez zasad moralnych staje się niebezpieczeństwem totalitaryzmu.

Zaapelował też do narodu, aby budował Europę na mocnych fundamentach szacunku do każdego człowieka i do każdego państwa, każdego narodu. - To jest przesłanie ewangelii. Chrystus przyszedł wszystkim ludziom przynieść zbawienie i wszystkim ludziom dać szansę - podkreślił abp Michalik.

Abp Gądecki: Chrześcijanie wciąż są prześladowani
Abp Gądecki: Chrześcijanie wciąż są prześladowanitvn24

Abp Gądecki: Chrześcijanie wciąż są prześladowani

Główna pasterka w Poznaniu odbyła się tradycyjnie w archikatedrze świętych Piotra i Pawła. Arcybiskup Stanisław Gądecki alarmował, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie.

- Każdego roku pojawiają się statystyki wskazujące na ogromną ilość ludzi, którzy oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. W czasie Bożego Narodzenia w niejedenym miejscu na świecie chrześcijanie znajdują się w szczególnym niebezpieczeństwie - powiedział kapłan.

Wyjaśnił, że choć "w Europie nie mamy zasadniczo do czynienia z fizycznymi prześladowaniami, to jednak spokojnie możemy mówić o prześladowaniach duchowych". - Kto odważnie wypowiada się o wierze chrześcijańskiej i jej nakazach moralnych, ten zaraz jest ośmieszany, dyskredytowany i określany mianem fundamentalisty - wyliczał.

Miłość uchroniłaby przed masakrą w Newtown

Arb Gądecki w swojej homilii odniósł się m.in. do niedawnej masakry w szkole w amerykańskim Newtown. Zginęło wówczas 26 osób.

- Wielu pragnąc zapewnić dzieciom środki materialne i tzw. godziwe życie, często wychodzi z czystomaterialnego punktu widzenia. Zapomina o tym, że każdy młody człowiek potrzebuje czegoś więcej. Potrzebuje miłości i akceptacji - mówił podczas nocnego nabożeństwa metropolita. - Potrzebuje też pokazania trwałych zasad, które płyną z autentycznej wiary - dodał kapłan.

  Kard. Dziwisz: zakończyć jałowe spory
Kard. Dziwisz: zakończyć jałowe sporytvn24

Kard. Dziwisz: zakończyć jałowe spory

- Tylko wspólnymi siłami można zbudować Polskę na "miarę naszych możliwości" - mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas pasterki w Katedrze Wawelskiej. Wezwał on do zaprzestania "jałowych sporów".

Przesłał też życzenia dla wszystkich ludzi dobrej woli. Wśród nich były te dla "sprawujących władzę w naszym kraju."

- Niech sprawują ją mądrze, roztropnie, szanują wrażliwość, przekonania tych, którym służą - powiedział metropolita krakowski.

Kardynał wyraził potrzebę odnowy życia społecznego tak, aby nadzieję, że "w centrum odwagi było dobro wspólne, a nie dobro danej partii lub ugrupowania politycznego. Aby panowała sprawiedliwość i solidarność, ale także było uszanowanie dla inaczej myślących".

Kościół nadzieją dla każdego

Jego zdaniem tylko razem można zbudować "wspólny dom", w którym będzie miejsce dla każdego i gdzie będą panowały prawa i zasady "cywilizacji miłości".

- Przecież Jezus Chrystus przyszedł na ziemię po to, aby rozproszone dzieci zgromadzić w jedno. Czy jesteśmy gotowi Mu pomóc w tym jednoczeniu, w tym wielkim dziele. Czy stać nas na taką hojność serca? Czy jesteśmy gotowi przebaczać? - dodał kardynał.

Wyraził też nadzieję, aby Kościół w Polsce i w jednoczonej się Europie "był znakiem nadziei dla wszystkich. Także dla tych, którzy nie rozumieją ewangelicznego orędzia."

Abp Budzik: lepiej zapalić małe światło, niż narzekać na ciemności

Metropolita lubelski wzywał wiernych, aby nie poddawali się uczuciom rezygnacji. - Dla chrześcijanina nie ma sytuacji beznadziejnych. Środek najciemniejszej nocy jest początkiem nowego dnia, nowego światła. Najdłuższa noc w roku jest nocą Bożego Narodzenia - powiedział abp Stanisław Budzik podczas mszy św. pasterskiej w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).

- O wiele lepiej zapalić choćby małe światło, niż ciągle narzekać na ciemności - dodał abp Budzik.

Wół jak anioł

Metropolita nawiązał do symboliki tradycyjnej szopki betlejemskiej i obecnych w niej dwóch zwierząt - wołu i osła. Podkreślił, że należą one do całości - tak jak aniołowie, pasterze, gwiazda betlejemska, owce - a nawet znajdują się w samym centrum wydarzenia, bardzo blisko Jezusa i Maryi.

- Wół i osioł nie potrzebują anioła, który by im głosił dobrą nowinę jak pasterzom czuwającym przy stadach na polu. Nie potrzebują gwiazdy, która by ich prowadziła do stajenki, jak to było w wypadku mędrców z dalekiej wschodniej krainy. Oni po prostu są w stajence od samego początku i stoją, a nawet jak chce kolęda: klęczą u Jezusowego żłóbka - powiedział metropolita.

Abp Budzik podkreślił, że obecność wołu i osła w szopce "nie jest tylko dekoracją czy elementem folkloru, w jaki obrosły święta Bożego Narodzenia". I choć Ewangelia nic o nich nie mówi, to ich obecność wiąże się z sięgającą początków chrześcijaństwa refleksją teologiczną nad tym, co się dokonało w noc Bożego Narodzenia.

- Obecność tych zwierząt w szopce przywołuje na pamięć Izajasza Proroka, który wymawia ludowi wybranemu: "Wół rozpoznaje swego pana i osioł żłób swego właściciela, a mój lud niczego nie rozumie" - tłumaczył arcybiskup.

Zakupowy szał zamiast prawdziwych świąt

Jego zadaniem słowa Proroka Izajasza stają się aktualne także obecnie, w obliczu "groźnego zjawiska, jakim jest komercjalizacja świąt Bożego Narodzenia".

- Wiarę chrześcijańską spycha się coraz bardziej do sfery prywatnej i usuwa z przestrzeni publicznej, religijne święta zamieniają się w kolejną okazję do konsumpcji i zabawy. W takiej sytuacji ginie to, co istotne w świętach Bożego Narodzenia, w ich przesłaniu, tak istotnym dla człowieka i dla świata - powiedział.

Arcybiskup przypomniał, że Jezus przyszedł na świat, aby przynieść nadzieję, "wyrwać człowieka z brudu grzechu i przepaści winy".

- Żłóbek, do którego przychodzimy, jest miejscem, w którym Bóg napełnia nas nadzieją, pogłębia, umacnia i raduje naszą wiarę. Żłóbek jest miejscem, gdzie Bóg obdarza nas swoją mocą, abyśmy szli i głosili radosną nowinę - powiedział abp Budzik.

Autor: zś//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24