Polska przekazała w czwartek Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowało źródło unijne. Do przesłania odpowiedzi Polskę zobowiązał Trybunał Sprawiedliwości UE w decyzji z 17 grudnia 2018 roku, dając na to miesiąc. - Wszystkie uwagi, które miała Komisja, (...) zostały uwzględnione w tej ustawie - podkreślił w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
Informacja przekazana Komisji Europejskiej dotyczy decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zobowiązaniu Polski do zawieszenia części przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.
Jak poinformowało Polską Agencję Prasową źródło unijne, w odpowiedzi przekazanej KE znajdują się informacje o przeprowadzonej przez polskie władze nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
- Piłka teraz jest po stronie Komisji Europejskiej. W odpowiedzi do Komisji Europejskiej znajduje się dokładny opis przeprowadzanych zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Polska oczekuje ustosunkowania się przez Komisję Europejską do tej odpowiedzi - wyjaśniało źródło unijne.
O przekazaniu odpowiedzi informował także w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
- Ta odpowiedź wskazuje na to, że te wszystkie uwagi, które miała Komisja [Europejska - przyp. red.] o to wszytko, co potem było procedowane w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zostały uwzględnione w tej ustawie - mówił Piebiak, nawiązując do listopadowej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE
TSUE podjął w październiku wstępną decyzję o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W ten sposób przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. Trybunał chciał między innymi przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów. 17 grudnia 2018 roku TSUE podtrzymał w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.
W grudniowym postanowieniu Trybunał przypomniał, że środki tymczasowe mogą być zarządzone jedynie wtedy, gdy zostanie wykazane, że ich zastosowanie jest prawnie i faktycznie uzasadnione oraz, że mają one pilny charakter. Chodzi o to, że ich zarządzenie i wykonanie przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy jest konieczne, by uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla interesów UE.
Kolejna nowelizacja
W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym przewidującą umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. Ustawa weszła w życie na początku tego roku.
Jak przekonują przedstawiciele rządu, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o Sadzie Najwyższym nie ma podstawy do utrzymywania skargi przeciw Polsce w Trybunale Sprawiedliwości UE.
Komisja Europejska poinformowała na początku stycznia, że przyjęła do wiadomości opublikowanie w "Dzienniku Ustaw" nowelizacji ustawy o polskim Sądzie Najwyższym oraz, że będzie ją analizować.
Autor: mjz//now / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock