TVN24 | Polska

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19

TVN24 | Polska

Autor:
js,
akr,
kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Nie może być tak, że walczy się z COVID-19 kosztem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży"
"Nie może być tak, że walczy się z COVID-19 kosztem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży"TVN24
wideo 2/22
TVN24"Nie może być tak, że walczy się z COVID-19 kosztem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży"

Prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak przekazał, że Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie zapytał fundację, czy może przeznaczyć zakupione przez nią łóżka na potrzeby walki z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie" - napisał Owsiak w mediach społecznościowych.

O sprawie poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych prezes WOŚP Jerzy Owsiak. "Brońcie naszych łóżek" - napisał na początku swojego wpisu.

"Kiedy wojewoda mazowiecki przekształcił 34 geriatryczne łóżka Szpitala Wolskiego w Warszawie na walkę z COVID-19, to z ogromnym żalem, ale staraliśmy się zrozumieć tę wyjątkową decyzję. Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią" - przyznał Owsiak.

"Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"

"Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie. Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie" - napisał Owsiak.

Jerzy Owsiak tłumaczył na Facebooku, że w sytuacji "totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce". "Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać" - podkreślił.

"Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego. Wszystkie łóżka są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach" - dodał prezes WOŚP.

"Tak jak obawiamy się, że jedyny oddział geriatryczny w Warszawie długo nie wróci do swojego pierwotnego działania, tak wyjmowanie łóżek z oddziałów wyposażonych przez Orkiestrę nigdy już nie wrócą na swoje miejsce" - napisał.

"Przypominamy, że nasza Fundacja przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości prawie 50 milionów i nadal jest gotowa pomagać Polakom w tej walce, ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa" - zaznaczył Owsiak. "Pilnujcie naszych łóżek!" - zakończył wpis.

"Nie może być tak, że walczy się z COVID-19 kosztem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży"

Do sprawy odniosła się na wtorkowej konferencji prasowej przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży Marta Golbik. Przypomniała, że psychiatria dziecięca od lat jest w zapaści. - Potrzeba więcej pieniędzy, więcej łóżek, więcej specjalistów. Jurek Owsiak wraz ze swoją fundacją robią rzeczy niesamowite, pomagają w tej najbardziej newralgicznej części zdrowia, czyli zdrowia psychicznego najmłodszych. Finansują łóżka, sfinansowali prawie 800 łóżek dla dzieci w 34 oddziałach po to, żeby dzieci miały w końcu możliwość przyzwoitego leczenia - podkreśliła posłanka KO.

Niedawno jednak - dodała - okazało się, że łóżka te mogą trafić na potrzeby leczenia chorych na COVID-19. - To pokazuje, w jaki sposób rząd może próbować walczyć z pandemią. Już mamy do czynienia z zabieraniem łóżek tych najbardziej potrzebujących, łóżek przeznaczonych na psychiatrię dzieci i młodzieży - powiedziała Golbik.

Podkreśliła, że psychiatria najmłodszych to niezwykle ważny element ochrony zdrowia. - Nie może być tak, że walczy się z COVID-19 kosztem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - mówiła posłanka KO.

"Dziś na chybcika rząd podejmuje decyzje, aby ratować życie innych"
"Dziś na chybcika rząd podejmuje decyzje, aby ratować życie innych"TVN24

"Dziś na chybcika rząd podejmuje decyzje, aby ratować życie innych"

Grzegorz Napieralski zwrócił uwagę, że Koalicja Obywatelska od wielu miesięcy apelowała do rządu, by odpowiednio przygotował się na możliwą jesienną falę zachorowań na COVID-19. "Były wakacje, były dwa miesiące, kiedy mogliśmy - my opozycja, ale przede wszystkim rządzący wraz z opozycją przygotować ustawy, projekty rozporządzeń i przygotować się do tej bardzo groźnej fali walki z covidem. To się nie stało, dziś na chybcika rząd podejmuje decyzje, aby ratować życie innych" - dodał poseł KO.

Zwrócił się też do rządzących, by kupowali łóżka dla chorych na COVID-19, a nie "zabierali komuś innemu".

Minister edukacji i nauki do Owsiaka: pan też w opozycji?

Do sprawy odniósł się we wtorek w mediach społecznościowych minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Czy to prawda Panie Jerzy Owsiak? Dwa specjalistyczne łóżka bezczynnie stojące w jednym szpitalu wojewódzkim nie mogą być przekazane do drugiego szpitala wojewódzkiego, gdzie służyłyby chorym? Dlaczego? Pan też w opozycji?" - napisał na Twitterze.

Wpis Przemysława Czarnka na TwitterzeTwitter/@CzarnekP

Autor:js, akr, kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WOSP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości