Jerzy Buzek wciąż niepokonany, ale to PiS bierze Śląsk

[object Object]
Jerzy Buzek wciąż niepokonany, ale to PiS bierze Śląsktvn24
wideo 2/35

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ponad 43 proc. głosów na Śląsku. Miejsca w europarlamencie może być pewna Jadwiga Wiśniewska z tej partii, która zdobyła ponad 400 tys. głosów. Mimo to musiała uznać wyższość byłego wiceprzewodniczącego europarlamentu, Jerzego Buzka (Koalicja Europejska).

Wybory do europarlamentu 2019. Zobacz specjalny serwis tvn24.pl>

Podobnie jak w większości kraju, pięcioprocentowy próg wyborczy pokonali kandydaci z trzech ogólnopolskich list.

Najlepszy wynik osiągnęli kandydaci PiS, którzy zdobyli 43,25 proc. głosów. Kandydaci Koalicji Europejskiej osiągnęli 40,24 proc. głosów.

Na trzecim miejscu wyścig wyborczy zakończyła Wiosna Roberta Biedronia (5,82 proc. ważnych głosów).

Jerzy Buzek tuż przed Jadwigą Wiśniewską

Faworytem wyścigu był kandydat z listy Koalicji Europejskiej i były przewodniczący PE, Jerzy Buzek. I to on - jak wynika z danych PKW - zdobył najwięcej głosów. Poparło go 422 tys. osób (26,7 proc. głosów).

Niewiele mniej otrzymała Jadwiga Wiśniewska z PiS, która obroniła mandat europosłanki. Poparło ją ponad 409 tys. uprawnionych do głosowania (25,6 proc. wszystkich głosów).

Tym samym Jerzy Buzek pozostaje niepokonany w eurowyborach. Były szef Parlamentu Europejskiego dotąd zawsze był bezkonkurencyjny w swoim okręgu wyborczym - w 2004 i 2009 roku zdobył najlepszy rezultat w kraju.

Oprócz Jerzego Buzka i Jadwigi Wiśniewskiej eurodeputowaymi zostają też wiceminister energii w rządzie PiS, Grzegorz Tobiszowski (65 tys. głosów) oraz Izabela Kloc (78,4 tys. głosów). Mandat z ramienia KE zdobył też Jan Olbrycht (69 tys. głosów) oraz Marek Balt (45 tys. głosów).

Do Brukseli jedzie też Łukasz Kohut z partii Wiosna (48,7 tys. głosów).

Komentarze zwycięzców

Po ogłoszeniu sondażowych wyników w sztabie PiS przemówił Jarosław Kaczyński. Podziękował wszystkim "doradcom, socjologom, wszystkim, którzy przez cały czas z z ogromnym wysiłkiem, w momentach lepszych i w takich, w których się wydawało, że będzie gorzej nie rezygnowali, pracowali i jeszcze raz pracowali".

Grzegorz Schetyna, szef PO z kolei mówił, że to "pierwsza połowa meczu".

- Wszyscy kochamy sport. Wiemy, że wszystko jest przed nami. Zrobiliśmy wielki krok wspólnie, razem. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces - skomentował Schetyna. Podziękował "Polkom, Polakom, którzy głosowali na nas".

- Blisko siedem milionów głosów oddanych na Koalicję Europejską to wielki sukces - dodał.

CZYTAJ RELACJĘ Z WIECZORU WYBORCZEGO NA TVN24.PL >

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości