TVN24 | Polska

Czym będzie się zajmować Kaczyński jako wicepremier? Jego wpływ na rząd "zostanie niejako sformalizowany"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Schreiber o roli Kaczyńskiego jako wicepremiera
Schreiber o roli Kaczyńskiego jako wicepremieraTVN24
wideo 2/21
TVN24Schreiber o roli Kaczyńskiego jako wicepremiera

Udział Jarosława Kaczyńskiego w kształtowaniu kierunków pracy rządowej był i tak ogromny. Jego wejście do rządu sformalizuje ten wpływ - powiedział wicepremier Jacek Sasin, komentując wejście prezesa PiS w skład Rady Ministrów. Minister Łukasz Schreiber mówił, że Kaczyński jako szef komitetu do spraw bezpieczeństwa "będzie sprawował nadzór, koordynację" nad kilkoma resortami. - To szereg działań, które się podejmuje na co dzień. Nie da się wyliczyć - dodał.

We wtorek o godzinie 14 prezydent Andrzej Duda ma zaprzysiężyć nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Początkowo uroczystość była planowana na poniedziałek, ale została przełożona ze względu na zakażenie koronawirusem Przemysława Czarnka wyznaczonego na ministra edukacji i nauki.

W skład zmienionego rządu Morawieckiego wejdzie między innymi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Będzie pełnić funkcję wicepremiera i pokieruje nowo utworzonym komitetem do spraw bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Zmiany w rządzie. Lista ministerstw i ministrów

Schreiber: szereg działań, nie da się wyliczyć

O obowiązki, które będzie wypełniać Kaczyński, byli pytani w ostatnich dniach politycy obozu rządzącego.

Łukasz Schreiber, minister w kancelarii premiera, był w poniedziałek gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Prowadzący program poprosił go o wymienienie pięciu obowiązków Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera.

Schreiber nie odpowiedział na to pytanie. - Nie sprowadzajmy sprawy do takiej śmieszności - odparł.

Powiedział później, że "pan premier Jarosław Kaczyński będzie w rządzie stał na czele nowo powołanego komitetu do spraw bezpieczeństwa". - Będzie sprawował taki nadzór, koordynację nad kilkoma resortami: spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, obrony narodowej - wyliczał.

- To jest wyznaczanie i ustalanie strategicznych polityk w tych resortach. To są sprawy legislacyjne, które się z tym wiążą. Szereg działań, które się podejmuje na co dzień. Nie da się wyliczyć - dodał Schreiber. Zapewniał, że "będzie odpowiednie rozporządzenie", z którego będą wynikać obowiązki Kaczyńskiego.

Sasin: wpływ Kaczyńskiego na rząd zostanie sformalizowany

O powołaniu Kaczyńskiego w skład rządu mówił też wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek w Radiu Puls.

Jego zdaniem "to bardzo dobra wiadomość". - Wreszcie zrealizowany został ten model, gdzie liderzy wszystkich ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę, są w rządzie - powiedział.

- Oczywistym jest, że rząd jest emanacją większości parlamentarnej. Na czele tej większości parlamentarnej stał i stoi Jarosław Kaczyński, więc jego udział w kształtowaniu kierunków pracy rządowej był i tak ogromny, a dzisiaj - poprzez uczestnictwo w rządzie - zostanie ten wpływ niejako sformalizowany - podkreślał.

Czytaj więcej: "W tym rządzie liderów będzie dwóch i pół"

Bielan: wejście Kaczyńskiego to duże wzmocnienie rządu

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan w poniedziałek w radiu TOK FM przypomniał, że Kaczyński "będzie wicepremierem bez teki, bo nie będzie szefem żadnego resortu". - Natomiast będzie stał na czele dość istotnego z punktu widzenia interesu państwa komitetu stałego - dodał.

Bielan "nie widzi w wejściu Jarosława Kaczyńskiego do rządu niczego zdrożnego". - Wręcz przeciwnie, myślę, że to jest bardzo duże wzmocnienie gabinetu pana premiera Mateusza Morawieckiego. Bo można się z Jarosławem Kaczyńskim nie zgadzać, oczywiście, ale nie możemy mu odmówić olbrzymiego doświadczenia politycznego. Więc z całą pewnością ten rząd będzie dzięki tej decyzji silniejszy - powiedział.

Autor:ads/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości