TVN24 | Polska

Gdyby "przesunąć wybory o dwa lata". Gowin cofa się o rok, pisze o "standardach demokracji" i pandemii

TVN24 | Polska

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Gowin podaje się do dymisji
Gowin podaje się do dymisjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Gowin podaje się do dymisji (kwiecień 2020 roku)

Dzięki odwadze posłów Porozumienia i mojej dymisji udało się zapobiec kompromitacji państwa - napisał lider Porozumienia Jarosław Gowin, wspominając zeszłoroczny "protest przeciw źle przygotowanym wyborom korespondencyjnym".

"Dokładnie rok temu w proteście przeciw źle przygotowanym wyborom korespondencyjnym podałem się do dymisji. Dzięki temu i dzięki odwadze posłów Porozumienia udało się zapobiec kompromitacji państwa i doprowadzić do zgodnego ze standardami demokracji wyboru Prezydenta RP" - napisał we wtorek na Twitterze wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

"Bylibyśmy w zupełnie innym punkcie walki z pandemią, gdyby klasa polityczna przyjęła propozycję Porozumienia, by przesunąć wybory o 2 lata" - dodał Jarosław Gowin.

Wybory prezydenckie były pierwotnie zarządzone na 10 maja 2020 roku - ostatecznie odbyły się 25 czerwca, a ich druga tura - 12 lipca. Przeciwny wyborom 10 maja był ówczesny wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, szef Porozumienia Jarosław Gowin. Oceniał wówczas, że wybory prezydenckie należy przesunąć o dwa lata. Argumentował, że możliwe jest to tylko poprzez zmianę konstytucji i wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata.

"Polska klasa polityczna nawet w tak trudnych warunkach nie potrafi się porozumieć"

6 kwietnia 2020 roku Jarosław Gowin podał się do dymisji. Jak wówczas mówił, w obecnej sytuacji wszyscy powinniśmy się skoncentrować na dwóch sprawa - walce z epidemią wywołaną przez koronawirusa i walce o polską gospodarkę. Dodał, że należy też "jakoś rozstrzygnąć kwestię wyborów prezydenckich". Przypomniał, że najpierw zaproponował przełożenie wyborów o rok, ale taką propozycję przyjęło tylko PSL.

Następnie - dodał - zaproponował zmiany w konstytucji i przesunięcie wyborów o dwa lata. Tę propozycję przyjęło tylko PiS. - Powiedzmy sobie otwarcie, polska klasa polityczna nawet w tak trudnych warunkach nie potrafi się porozumieć - podkreślił Jarosław Gowin.

Odnosząc się do propozycji PiS dotyczącej głosowania korespondencyjnego, Jarosław Gowin ocenił wówczas, że "taka ustawa jest potrzebna", gdyż przez najbliższe dwa lata inne głosowanie niż korespondencyjne nie będzie możliwe. - Jednocześnie uważam, że wybory powinny być przesunięte, że termin 10 maja nie wchodzi w grę – przekonywał.

- Dlatego jako posłowie Porozumienia zaproponowaliśmy naszym koalicjantom ze Zjednoczonej Prawicy poprawkę polegającą na wprowadzeniu vacatio legis trzymiesięcznego, a więc rozstrzygającego o przełożeniu wyborów - powiedział polityk. Jak dodał ta propozycja przez koalicjantów nie została przyjęta. - Dlatego że nie przekonałem ich do tego, podaję się do dymisji - oświadczył Gowin.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości