Statut Prawa i Sprawiedliwości nie przewiduje możliwości (oficjalnej) odwołania się od decyzji prezesa o zawieszeniu w prawach członka partii. Jednocześnie statut dość enigmatycznie określa jak długo trwa zawieszenie.
Zawieszenie reguluje artykuł 7. statutu partii. Czytamy w nim:
"Członkostwo w PiS zostaje zawieszone w trybie i na zasadach określonych Statutem i przyjętymi na podstawie statutu regulaminami, z chwilą: 1) złożenia przez członka lub członka honorowego pisemnego oświadczenia Prezesowi Zarządu Okręgowego lub Prezesowi PiS, jeżeli członek lub członek honorowy pełni funkcję lub zajmuje stanowisko, w przypadku pełnienia których z mocy prawa nie może prowadzić działalności politycznej;
2) wydania przez Prezesa PiS postanowienia o zawieszeniu, w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, iż naraził on dobre imię lub działał na szkodę PiS, w szczególności po wszczęciu przeciw niemu postępowania dyscyplinarnego do czasu rozpoznania sprawy przez Koleżeński Sąd Dyscyplinarny lub do czasu wyjaśnienia sprawy będącej przyczyną zawieszenia.
PiS nie informuje, co było przyczyną zawieszenia posłanki. Nie informuje także, który punkt statutu stał się podstawą do wydania takiej decyzji.
Jakie kary grożą posłance?
Sankcje i kary reguluje art. 39, 40 i 41. "Członek partii PiS ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną w razie nieprzestrzegania postanowień statutu, niestosowania się do decyzji władz partii PiS, postępowania sprzecznego z programem PiS, prowadzenia działalności stanowiącej zagrożenie dla interesów PiS."
Kary to:
1) upomnienie,
2) nagana,
3) zakaz pełnienia funkcji we władzach PiS przez okres od 6 miesięcy do 2 lat,
4) wykluczenie z PiS
Odwołać się można od wykluczenia z partii
Dopiero od tej ostatniej kary można się odwołać do Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego. "W przypadku rażącego naruszenia zasad statutowych i obowiązków członka PiS uniemożliwiającego lub zagrażającego realizacji celów programowych lub linii politycznej PiS, Komitet Polityczny PiS może na wniosek: Prezesa PiS, Zarządu Okręgowego, Klubu (Koła, Zespołu) Parlamentarnego PiS lub w uzasadnionych przypadkach jego Przewodniczącego, podjąć uchwałę o wykluczeniu członka z PiS albo o zakazie pełnienia przez niego funkcji we władzach PiS przez okres od 6 miesięcy do 2 lat."
Uchwała Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego wydana po rozpatrzeniu odwołania, musi nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od jego złożenia. Decyzja jest ostateczna. Odwołanie, nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej uchwały.
Sekcja Dokumentacji i Analiz TVN24//mat
Źródło: TVN24, tvn24.pl