Czas wakacji jest szczególnie niebezpieczny dla alergików z powodu pyleń i coraz większej ilości owadów. Dr Urszula Samolińska z Zakładu Alergologii i Immunologii na Akademii Medycznej udzieliła w "Poranku TVN24" kilku rad, jak skutecznie walczyć z alergiami.
- W społeczeństwie panuje lęk związany z objawami uczulenia - tłumaczy gość TVN24. I dodaje: - Jeżeli nawet miejsce na ciele po użądleniu wygląda bardzo źle, puchnie albo swędzi, to nie jest to reakcja groźna dla człowieka. Są to objawy miejscowe, które są groźne tylko wtedy, gdy mają miejsce w okolicy gardła, krtani i języka.
Rozwój wstrząsu po ukąszeniu może trwać tylko sekundy. Dr Urszula Samolińska
Dodaje też, że osoby uczulone powinny mieć zawsze przy sobie strzykawkę z adrenaliną i apteczkę. Mogą one uratować życie nie tylko im samym, ale także innym osobom.
Badania alergiczne
Chcąc zbadać czy jesteśmy na coś uczuleni należy wykonać odpowiednie badania. Pierwsze to testy skórne. Lekarz musi zinterpretować zmiany zaistniałe wskutek kontaktu różnych alergenów z ciałem. Jeżeli miejsca, które badano będą puchnąć i swędzieć, najpewniej jest się uczulonym na składniki zawarte w próbkach.
Drugą serią są badania serologiczne, polegające na badaniu krwi pacjenta w reakcji z alergenem. Można także wykonać tzw. testy prowokacyjne, polegające na celowym włączaniu do diety pokarmu, na który ktoś jest uczulony.
Do śmierci w wyniku użądlenia doszło w czwartek w Zapolicach w województwie łódzkim. Podczas akcji usuwania kokonu os, dwa owady użądliły szefa ekipy strażackiej, który zmarł 10 minut po dojechaniu do szpitala.
Źródło: TVN24, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24