Dwoma priorytetowymi sprawami zajmie się rząd na dzisiejszym posiedzeniu. Przede wszystkim ministrowie będą rozmawiać o programie polskiej prezydencji w UE w drugiej połowie tego roku. Rada ministrów przyjmie też wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Budżet UE, Partnerstwo Wschodnie i bezpieczeństwo energetyczne mają być głównymi tematami polskiego przewodnictwa w UE - poinformował minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. - Po pierwsze wzrost gospodarczy - w tym się zawiera budżet, polityka spójności i rynek wewnętrzny. Po drugie, otwartość Unii, w tym Partnerstwo Wschodnie, rozszerzenie Unii, mamy nadzieję o Chorwację. Po trzecie, bezpieczeństwo Unii, czyli wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony i zewnętrzna polityka energetyczna - powiedział wczoraj.
Według niego, rząd przyjmie program polskiej prezydencji 23 maja. Potem, przed 1 czerwca nastąpi prezentacja dokumentu w Sejmie. Jak wyjaśnił, wymaga tego ustawa o współpracy parlamentu z rządem w sprawach europejskich. Następnie w połowie czerwca program polskiej prezydencji ma być zaprezentowany w Brukseli, a w lipcu w Parlamencie Europejskim.
Dłużej w Afganistanie
Rada Ministrów przyjmie też wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W misji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) - w ramach siódmej zmiany PKW - uczestniczy ok. 2,6 tys. polskich żołnierzy, kolejnych 400 pozostaje w odwodzie w kraju. Polski kontyngent zapewnia bezpieczeństwo w prowincji Ghazni, w tym ochronę drogi Kabul-Kandahar oraz drogi Ghazni-Sharana na terenie prowincji.
Według zapowiedzi NATO misja ISAF ma się zakończyć w 2014 roku. W zaprezentowanej przez BBN ocenie prezydenta do końca 2012 roku zadania i wielkość kontyngentu należy sukcesywnie redukować, z zamiarem zakończenia operacji bojowych i oddania odpowiedzialności za strefę. Kolejnym etapem - w latach 2013-2014 - byłby udział w misji szkoleniowej, z ewentualnym utrzymaniem gotowości do ograniczonego, alarmowego wsparcia sił afgańskich lub koalicyjnych, oraz zakończenie zaangażowania w formule operacji wojskowej. Po 2014 roku polskie wojsko powinno być gotowe do współpracy, w tym wojskowej, w charakterze np. instruktorów i doradców, z państwem afgańskim, na podstawie dwustronnej umowy.
Rząd planuje też zająć się regulacjami dotyczącymi m.in. zwiększenia ilości biokomponentów w paliwach, podpisu elektronicznego oraz planu prywatyzacji na lata 2008-2012.
Źródło: PAP