Jak będzie wyglądało leczenie endometriozy? Ministerstwo o szczegółach

kobieta bol endometrioza shutterstock_2383296239_1
Leszczyna: od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ
Źródło: TVN24

Pacjentki, wymagające skomplikowanych zabiegów z powodu głębokiej endometriozy, będą mogły uzyskać pomoc w specjalnych centrach leczenia endometriozy - zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że ośrodki rozpoczną udzielanie świadczeń w drugiej połowie roku.

W sobotę, w dniu budowania wiedzy o endometriozie, ministra zdrowia Izabela Leszczyna na antenie TVN24 ogłosiła, że od 1 lipca będziemy mogli w Polsce leczyć endometriozę dzięki finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapowiedziała również, że powstanie centrum leczenia endometriozy

Projekt w tej sprawie w kwietniu ma trafić do konsultacji społecznych, a nowe możliwości leczenia endometriozy w publicznym systemie ochrony zdrowia miałyby być dostępne od lipca 2025 roku - zapowiedział resort zdrowia.

Leczenie endometriozy. Ministerstwo o szczegółach

W najnowszym komunikacie MZ podało szczegóły planowanych zmian w zakresie leczenia endometriozy.

Koncepcja resortu zakłada, że opiekę będą prowadzić ośrodki ginekologiczne, które mają możliwości wykonania pogłębionej diagnostyki oraz zatrudniają zespół medyczny z doświadczeniem w leczeniu zaawansowanej endometriozy, czyli ginekologów, chirurgów, torakochirurgów, urologów. Ośrodki mają zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentką - pogłębioną diagnostykę, kwalifikację do zabiegu, przeprowadzenie operacji i monitorowanie stanu pacjentki po leczeniu.

MZ przyznało, że brakuje ośrodków wyspecjalizowanych w leczeniu endometriozy zaawansowanej, finansowanych przez NFZ. Obecnie opieka opiera się na poradniach ginekologicznych, które diagnozują i leczą zachowawczo niezaawansowane przypadki endometriozy terapią hormonalną refundowaną przez NFZ.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przeprowadzi analizę i wycenę świadczeń dla opieki w centrach leczenia. Po zakończeniu prac legislacyjnych NFZ podpisze umowy z podmiotami spełniającymi warunki centrum leczenia endometriozy.

MZ poinformowało, że centra leczenia endometriozy rozpoczną udzielanie świadczeń w drugiej połowie 2025 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę

Czym jest endometrioza?

Reporterki "Faktów" TVN Magda Łucyan i Katarzyna Górniak w 2021 roku stworzyły reportaż "Taka twoja uroda" przybliżający, czym jest endometrioza, jak wygląda życie kobiet, które na nią chorują i z czym mierzą się, szukając pomocy u lekarzy. Reporterki napisały też książkę "Taka twoja uroda. Jak endometrioza niszczy życie Polek", w której przedstawiły historie dziewięciu kobiet walczących z tą chorobą.

- Jestem wzruszona na kilku poziomach. Po pierwsze jako dziennikarka, bo to jest dość rzadkie w życiu dziennikarzy, żeby zobaczyć tak realny wpływ swojej pracy, tematu, którym się zajmujemy od kilku dobrych lat. Ale też jestem wzruszona jako kobieta, jako pacjentka, gdy myślę, że dziewczynki, które dzisiaj są nastolatkami, nie powielą losów wielu kobiet chorujących na endometriozę, choćby mojego losu, albo tych jeszcze bardziej ekstremalnych, radykalnych, czekania kilkanaście lat na diagnozę, błędnych operacji, powikłań, problemów z zajściem w ciążę - mówiła na antenie TVN24 Magda Łucyan, komentując zmiany zapowiadane przez resort zdrowia. Jak dodała, "jeżeli ta diagnostyka przyspieszy, jeżeli diagnoza będzie się pojawiała na początku ich drogi, bardzo wielu z tych problemów po prostu nie będzie".

Endometrioza występuje wtedy, gdy endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) rozrasta się poza jamę macicy, w jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach. Towarzyszy jej ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji, oraz zaburzenia płodności. Cierpi na nią nawet co trzecia kobieta na świecie.

Taka twoja uroda
Dowiedz się więcej:

Taka twoja uroda

Czytaj także: