Około 8 tysięcy uczestników 19. Marszu Żywych wyruszyło sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego miejsca zagłady Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy marszu na znak solidarności z pogrążonymi w żałobie Polakami do niesionych flag przyczepili czarne wstążki.
Organizatorzy Marszu tuż przed wyjściem poinformowali, że jego uczestnicy oddają też hołd tragicznie zmarłej parze prezydenckiej, Lechowi i Marii Kaczyńskim, oraz wszystkim ofiarom katastrofy w Smoleńsku.
Podkreślili, że prezydent z prezydentową byli wielkimi przyjaciółmi narodu żydowskiego i państwa Izrael. W geście solidarności izraelskie flagi niesione na czele Marszu są opasane kirem.
Na dźwięk szofaru
Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. Używali go starożytni Hebrajczycy podczas ceremonii religijnych. W marszu obok siebie idą żydzi m.in. z Izraela, Francji, Stanów Zjednoczonych, Węgier.
Wśród uczestników jest były naczelny rabin Izraela Meir Lau oraz dysydent z czasów ZSRR Anatol Szczarański. Jest też spora grupa Polaków, licząca około 2 tysięcy osób. Uczestnicy Marszu Żywych przejdą trzykilometrową trasę do b. Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędzie się uroczystość ku czci ofiar Zagłady.
Setki tysięcy uczestników
Marsze Żywych odbywają się w Auschwitz od 1988 roku. Organizowane są tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Hashoah). W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tys. żydów. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się corocznie.
Dzień Pamięci o Shoah (Jom Haszoah) został ustanowiony 12 kwietnia 1951 roku przez izraelski parlament - Kneset. Jego data związana jest z wybuchem powstania w getcie warszawskim. Pierwotnie nazwa święta brzmiała Yom Hashoah U'Mered Hagetaot (Dzień Pamięci o Holokauście i Powstaniu w Getcie). Później dzień ten określano jako Yom Hashoah Ve Hagevurah (Dzień Pamięci o Shoah i Bohaterstwie). Obecnie mówi się po prostu o Dniu (Pamięci o) Shoah.
Tam zgładzili milion
Data Dnia Pamięci jest ruchoma, co jest związane z kalendarzem żydowskim, który jest kalendarzem księżycowym, i przypada zawsze 27. dnia miesiąca Nisan. Największy z dotychczasowych marsz odbył się w 2005 roku - w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Uczestniczyło w nim około 20 tys. osób. Poprowadzili go premierzy: Polski - Marek Belka, i Izraela - Ariel Szaron. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele 50 krajów, m.in. premier Węgier Ferenc Gyurcsany i noblista Elie Wiesel.
Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 milionów osób, głównie żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ fot. PAP