Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej ogłosiło we wtorek konkurs na stanowisko prezesa IPN. Kadencja dotychczasowego szefa Instytutu Łukasza Kamińskiego wygasła w połowie czerwca, w dniu wejścia nowelizacji ustawy o IPN.
Łukasz Kamiński będzie pełnił obowiązki prezesa do czasu objęcia stanowiska przez następcę.
Kolegium zastąpiło Radę
Czerwcowa nowelizacja skróciła kadencję dotychczasowej Rady IPN i powołała w jej miejsce Kolegium Instytutu. Spośród dziewięciu członków Kolegium pięciu powoływanych jest przez Sejm, dwóch przez Senat, a dwóch wskazuje prezydent.
W składzie nowo powstałego Kolegium IPN nie znalazł się żaden przedstawiciel wysunięty przez opozycję.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał do Kolegium prof. Adama Nowaka oraz dziennikarza i publicystę Bronisława Wildsteina.
Wcześniej Sejm na członków Kolegium wybrał historyków: dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Drausa, prof. Piotra Franaszka, prof. Józefa Mareckiego oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego. Natomiast z wyboru Senatu w Kolegium zasiadają historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza.
Na swoim pierwszym posiedzeniu we wtorek, zwołanym zgodnie z przepisami przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Kolegium IPN wybrało na swego przewodniczącego prof. Drausa. Ogłoszono także publiczny konkurs na stanowisko prezesa IPN.
Jakie wymagania dla prezesa?
Zgodnie z nowymi przepisami, prezes IPN musi wyróżniać się "wysokimi walorami moralnymi i wiedzą przydatną w pracach Instytutu", posiadać stopień naukowy doktora, doktora habilitowanego lub tytuł naukowy profesora.
Konkurs na prezesa IPN będzie dwuetapowy: w pierwszym m.in. sprawdzone zostaną dokumenty i oświadczenia złożone przez kandydatów w celu ustalenia, czy spełniają oni wymogi formalne określone w ogłoszeniu o konkursie. W drugim etapie odbędzie się publiczne wysłuchanie kandydatów.
Kolegium Instytutu Pamięci podejmuje uchwałę w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko prezesa IPN w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów.
Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, wówczas przeprowadza się kolejne głosowanie zwykłą większością głosów, z udziałem kandydatów, którzy uzyskali dwie kolejne największe liczby głosów.
Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, Kolegium IPN, w drodze uchwały, uznaje konkurs za nierozstrzygnięty, a jego przewodniczący ponownie ogłasza konkurs.
Po wyłonieniu kandydata przez Kolegium, o jego powołaniu na stanowisko prezesa IPN będzie decydował Sejm za zgodą Senatu.
Autor: ts//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA)