Polska

"Myślę, że będzie dobrze". Dziś wybór marszałka Senatu. Co zrobią senatorowie niezależni?

Polska

Senator niezależy Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że "senator Grodzki to bardzo dobra i ciekawa kandydatura"
Senator niezależy Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że "senator Grodzki to bardzo dobra i ciekawa kandydatura"tvn24
wideo 2/21

Pierwsze posiedzenie w Senacie nowej kadencji rozpoczęło się o godzinie 16. Prawo i Sprawiedliwości oraz opozycja dysponują taką samą liczbą głosów. Wszystko będzie zależeć od senatorów niezależnych. Wybór marszałka Senatu będzie testem dla opozycji, która wystawiła Tomasza Grodzkiego. PiS chciałoby utrzymać Stanisława Karczewskiego na dotychczasowym stanowisku. - Myślę, że będzie dobrze - powiedział w rozmowie z tvn24.pl senator niezależny Wadim Tyszkiewicz. Krzysztof Kwiatkowski dodał, że "senator Grodzki to bardzo dobra i ciekawa kandydatura".

Po podliczeniu partyjnych mandatów, które zostały uzgodnione kilka dni temu w porozumieniu Koalicji Obywatelskiej, lewicy i ludowców, opozycja ma w Senacie 48 głosów. Taką samą siłą dysponuje Prawo i Sprawiedliwość, ale w izbie jest też czworo senatorów niezależnych. Trzem z nich bliżej jest do opozycji.

Po wyborach pojawiły się informacje o zakulisowych rozmowach i kuszeniu senatorów opozycji stanowiskami w zamian za poparcie dla PiS.

Testem będzie wybór marszałka Senatu - pierwsze posiedzenie w Senacie nowej kadencji rozpoczęło się o godzinie 16.

Kandydatem opozycji na przewodzenie w izbie jest senator Tomasz Grodzki, a Prawa i Sprawiedliwości - obecny marszałek Stanisław Karczewski.

Po wyborach, kiedy było już pewne, że PiS nie będzie miał większości w Senacie, Grodzki twierdził, że był sondowany, czy zostałby ministrem zdrowia w rządzie PiS w zamian za "zmianę strony".

PIERWSZE POSIEDZENIE SEJMU I SENATU. CZYTAJ WIĘCEJ >

Kim jest Tomasz Grodzki? CZYTAJ SYLWETKĘ >

"Rozmowy trwały, trwają i zawsze będą trwały"

We wtorek rano Karczewski mówił reporterce TVN24, że wierzy w to, iż zostanie ponownie wybrany marszałkiem. Dopytywany, czy udało się przeciągnąć któregoś z senatorów opozycji na stronę Prawa i Sprawiedliwości, marszałek Senatu odparł: - Nie powiem, nie powiem, nie powiem, nie powiem.

- Ale rozmowy trwały, trwają i zawsze będą trwały. Nie możemy się oddzielić od naszych kolegów z Platformy Obywatelskiej żelazną kurtyną. To jest normalne, że rozmawialiśmy, rozmawiamy i będziemy rozmawiać. Chyba, że oni nie będą chcieli z nami rozmawiać, to wtedy nie będziemy rozmawiać - dodał Karczewski, dopytywany przez reporterkę TVN24.

Rozkład mandatów w Senacietvn24, dane PKW

Co z senatorami niezależnymi?

Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski ocenił w rozmowie z TVN24 we wtorek po południu, że "senator Grodzki to bardzo dobra i ciekawa kandydatura".

- A co do zasad współpracy trójki senatorów niezależnych (z opozycją - red.), za godzinę poinformujemy przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu - dodał.

Senator Wadim Tyszkiewicz w rozmowie z tvn24.pl poinformował, że na pewno będzie brał udział w głosowaniu na marszałka Senatu. Dopytywany o swój głos, odparł: - Myślę, że będzie dobrze.

Próbowaliśmy skontaktować się również z senatorem Stanisławem Gawkowskim i senator Lidią Staroń, ale nie odebrali telefonu.

Głosowanie jawne

Marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka zaznaczyła, że głosowanie na marszałka odbędzie się na imiennych papierowych kartach do głosowania, które będą wrzucane do urny. Od 2018 roku w Regulaminie Senatu nie ma bowiem już głosowania tajnego przy sprawach personalnych.

Jak będą głosowali senatorowie?
Jak będą głosowali senatorowie?tvn24

Autor: KB/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Senat RP (CC BY-SA 3.0)

Raporty:
Pozostałe wiadomości