Po wejściu w życie ustawy o dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i związki wyznaniowe, instytucje te będą mogły liczyć - według wstępnych szacunków - na ok. 50 mln złotych. Zapowiadane 0,5 procenta odpisu ma obowiązywać od 2014 roku, z dodatkowym trzyletnim okresem przejściowym.
Założenia wskazują, że po kliku latach od wprowadzenia odpisu 0,5 procenta, na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych może być przekazywane nawet ok. 225 mln złotych. To więcej niż zakłada plan budżetowy na 2013, w którym rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.
Wzrost środków ma być spowodowany większą świadomością ludzi, którzy będą chcieli przekazywać 0,5 proc. Kościół Katolicki już zapowiedział, że będzie prowadził szeroką akcję informacyjną, by przekonać wiernych do tego rozwiązania.
Podobnie było w przypadku wprowadzania jednego procenta, który można przekazać na organizacje pożytku publicznego. Po kilku latach od wejścia w życie ustawy, na OPP rocznie przekazywanych jest ok. 457 mln złotych.
Nie tylko w Polsce
Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Podobne rozwiązania wprowadzono już w innych europejskich krajach. Np. na Węgrzech odpisać można 1 procent, we Włoszech 0,8 proc., a w Hiszpanii 0,7 proc.
Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych.
85 proc. wydatków funduszu jest przeznaczona na wydatki związane z zabezpieczeniem funduszy emerytalnych i zdrowotnym duchownych. 8 proc. przeznaczana jest na remonty zabytków sakralnych, 4 proc. na akcje charytatywne, 3 proc. przeznaczana jest na działalność oświatowo-wychowawczą.
Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.
Autor: abs//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24