"Bezładnie, w sposób upolityczniony sięga do przeszłości". Historycy oceniają Morawieckiego

[object Object]
Historycy oceniają słowa premiera Morawieckiego dotyczące historiitvn24
wideo 2/3

Mateusz Morawiecki dużo mówi o historii. Chce ją "odkłamywać", ale jednocześnie próbuje pisać ją na nowo. - Premier postanowił, wychodząc z roli, zostać naczelnym historykiem kraju, do czego mimo wykształcenia predyspozycji nie ma - podkreśla Zbigniew Girzyński, historyk i były poseł Prawa i Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Premier - z wykształcenia historyk - na nowo pisze niektóre rozdziały historii, zgodnie z linią polityczną partii. Jak sam mówi, "walczy o prawdę historyczną, bo ta historia była za długo zakłamywana".

W ocenie profesora Andrzeja Paczkowskiego z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Morawiecki "dla celów politycznych deformuje kompletnie przeszłość". - On za często, bezładnie i w sposób bardzo zideologizowany i upolityczniony sięga do przeszłości. To nie jest mu do rządzenia krajem potrzebne - zaznacza profesor.

Z kolei doktor Zbigniew Girzyński, historyk i były poseł Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że "premier postanowił, wychodząc z roli, zostać naczelnym historykiem kraju, do czego mimo wykształcenia predyspozycji nie ma". - Jeśli dalej będzie się bawił historią jak dziewczynka zapałkami, to zamiast się nimi ogrzać, może zrobić sobie krzywdę - ocenia.

W materiale "Czarno na białym" dwóch naukowców analizuje, co premier "odkłamuje" w historii i czy sam pisze ją bez błędów.

Wybory w 1989 roku

- Ta zmiana musi trwać, dlatego wybory 2018, 2019 i 2020 roku są historycznie ważne, nie mniej ważne niż te w 1989 roku - mówił premier.

Według Girzyńskiego "to porównanie jest błędne". - Skoro te wybory mają być tak przełomowe, jak w 1989 roku, to po której stronie stoi pan premier? Przecież to on teraz kieruje rządem. Nie chcę być złośliwy, czyżby stawiał się w miejscu [premiera w latach 1988-1989 Mieczysława - przyp. red.] Rakowskiego? - mówi były poseł PiS.

Z kolei profesor Paczkowski przypomina, że "wybory z 4 czerwca 1989 roku były bardzo ważnym elementem likwidacji ustroju komunistycznego". - Czy wobec tego wybory w 2019 roku mają być elementem likwidacji demokracji? - zastanawia się.

Premier Morawiecki w rocznicę czerwcowych wyborów napisał na Twitterze, że były one "zbojkotowane przez wielu Polaków i tylko częściowo wolne".

Takie słowa wpisują się w narrację radykalnego odłamu Solidarności, czyli Solidarności Walczącej założonej w 1982 roku przez ojca obecnego premiera - Kornela Morawieckiego.

"Wzywaliśmy do bojkotu, a każdego, kto będzie głosował, do skreślenia kandydatów partyjnych i wyboru solidarnościowych. Tak też się stało. Nie głosowało ponad 10 mln (38%)" - napisał Kornel Morawiecki w jednym z artykułów po wyborach w 1989 roku.

Profesor Paczkowski zwraca uwagę na analizę frekwencji wyborczej w 1989 roku i kolejnych wyborach parlamentarnych. W roku 1989 wyniosła 62,7 procent i od tamtego czasu za każdym razem była niższa. W 2015 roku, kiedy wygrał PiS, frekwencja wyniosła 50,9 procent.

- Głosowało 50 procent, z czego tylko 35 procent na PiS, czyli prosty rachunek - tylko 18 procent głosowało za PiS-em. Żadna większość - zauważa Paczkowski.

Solidarność bez Wałęsy

Morawiecki w maju na spotkaniu z mieszkańcami Gdańska, w historycznej sali BHP, wymieniał zasłużonych uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej. Nie wymienił Lecha Wałęsy.

Nie wspomniał też o Bogdanie Borusewiczu, jednym z głównych organizatorów strajku, a obecnie wicemarszałku Senatu z ramienia Platformy Obywatelskiej. O dziwo, wymienił jego nieżyjącą już żonę - Alinę Pieńkowską. - Jestem wdzięczny, że ją wymienił, ale myślę, że dlatego, bo nie wiedział, że była moją żoną - mówi Bogdan Borusewicz.

Zwraca też uwagę, że premier, pomijając wielu zasłużonych, wspomniał o przywódcy strajku w stoczni Gdynia - Andrzeju Kołodzieju, swoim znajomym. - Jak premier Polski może wymieniać inny zestaw w zależności od tego, kogo lubi, a kogo nie, to jest źle - podkreśla wicemarszałek Senatu.

Spotkanie z Morawieckim zakończyło się awanturą. Część działaczy Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP wykrzykiwała nazwisko Lecha Wałęsy.

Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu, tłumaczyła później, że "premier wymieniał osoby, które znał, z którymi miał bezpośredni kontakt w przeszłości". Bogdan Borusewicz mówi jednak, że "nie wie nic o kontaktach" między jego żoną a Mateuszem Morawieckim.

Wojna i współpraca z Hitlerem

- Często jesteśmy nie za dobrze rozumiani przez naszych przyjaciół z Europy Zachodniej, bo oni mieli to szczęście, że nie przeżyli komunizmu, a ich wcześniejsze dzieje były bardziej szczęśliwe, nie przeżyli tak jak my - I i II wojny światowej. Nie były one tak dewastujące, jak dla Węgier, jak dla Polski - mówił Morawiecki podczas wizyty premiera Węgier Viktora Organa w Warszawie.

W ocenie Girzyńskiego "premier trochę słabo zna historię Węgier, jeśli chodzi o II wojnę światową".

- Państwo węgierskie do ostatnich dni było sojusznikiem III Rzeszy i Hitlera - przypomina z kolei profesor Paczkowski.

Węgrzy co prawda odmówili hitlerowcom przemarszu wojsk przez swoje terytorium, aby nie ułatwiać ataku na Polskę, ale historykom nie chodzi o takie niuanse, bo premier zestawia historię Węgier i Polski wprost, a w dodatku mówi, że kraje zachodnie nie doświadczyły "tak jak my" I i II wojny światowej.

Nie wiadomo, dlaczego premier uważa, że I wojna światowa - bitwy pod Sommą, Verdun, Ypres, gdzie zabitych liczono w milionach, gdzie masowo używano broni chemicznej, były mniej dewastujące.

- Wojna pozycyjna z nieustającym ostrzałem artyleryjskim, zginęły miliony ludzi - przypomina sytuację na froncie zachodnim profesor Paczkowski.

Stosunki polsko-żydowskie

Premier w lutym tego roku złożył kwiaty w Monachium pod pomnikiem Brygady Świętokrzyskiej, która na pewnym etapie współpracowała z hitlerowcami, ale nie pojechał kilka kilometrów dalej do obozu w Dachau, gdzie mordowano polskich duchownych i Żydów.

- Nie wspomniał, że obok leżą inni, którzy są bardziej godni uczczenia niż żołnierze Brygady Świętokrzyskiej - zauważa profesor Paczkowski.

Poza tym według Morawieckiego pogrom kielecki z 4 lipca 1946 roku, w którym zginęło 37 Żydów, 3 Polaków, a rannych zostało 35 Żydów, "był w jakiejś części prowokacją władzy komunistycznej".

- To nieprawda - odpowiada doktor Marcin Zaremba z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zbigniew Girzyński, odnosząc się również do innej wypowiedzi premiera, w której mówił, że milion Polaków ratowało Żydów, twierdzi, że to nowa świadoma polityka rządu, który chce skończyć ze wstydem lat poprzednich, a mówić tylko o bohaterstwie. Bez względu na winę.

- Nie tylko nie mam pretensji, że taka polityka jest przez rząd realizowana. Bardzo dobrze, że jest realizowana, ale ją trzeba robić w sposób umiejętny i używając osób, które będą wiarygodne i będą budowały nasz wizerunek, a nie powodowały wizerunkowych kłopotów - podkreśla Girzyński.

Autor: ads//now / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

W sobotę odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na znanej polskiej nekropolii we Włoszech prezydent Andrzej Duda mówił, że "polegli tu żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność". - Wołają: nie dopuście do tego, aby rosyjski imperializm rozlał się na inne kraje - przemawiał. Mówił też, że ruski mir to "wysysanie krwi" z innych narodów.

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl