Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła ostateczne wyborcze listy partii. Najmocniejszymi (najbardziej znanymi) kandydatami obsadzone zostało woj. mazowieckie (Tusk, Kidawa-Błońska, Rostowski czy Pitera) oraz woj. łódzkie (Grabarczyk, Śledzińska-Katarasińska, Kwiatkowski). Najmniej znana lista to kandydaci z woj. świętokrzyskiego. W kolebce PiS - woj. podlaskim - PO do walki wystawiło minister edukacji Barbarę Kudrycką.
Wyborczą listę numer 1 w woj. dolnośląskim otwiera marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Jedynka, tyle że na liście nr 3, przypadła ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanowi Zdrojewskiemu. Z pierwszego miejsca w woj. kujawsko-pomorskim kandydować będzie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Paweł Olszewski, nowy rzecznik PO, startuje z tego samego okręgu, tyle że z miejsca trzeciego.
Lubelską listę otwiera Magdalena Gąsior-Marek - posłanka, która wręczyła kwiaty ministrowi infrastruktury po (nieskutecznym) głosowaniu nad jego odwołaniem. Joanna Mucha, mimo starań, pozostała na pozycji drugiej. Z kolei w woj. lubuskim - zgodnie z zapowiedziami - "jedynką" będzie Bożena Bukiewicz, dwójką Stefan Niesiołowski.
Mazowiecka plejada gwiazd
Lista wyborcza woj. mazowieckiego to plejada gwiazd. "Jedynką" w Warszawie będzie szef rządu Donald Tusk, "dwójką" posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska, a "trójką" minister finansów Jacek Rostowski. W pozostałych okręgach jedynkami zostali także minister ds. walki z korupcją Julia Pitera (okręg 16) i minister zdrowia Ewa Kopacz (okręg 17).
Wiele znanych nazwisk odnajdziemy też na listach w woj. łódzkim. Na pierwszym miejscu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, na drugim posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, na trzecim minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Na kolejnych pozycjach odnajdziemy też posła Johna Godsona czy minister Elżbietę Radziszewską.
Listę woj. małopolskiego otwiera zaś rzecznik rządu Paweł Graś. W Krakowie z pierwszego miejsca startować będzie Ireneusz Raś, z trzeciego Jarosław Gowin, a z czwartego Jerzy Federowicz.
Kudrycka w woj, podlaskim, Nowak w woj. pomorskim
W woj. opolskim pierwsze trzy pozycje zajęli Leszek Korzeniowski, Janina Okrągły i Tadeusz Jarmuziewicz, a w woj. podkarpackim Małgorzata Chomycz, Tomasz Kulesza i Marek Rząsa. "Jedynką" w woj. podlaskim jest minister edukacji Barbara Kudrycka, a w woj. pomorskim Sławomir Nowak. Tam, kolejne miejsca to również znane nazwiska: Tomasz Arabski, Katarzyna Hall i Agnieszka Pomaska.
Na czele śląskiej listy odnajdziemy szefa klubu PO Tomasza Tomczykiewicza, czy Joannę Kluzik-Rostkowską (jest "jedynką" w Rybniku).
W woj. świętokrzyskim z pierwszego miejsca startuje Marzena Okła-Drewnowicz, w woj. warmińsko-mazurskim Sławomir Rybicki. W woj. wielkopolskim najwyższe miejsca zajęli zaś Adam Szejnfeld, Rafał Grupiński czy Waldy Dzikowski, a w woj. zachodniopomorskim niedawny poseł SLD Bartosz Arłukowicz.
Do Senatu Klich, Kierech i Borusewicz
Kandydatami do Senatu z list PO będą m.in. minister obrony narodowej Bogdan Klich w Krakowie, Leon Kieres we Wrocławiu, czy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w Gdańsku. Na senackich listach PO znaleźli się także politycy związani do niedawna z innymi formacjami - Jan Filip Libicki z PJN wystartuje w jednym z okręgów w Wielkopolsce, Kazimierz Kilian również z PJN będzie się ubiegał o mandat senatorski w okręgu wałbrzysko-świdnickim, a b. europoseł SdPl Józef Pinior z Jeleniej Góry i Legnicy.
Platforma nie zezwoliła natomiast na start do Senatu Barbarze Zdrojewskiej (żonie ministra kultury) i szwagrowi Grzegorza Schetyny - Konradowi Rowińskiemu. Zgodnie z wewnętrzną regulacją Platformy na listach wyborczych ma nie być członków rodzin kandydatów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP