TVN24 | Polska

Kryzys na granicy. MON: atak agresywnych migrantów wspierany przez białoruskie służby

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
MON: próba nielegalnego przekroczenia granicy w rejonie Białowieży udaremniona
MON: próba nielegalnego przekroczenia granicy w rejonie Białowieży udaremnionaTwitter/MON
wideo 2/21
Twitter/MONMON: próba nielegalnego przekroczenia granicy w rejonie Białowieży udaremniona

Kolejna próba nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w rejonie Białowieży została w poniedziałek udaremniona przez żołnierzy i funkcjonariuszy - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej. "Atak agresywnych migrantów był wspierany przez białoruskie służby" - dodało.

"Rejon Białowieży: kolejna próba nielegalnego przekroczenia granicy została wczoraj udaremniona przez żołnierzy i funkcjonariuszy. Atak agresywnych migrantów był wspierany przez białoruskie służby" - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. Opublikowało nagranie, na którym widać, jak polscy funkcjonariusze są oślepiani latarkami, a w tle słychać wulgarne okrzyki.

O tym, że 50 cudzoziemców próbowało sforsować granicę na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży, poinformowała także na Twitterze Straż Graniczna.

Szef MON Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że "agresywni migranci wspierani przez białoruskie służby każdego dnia próbują nielegalnie przedrzeć się przez naszą granicę". "Tak jak od wielu tygodni, tak też dziś w nocy polscy żołnierze i funkcjonariusze zatrzymują hybrydowy atak Łukaszenki oraz bronią Polskę i całą Europę" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Straż Graniczna: ponad 170 prób nielegalnego przekroczenia granicy ostatniej doby

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że w poniedziałek na polsko-białoruskiej granicy odnotowano 174 próby jej nielegalnego przekroczenia. "Wobec 66 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium RP" - dodała.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tysięcy w listopadzie, blisko 17,3 tysiąca w październiku, prawie 7,7 tysiąca we wrześniu i ponad 3,5 tysiąca w sierpniu.

CZYTAJ: Stanisław Żaryn: spodziewamy się próby osłabienia czujności

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Media nie mają do niego dostępu, dlatego mogą polegać niemal wyłącznie na oficjalnych komunikatach władz i służb.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wyposażony w urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Autor:js/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Narodowej

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości