Gotowi na wojnę? Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Gotowi na wojnę?
Gotowi na wojnę?
TVN24 Biznes i Świat
Polskie wojsko jest przygotowane na konflikt TVN24 Biznes i Świat

"W sąsiedztwie Polski istnieje ryzyko konfliktów o charakterze regionalnym i lokalnym, które mogą nas angażować pośrednio lub bezpośrednio" - głosi bodaj najważniejsze zdanie nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Pokazuje ona jak bardzo na niekorzyść zmieniła się ocena bezpieczeństwa Polski, głównie z powodu działań Rosji.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Polski dokumentuje najpoważniejszą dotąd zmianę w narodowej polityce bezpieczeństwa - polegającej na przyjęciu do wiadomości przez najwyższe władze kraju i zapisanie w strategicznym dokumencie, że po raz pierwszy od odzyskania niepodległości w 1989 roku może nam grozić wojna.

Konsekwencje tego zapisu mają znaczenie nie tylko formalne: wszak od ponad pół roku żyjemy w warunkach wojny toczącej się na wschodnich peryferiach jednego z naszych wschodnich sąsiadów – i angażującej jako agresora innego z nich. Będą stanowić podstawę dla wielu innych dokumentów jawnych i utajnionych, w tym doktryny obronnej, która będzie musiała "odpowiedzieć" na tak wyraźnie podkreślone zagrożenie.

Kiedy ponad 7 lat temu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, wtedy pod kierownictwem Władysława Stasiaka, podlegającego bezpośrednio prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu opracowywano poprzednią Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, mało kto przewidywał co wkrótce się stanie. Na pewno zaś żadne z nielicznych obaw do tego dokumentu nie trafiły.

Gdy chodzi o zagrożenia, czytamy w nim bowiem, że obecne "wyzwania wykraczają poza tradycyjnie rozumiane zagrożenia bezpieczeństwa", a “w dającej się przewidzieć perspektywie istnieje małe prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego na dużą skalę".

Strategia z 2007 roku co prawda dopuszczała możliwość wybuchu konfliktów o charakterze lokalnym, ale stwierdzała, że "Polska nie będzie bezpośrednio zaangażowana". Te słowa straciły na aktualności mniej więcej rok po ich zapisaniu: w sierpniu 2008 po rosyjskich prowokacjach wybuchła wojna gruzińsko-rosyjska, zakończona klęską politycznego sojusznika Polski. Był to pierwszy dowód na to, że Władimir Putin, przemawiający na szczycie NATO kilka miesięcy wcześniej, nie żartował. Konflikt wybuchł, a Polska zaangażowała się w niego – choć tylko politycznie – to jednak bezpośrednio.

Walka o strategię

O potrzebie stworzenia nowej strategii w reakcji na coraz bardziej agresywną politykę Rosji wielokrotnie mówił obecny szef BBN gen. prof. Stanisław Koziej. Zanim jednak zaczął powstawać nowy dokument narodowy, gen. Koziej próbował walczyć na forum Unii Europejskiej o stworzenie strategii unijnej – bez powodzenia.

Rozpętanie przez Rosję w 2014 roku wojny na wschodnich kresach Ukrainy i uświadomione w związku z tym fundamentalne zmiany w postrzeganiu polskiego bezpieczeństwa narodowego przesądziły o zapisaniu w nowej polskiej strategii słów, które nigdy po 1989 roku się w niej nie pojawiły: że wojna z udziałem Polski jest możliwa, a cały kraj – nie tylko jego siły zbrojne – powinien się na taką ewentualność dobrze przygotować.

Trudno o większy kontrast z zapisami poprzedniego dokumentu.

Ujawnione dotąd fragmenty nowej Strategii – całość czeka bowiem na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego – nie pozostawiają wątpliwości: głównym zagrożeniem dla polskiego bezpieczeństwa jest Rosja. Dokument, choć nie nazywa jej wprost wrogiem, to zarzuca: "odbudowywanie mocarstwowej pozycji przez Rosję kosztem jej otoczenia oraz nasilenie się polityki konfrontacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej".

Oczywiście najważniejszym tego dowodem ma być konflikt na wschodzie Ukrainy. Agresywna polityka Moskwy ma dla naszego kraju rodzić szereg rozmaitych militarnych i nie-militarnych zagrożeń: „Zagrożenia dla naszego kraju, w niesprzyjających okolicznościach, mogą przyjąć charakter niemilitarny i militarny. W przypadku tych ostatnich mogą one przybrać postać zagrożeń kryzysowych i wojennych, tj. konfliktów zbrojnych o różnej skali – od działań zbrojnych (poniżej progu klasycznej wojny) do mniej prawdopodobnego konfliktu na dużą skalę”. Wojna jest więc zdaniem autorów Strategii mało prawdopodobna, ale – możliwa.

Trzy priorytety

W związku z tym Strategia formułuje trzy priorytety polskiej polityki bezpieczeństwa, mające przede wszystkim przygotować kraj na ewentualny konflikt, a dopiero na drugim i trzecim miejscu uchronić przed nim poprzez udział w sojuszu obronnym i zapobiec przez działania na arenie międzynarodowej.

Tak więc pierwszy priorytet działań państwa w sferze bezpieczeństwa ma polegać na “zapewnieniu bezpieczeństwa własnym obywatelom oraz terytorium państwa, wsparciu obrony państw sojuszniczych, a następnie na udziale w reagowaniu na zagrożenia poza terytorium sojuszniczym”.

Takie sformułowania jasno pokazują, że Polska mniej będzie się angażować w dalekie operacje wojskowe, a główny wysiłek obronny skupi na własnym terytorium oraz tych działaniach sojuszniczych, które wprost służą obronie kolektywnej. Zresztą kolejny priorytet formułuje to już dosłownie, bo ma nim być: “wspieranie konsolidacji NATO wokół funkcji obronnej, w tym strategicznego wzmocnienia jego wschodniej flanki”.

Dla realizacji tego, ale nie tylko tego postulatu „priorytetowe znaczenie ma współpraca z USA”. Sygnalizuje to nie tylko gotowość do wspólnych ćwiczeń, jak najczęstszego i jak największego przyjmowania na terytorium Polski żołnierzy i instalacji obronnych Stanów Zjednoczonych, ale także współpracy przemysłowej przy czekających polską armię zakupach zbrojeniowych.

W relacjach z Rosją natomiast istotne ma być: „rozwiązywanie trudnych spraw z uwzględnieniem standardów prawa międzynarodowego”. To najbardziej ogólnikowy zapis, jaki tylko można sobie wyobrazić, zwłaszcza że poprzednia Strategia widziała we współpracy z Rosją metodę zwiększenia stabilności regionu i skuteczności samego NATO!

Dopiero na trzecim miejscu wśród polskich priorytetów bezpieczeństwa znalazły się działania na rzecz: „wzmocnienia ONZ, kontynuacja starań o dokonanie przeglądu norm prawa międzynarodowego oraz wzmacniania skuteczności regulacji w obszarze kontroli zbrojeń i rozbrojenia, odbudowa znaczenia OBWE”.

To najwyraźniej dowód na brak wiary ze strony autorów Strategii w instytucje porządku międzynarodowego, którym przecież nie udało się ani przewidzieć ani powstrzymać wybuchu konfliktu w bezpośrednim sąsiedztwie Polski.

Gotowość państwa

Jedno z najciekawszych sformułowań nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP dotyczy jednak konkretnych działań. “Działania w sferze militarnej ukierunkowane są na utrzymywanie i demonstrowanie wszechstronnej gotowości państwa do skutecznego reagowania na militarne zagrożenia dla niepodległości i integralności terytorialnej Polski” – głosi dokument, a domyślać się należy, że stoi za tymi słowami determinacja do aktywnego prezentowania gotowości sił zbrojnych do odparcia ewentualnych zagrożeń.

Dzieje się to głównie poprzez ćwiczenia – z wykorzystaniem realistycznych scenariuszy – dalej poprzez wzmacnianie kadrowe i sprzętowe jednostek wojskowych na kierunkach ewentualnych zagrożeń (wicepremier minister obrony Tomasz Siemoniak właśnie zapowiedział takie działania na wschodzie kraju) a także poprzez realne demonstrowanie zdolności bojowych w działaniach sojuszniczych.

Polska od stycznia 2015 po raz kolejny (6. rotacja i pierwsza rok po roku) weźmie np. udział we wzmocnionej NATO-wskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich i na stałe udostępnia w tym celu jedno z lotnisk wojskowych – w Malborku. Nie są wykluczone inne operacje, np. morskie, pokazujące gotowość polskich sił zbrojnych do aktywnego przeciwdziałania potencjalnym napaściom.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest konstytucją – lub jak kto woli – kręgosłupem systemu bezpieczeństwa narodowego. Stąd jej zapisy są punktem odniesienia nie tylko dla polityki bezpieczeństwa, spraw zagranicznych czy gospodarczej – ale i dla kolejnych bardziej konkretnych dokumentów, w tym doktryny obronnej i planów działania sił zbrojnych, a także – co bardzo istotne – są czytane przez naszych partnerów za granicą: sojuszników i inne kraje.

Stanowcze podkreślenie determinacji i gotowości do obrony własnego terytorium, wskazanie Rosji jako elementu zagrożenia w regionie i skupienie własnej roli w sojuszu zbrojnym na obronie kolektywnej, powinno być jasnym sygnałem, że Polska nie zamierza bezczynnie patrzeć na agresję za naszymi wschodnimi granicami.

Wewnątrz kraju natomiast nowe brzmienie Strategii przynosi komunikat być może niewesoły, ale przynajmniej szczery: czasy spokoju – i być może pokoju – się skończyły.

Autor: Marek Świerczyński / Źródło: TVN24 P

Źródło zdjęcia głównego: mon.gov.pl | por. L.Tobolska

Pozostałe wiadomości

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

Rosjanie stracili prawie pół miliona żołnierzy na froncie w Ukrainie - szacuje brytyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem Londynu, tylu agresorów zginęło lub zostało rannych. Dodatkowo, dziesiątki tysięcy zdezerterowały. Rosjanie stracili też tysiące czołgów.

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Albo zwycięska Rosja stanie na granicy z Polską, albo pokonana - opuści Ukrainę. Taki mamy wybór - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag".

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Źródło:
PAP

Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który zaginął 22 kwietnia w Dolnej Saksonii. Chłopiec pod nieuwagę rodziców opuścił ogród. Kamery pobliskiego monitoringu zarejestrowały jak sześciolatek ucieka do lasu - piszą media.

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Źródło:
"Die Welt", "Bild"

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24