Pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf zaapelowała do sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku o "stawienie się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej". W poniedziałek rano kilku sędziów - w tym Gersdorf - przyjechało do pracy.
O piśmie, które pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wysłała do przeniesionych w stan spoczynku sędziów, poinformował na konferencji prasowej rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.
Gersdorf podkreśla w dokumencie, że wydaje go, "pełniąc nieprzerwanie obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej".
"Wzywam wszystkich sędziów Sądu Najwyższego objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych w tej sprawie do stawienia się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej" - napisała pierwsza prezes.
Apel Małgorzaty Gersdorf dotyczy 23 sędziów
- Już dzisiaj do pracy stawiła się część sędziów Sądu Najwyższego. Sukcesywnie stawiać się będą kolejni, część jest w drodze, część stawi się jutro czy pojutrze - mówił rzecznik SN. Jak zaznaczył, działania podjęte przez Gersdorf dotyczą "23 sędziów - licząc łącznie z panią prezes - którzy ukończyli 65. rok życia". Laskowski wskazywał, że pierwsza prezes wyda wszystkim tym, którzy się stawili "stosowne pismo stwierdzające, że są oni uprawnieni do wykonywania obowiązków sędziowskich". Zapowiedział zarazem, że - zgodnie z wymogami nałożonymi przez postanowienie TSUE - Gersdorf "złoży również sprawozdanie z podjętych działań Komisji Europejskiej".
"Sędziów dublerów w Sądzie Najwyższym na razie nie ma"
Laskowski przypomniał, że z woli ustawodawcy powstały w Sądzie Najwyższym dwie nowe izby - dyscyplinarna oraz kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. - To obsada tych izb przede wszystkim to są ci nowi sędziowie - wskazał.
- Natomiast te stanowiska, które objęte zostały w izbie karnej, izbie cywilnej, czy izbie pracy to nie są jeszcze te stanowiska, które ewentualnie zostały zwolnione przez przeniesionych w stan spoczynku sędziów. Czyli jeśli w ogóle mielibyśmy się posługiwać określeniem "sędziów dublerów", to na razie w Sądzie Najwyższym sędziów dublerów nie ma - powiedział.
Sędziowie przyjechali do pracy
Do Sądu Najwyższego przyjechała w poniedziałek rano pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf.
- Chciałam wam bardzo podziękować, bo to dzięki obywatelom w jakimś sensie jesteśmy wygrani. Zobaczymy, co będzie potem, ale na razie jest dobrze. Życie jest piękne - mówiła do osób, które witały ją przed wejściem do sądu.
Do pracy przybyli również sędziowie SN Stanisław Zabłocki oraz Krzysztof Rączka. - Jeżeli tylko będziemy mogli pracować, będziemy pracowali - powiedział dziennikarzom Zabłocki, wjeżdżając na teren sądu.
- Mówiąc szczerze, byłem pewien, że takie będzie postanowienie [TSUE - przyp. red.] - przyznał Rączka. Pytany przez dziennikarzy, czy konieczna będzie zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym, odpowiedział, że w jakiejś perspektywie na pewno tak.
- Teraz o tym nie myślimy, teraz chcemy uporządkować sytuację, która jest - dodał.
NSA realizuje postanowienie TSUE
Również Naczelny Sąd Administracyjny realizuje zabezpieczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wydział informacji sądowej NSA przekazał, że niektórzy z sędziów, których objęło postanowienie TSUE, wrócili w poniedziałek do pracy i podjęli czynności służbowe.
TSUE nakazuje zawieszenie przepisów
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej została wydana na wniosek Komisji Europejskiej, która 24 września zaskarżyła Polskę do TSUE.
Trybunał poinformował w komunikacie, że "Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego".
Jak czytamy, postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą.
TSUE przekazał, że w wydanym w piątek postanowieniu "wiceprezes Trybunału, Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wstępnie - na wniosek Komisji i jeszcze przed przedstawieniem przez Polskę uwag w ramach postępowania w przedmiocie środków tymczasowych - wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych".
Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl, PAP