Prezydent Andrzej Duda wręczył w środę akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego gen. Mieczysławowi Gocułowi. Będzie to druga trzyletnia kadencja Gocuła na tym stanowisku.
- Gratuluję tej nominacji i dziękuję - powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do gen. Mieczysława Gocuła. - Chciałbym, żeby było jasne i oczywiste, że to, iż służył pan jako szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przez ostatnie trzy lata, a obecnie odebrał pan kolejną nominację na tę samą zaszczytną, odpowiedzialną funkcję, jest również jasną i czytelną oceną pańskiej dotychczasowej postawy, i pańskiej dotychczasowej pracy i jej wyników - mówił prezydent. - Dlatego dziękuję za tę służbę, która zaczęła się decyzją poprzedniego prezydenta pana Bronisława Komorowskiego, trwała w okresie jego prezydentury, i trwała w tym pierwszym okresie mojej prezydentury. I tamtą decyzję, i pańską pracę oceniam pozytywnie - zaznaczył prezydent. Podkreślił, że decyzja została podjęta w uzgodnieniu z premier Beatą Szydło, która również - jak mówił - w ten sposób ocenia pracę gen. Gocuła, i w porozumieniu z ministrem obrony narodowej.
"Przed nami wielki proces usprawniania armii"
- Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii, który oznacza przede wszystkim jej modernizację - powiedział Andrzej Duda.
Podkreślił, że wojsko cieszy się dużym zaufaniem społecznym i jest "zbrojnym ramieniem narodu". - To jest służba zaszczytna, ale często także trudna, a przede wszystkim to zawsze gotowość do służenia ojczyźnie, do której także trzeba motywować żołnierzy, a więc prowadzić także i dobrą politykę, i wobec żołnierzy, i generalnie politykę kadrową – powiedział prezydent. Duda podkreślił, że trzeba także prowadzić dyplomację wojskową, która obecnie jest niezwykle istotna. - Wywiązywał pan się bardzo dobrze do tej pory z tych obowiązków. Chciałbym, żeby to było kontynuowane, zwłaszcza w aspekcie elementu wojskowego związanego ze zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie – powiedział prezydent do gen. Gocuła. - Trzeba w sposób konsekwentny kontynuować dotychczasowe prace. Wierzę, że będzie je pan realizował równie odpowiedzialnie i z równym powodzeniem jak dotychczas – dodał Duda. Zwrócił uwagę na przygotowania do największych po 1989 r. ćwiczeń wojskowych Anakonda-16, które odbędą się z udziałem sojuszników. - Przed nami wielki proces, już rozpoczęty, usprawniania polskiej armii. Usprawniania jej elementu przede wszystkim obronnego, a to oznacza po pierwsze jej modernizację, tzn. wyposażenie jej w nowy sprzęt. Modernizację, którą przeprowadzić trzeba po pierwsze bardzo dobrze od strony planistycznej, po drugie trzeba wyposażyć polską armię w najlepszy dostępny i osiągalny sprzęt, po trzecie trzeba to zrobić mądrze – powiedział prezydent.
Generał zapowiada program rozwoju armii
Gen. Gocuł powiedział dziennikarzom po uroczystości, że przyjmuje nominację "z ogromnym honorem, entuzjazmem, ale również z ogromną pokorą".
- Nie ukrywam, że świadomość zadań, oczekiwań, ale i odpowiedzialności jest ogromna (...) Mam świadomość, że oczekiwania są ogromne, ale dzisiaj chyba trudno mieć mniejsze oczekiwania. Takie są czasy. Środowisko bezpieczeństwa globalnego, regionalnego, ale i to dotyczące bezpośrednio granic RP wymusza na nas działania lepszej służby, entuzjazmu i przede wszystkim pasji w codziennym działaniu - powiedział generał.
Poinformował, że w tym roku przygotowywany jest do zatwierdzenia program rozwoju sił zbrojnych na kolejną dekadę. - W tym będzie transformacja sił zbrojnych, transformacja systemu obronnego państwa, ale również szeroko rozumiana modernizacja techniczna - wyjaśnił. Wyraził przekonanie, że modernizacja wojska wymaga bliższej współpracy z polskim przemysłem obronnym, który powinien być zdolny do dostarczenia techniki wojskowej oczekiwanej przez siły zbrojne.
Druga kadencja gen. Gocuła
Generał Gocuł jest szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (SG WP) od 7 maja 2013 r., wcześniej był pierwszym zastępcą szefa Sztabu. Służy w tej instytucji, gdzie zajmował różne stanowiska, od początku 2007 r. Wcześniej pełnił służbę m. in. w dowództwie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, w Dowództwie Operacyjnym, któremu podlegają siły wydzielone do operacji zagranicznych. Od 1987 r. był m. in. dowódcą plutonu i szkolnej kompanii czołgów w 9. Pułku Zmechanizowanym. Od 1996 r. dowodził batalionami czołgów w 12. Brygadzie Zmechanizowanej i 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie był też szefem pionu szkolenia. W latach 2001-2003 kierował oddziałem operacyjnym w dowództwie 1. Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy. Gen. Gocuł to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Land Force Command and Staff College w Kanadzie i Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii.
Szef Sztabu Generalnego
Kandydata na szefa SG WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych wskazuje prezydent. Zgodnie z konstytucją postanowienia prezydenta o mianowaniu najwyższych dowódców wojskowych wymagają kontrasygnaty (dodatkowej zgody - red.) premiera.
Autor: kło/kk / Źródło: PAP