Gdzie egzaminy się odbędą, gdzie są zagrożone. Dane z kuratoriów

[object Object]
Kto może być w komisji nadzorującej egzamin?TVN 24
wideo 2/35

Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia się w szkole, niezależnie od tego, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie. Rząd apeluje o zawieszenie akcji strajkowej na czas egzaminów, a uczniowie i ich rodzice pytają, czy zaplanowane na jutro egzaminy gimnazjalistów się odbędą. Samorządy dokładają starań, by skompletować skład komisji egzaminacyjnych.

Po godzinie 16.30 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie zakończyła się kolejna tura rozmów rządu ze związkowcami. - Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje - poinformowała wicepremier Beata Szydło.

Szef Branży Oświaty, Nauki i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz ocenił, że "spotkanie było stratą czasu", szef ZNP Sławomir Broniarz podał natomiast, że ZNP i FZZ podtrzymują decyzję o kontynuacji strajku.

Na środę zaplanowany jest pierwszy z trzech egzaminów gimnazjalnych. Ze względu na strajk nauczycieli, w większości szkół - w tym także gimnazjów - zajęcia się nie odbywają. Kuratorzy na bieżąco informują o sytuacji w poszczególnych województwach, zaznaczając, że jest ona bardzo dynamiczna.

ZOBACZ RELACJĘ w tvn24.pl: Strajk nauczycieli. Drugi dzień protestu >

Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia w szkole, niezależnie od tego, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie, o czym przypomniała wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

Mazowieckie

- Mam nadzieję, że wszystkie egzaminy jutro będą mogły się odbyć. Chcę też jeszcze raz zaapelować do rodziców, aby nie czekając do jutra, poszli albo zadzwonili do dyrektora, do szkoły swojego dziecka i zobaczyli, czy rzeczywiście egzamin jest zagrożony - powiedziała Agata Michałowska, mazowiecka kurator oświaty.

Zaznaczyła, że "jeśli będą jakiekolwiek informacje o tym, że ten egzamin jest zagrożony, należy poinformować kuratora oświaty".

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski napisał na Twitterze, że w stolicy egzaminy się odbędą.

"Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się - Warszawa zapewni odpowiednią liczbę nauczycieli. Dziękuję sztabowi kryzysowemu - dyrektorom, burmistrzom - oraz nauczycielom. A za piszących egzaminy uczniów trzymam kciuki!" - napisał Trzaskowski.

Jeszcze na popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podawała, że jest kilka szkół, w których brakowało komisji egzaminacyjnych.

Mazowiecka i zachodniopomorska kurator oświaty o sytuacji przed egzaminami
Mazowiecka i zachodniopomorska kurator oświaty o sytuacji przed egzaminamitvn24

Zachodniopomorskie

Egzaminy gimnazjalne są zagrożone we wszystkich szkołach - poinformował zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski, zaznaczając, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.

- Nie ma takiej szkoły, która na wszystkie dni egzaminu ma zapewnione komisje egzaminacyjne - poinformował Krzyżanowski podczas briefingu prasowego. Ocenił, że "dyrektorzy mają bardzo duży problem ze skompletowaniem nauczycieli do komisji egzaminacyjnych".

Zachodniopomorska kurator Magdalena Zarębska-Kulesza stwierdziła, że "na pewno będzie potrzebna pomoc z różnych instytucji". - Na pewno my jako kuratorium, wszyscy wizytatorzy jesteśmy do dyspozycji i będziemy wspomagali. Jesteśmy gotowi w każdym momencie przybyć do placówki dyrektora, który ma kłopoty z zapewnieniem składu komisji - dodała.

Podlaskie

Kuratorium Oświaty w Białymstoku poinformowało, że nie ma informacji, aby w którejś z podlaskich szkół miał się nie odbyć egzamin gimnazjalny. Podało, że w środę do egzaminu ma przystąpić około 10 tysięcy uczniów.

- Zwracam się z takim apelem do dyrektorów szkół, do nauczycieli, w związku z tym, że jutro rozpoczynają się egzaminy dla uczniów gimnazjów z apelem rozważenia tego, żeby zawiesić na okres egzaminów tam, gdzie są strajki akcje protestacyjną - mówiła białostocka kurator Beata Pietruszka.

Dolnośląski i białostocka kurator oświaty o sytuacji przed egzaminem gimnazjalnym
Dolnośląski i białostocka kurator oświaty o sytuacji przed egzaminem gimnazjalnymtvn24

Lubelskie

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował, że ewentualne problemy z przeprowadzeniem egzaminów w związku z prowadzoną akcją strajkową zgłosiło trzech dyrektorów szkół w całym województwie.

Wojewoda zaznaczył, że "egzaminy gimnazjalne w województwie powinny odbyć się bez zakłóceń".

Dolnośląskie

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk oświadczył, że Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne są gotowe na przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego.

- Arkusze zostały wydrukowane, że one jutro będą dystrybuowane i on jutro się odbędzie - poinformował Kowalczyk.

Śląskie

Śląska kurator oświaty Urszula Bauer oświadczyła, że rozpoczynające się w środę egzaminy gimnazjalne, mimo strajku w oświacie, odbędą się we wszystkich gimnazjach tego województwa.

Takie przekonanie wyraził też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kurator podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach nie podała dokładnej liczby strajkujących szkół w regionie. Poinformowała jedynie, że skala protestu jest podobna w całym kraju: strajkuje około połowy placówek, a sytuacja jest dynamiczna.

- W kwestii liczby nauczycieli przystępujących do strajku obserwujemy tendencję malejącą. Mogę powiedzieć, że procentowo w województwie śląskim ponad 20 procent nauczycieli przystąpiło do pracy - powiedziała Bauer.

Opolskie

Według Roberta Sochy z opolskiego kuratorium oświaty, w tym województwie egzaminy gimnazjalne nie są zagrożone. Jedyną miejscowością, gdzie prowadzone są jeszcze ostatnie ustalenia dotyczące składu komisji, jest Kluczbork.

Jak zapewnił Socha, kuratorium oświaty jest w ciągłym kontakcie ze szkołami. Gdy ich dyrektorzy mają problem ze skompletowaniem komisji, udzielana jest im pomoc w pozyskaniu odpowiednich zastępstw dla strajkujących nauczycieli.

Kuratorium oświaty na swojej stronie opublikowało apel do osób mających wykształcenie pedagogiczne, by zgłaszali swój udział w pracach przy egzaminach gimnazjalnych.

Łódzkie

Łódzki kurator nie był w stanie określić, czy w regionie są szkoły, w których egzamin może się nie odbyć. - Liczba osób, których brakuje w komisjach egzaminacyjnych, się zmniejsza. Wczoraj było to kilkadziesiąt osób, ale już zapewniliśmy tym szkołom dodatkową obsadę pedagogiczną. Obecnie w kilku szkołach brakuje kilku pedagogów, ale w momencie, gdy o tym mówię, pracownicy kuratorium wykonują kolejne telefony, zbierają informacje i wysyłają pedagogów do pracy w komisjach - zaznaczył.

Podkarpackie

Według rzecznika Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasza Leyki 56 nauczycieli z placówek prowadzonych przez samorząd województwa wyraziło gotowość wzięcia udziału w egzaminach gimnazjalnych i ośmioklasistów.

W 14 szkołach i placówkach edukacyjnych prowadzonych przez samorząd województwa podkarpackiego zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

Wielkopolskie

- Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia się w szkole w środę, bez względu na to, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie - zapowiedziała wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska na konferencji prasowej.

- Jeśli uczniowie zawiadomieni przez różne komunikatory, na przykład Facebooka, lub przez dyrektorów szkół, bądź organy prowadzące, nie przyjdą do szkół, bo "trwa strajk", łamią w pewnym sensie prawo, które nakazuje im przystąpienie do egzaminu - powiedziała kurator.

Leszczyńska przekazała, że uczniowie "muszą mieć usprawiedliwienie" w razie nieobecności na egzaminie. - Dla losowych przypadków jest przygotowany drugi termin. Pragnę zauważyć, że sytuacja związana ze strajkiem jest bardzo dynamiczna i na tę chwilę nie wiemy, czy akurat w dniu egzaminu ten strajk nie zostanie odwołany - powiedziała kurator.

Jej zdaniem część protestujących nauczycieli, którzy mają wziąć udział w komisjach nadzorujących egzaminy, może zawiesić strajk na czas egzaminu.

Jak podało Kuratorium Oświaty w Poznaniu, 10 szkół, w których w środę mają rozpocząć się egzaminy gimnazjalne, nie skompletowało jeszcze nadzorujących komisji egzaminacyjnych.

Świętokrzyskie

Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Madzik podał, że egzaminy gimnazjalne odbędą się we wszystkich szkołach.

Kuratorium przygotowało listę osób z uprawnieniami, które w razie potrzeby miałyby wspomóc nauczycieli przy egzaminach gimnazjalnych, ale - według kuratorium - ich pomoc nie będzie potrzebna, przynajmniej w środę i czwartek.

- Już teraz jednak wiadomo, że wzmocnienia potrzebne będą na egzaminy językowe, które odbędą się w piątek, bo przy nich musi być większa liczba nauczycieli - zaznaczył kurator.

Według danych Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w tym województwie do strajku przystąpili nauczyciele z ponad 41 procent placówek oświatowych.

Małopolskie

Zastępca prezydenta Krakowa do spraw edukacji Anna Korfel-Jasińska zapewniła na briefingu prasowym, że strajk oświatowy i zawieszenie zajęć w części szkół nie zagraża egzaminom.

Jak poinformowała, dyrekcje krakowskich szkół zapewniły Urząd Miasta Krakowa, że w czasie strajku będą w stanie zapewnić sprawny przebieg egzaminów. Wiceprezydent podkreśliła jednak, że to na okręgowej komisji egzaminacyjnej spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie egzaminów i nadzór nad nimi.

Krakowski magistrat podał, że egzaminy - mimo strajku - mają przebiegać normalnie.

Kujawsko-Pomorskie

Jak podają władze miasta, w Toruniu dwie szkoły mają problem ze skompletowaniem komisji do nadzoru nad środowym egzaminem gimnazjalnym.

Wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz zapewnił, że wydział edukacji magistratu robi wszystko, by pomóc dyrektorom tych placówek.

- Sytuacja jest dynamiczna. Dyrektorzy szkół w porozumieniu z Wydziałem Edukacji UMT robią wszystko, by zapewnić prawidłową organizację i przebieg egzaminów gimnazjalnych. Liczymy na to, że uda się je przeprowadzić bez przeszkód we wszystkich placówkach - podkreślił Fiderewicz.

W drugim dniu strajku nauczycieli w Toruniu udział wzięło 65 z 69 szkół i placówek oświatowych.

Autor: akw//now//kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl