Gdzie egzaminy się odbędą, gdzie są zagrożone. Dane z kuratoriów

[object Object]
Kto może być w komisji nadzorującej egzamin?TVN 24
wideo 2/35

Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia się w szkole, niezależnie od tego, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie. Rząd apeluje o zawieszenie akcji strajkowej na czas egzaminów, a uczniowie i ich rodzice pytają, czy zaplanowane na jutro egzaminy gimnazjalistów się odbędą. Samorządy dokładają starań, by skompletować skład komisji egzaminacyjnych.

Po godzinie 16.30 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie zakończyła się kolejna tura rozmów rządu ze związkowcami. - Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje - poinformowała wicepremier Beata Szydło.

Szef Branży Oświaty, Nauki i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz ocenił, że "spotkanie było stratą czasu", szef ZNP Sławomir Broniarz podał natomiast, że ZNP i FZZ podtrzymują decyzję o kontynuacji strajku.

Na środę zaplanowany jest pierwszy z trzech egzaminów gimnazjalnych. Ze względu na strajk nauczycieli, w większości szkół - w tym także gimnazjów - zajęcia się nie odbywają. Kuratorzy na bieżąco informują o sytuacji w poszczególnych województwach, zaznaczając, że jest ona bardzo dynamiczna.

ZOBACZ RELACJĘ w tvn24.pl: Strajk nauczycieli. Drugi dzień protestu >

Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia w szkole, niezależnie od tego, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie, o czym przypomniała wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

Mazowieckie

- Mam nadzieję, że wszystkie egzaminy jutro będą mogły się odbyć. Chcę też jeszcze raz zaapelować do rodziców, aby nie czekając do jutra, poszli albo zadzwonili do dyrektora, do szkoły swojego dziecka i zobaczyli, czy rzeczywiście egzamin jest zagrożony - powiedziała Agata Michałowska, mazowiecka kurator oświaty.

Zaznaczyła, że "jeśli będą jakiekolwiek informacje o tym, że ten egzamin jest zagrożony, należy poinformować kuratora oświaty".

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski napisał na Twitterze, że w stolicy egzaminy się odbędą.

"Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się - Warszawa zapewni odpowiednią liczbę nauczycieli. Dziękuję sztabowi kryzysowemu - dyrektorom, burmistrzom - oraz nauczycielom. A za piszących egzaminy uczniów trzymam kciuki!" - napisał Trzaskowski.

Jeszcze na popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podawała, że jest kilka szkół, w których brakowało komisji egzaminacyjnych.

Mazowiecka i zachodniopomorska kurator oświaty o sytuacji przed egzaminami
Mazowiecka i zachodniopomorska kurator oświaty o sytuacji przed egzaminamitvn24

Zachodniopomorskie

Egzaminy gimnazjalne są zagrożone we wszystkich szkołach - poinformował zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski, zaznaczając, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.

- Nie ma takiej szkoły, która na wszystkie dni egzaminu ma zapewnione komisje egzaminacyjne - poinformował Krzyżanowski podczas briefingu prasowego. Ocenił, że "dyrektorzy mają bardzo duży problem ze skompletowaniem nauczycieli do komisji egzaminacyjnych".

Zachodniopomorska kurator Magdalena Zarębska-Kulesza stwierdziła, że "na pewno będzie potrzebna pomoc z różnych instytucji". - Na pewno my jako kuratorium, wszyscy wizytatorzy jesteśmy do dyspozycji i będziemy wspomagali. Jesteśmy gotowi w każdym momencie przybyć do placówki dyrektora, który ma kłopoty z zapewnieniem składu komisji - dodała.

Podlaskie

Kuratorium Oświaty w Białymstoku poinformowało, że nie ma informacji, aby w którejś z podlaskich szkół miał się nie odbyć egzamin gimnazjalny. Podało, że w środę do egzaminu ma przystąpić około 10 tysięcy uczniów.

- Zwracam się z takim apelem do dyrektorów szkół, do nauczycieli, w związku z tym, że jutro rozpoczynają się egzaminy dla uczniów gimnazjów z apelem rozważenia tego, żeby zawiesić na okres egzaminów tam, gdzie są strajki akcje protestacyjną - mówiła białostocka kurator Beata Pietruszka.

Dolnośląski i białostocka kurator oświaty o sytuacji przed egzaminem gimnazjalnym
Dolnośląski i białostocka kurator oświaty o sytuacji przed egzaminem gimnazjalnymtvn24

Lubelskie

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował, że ewentualne problemy z przeprowadzeniem egzaminów w związku z prowadzoną akcją strajkową zgłosiło trzech dyrektorów szkół w całym województwie.

Wojewoda zaznaczył, że "egzaminy gimnazjalne w województwie powinny odbyć się bez zakłóceń".

Dolnośląskie

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk oświadczył, że Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne są gotowe na przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego.

- Arkusze zostały wydrukowane, że one jutro będą dystrybuowane i on jutro się odbędzie - poinformował Kowalczyk.

Śląskie

Śląska kurator oświaty Urszula Bauer oświadczyła, że rozpoczynające się w środę egzaminy gimnazjalne, mimo strajku w oświacie, odbędą się we wszystkich gimnazjach tego województwa.

Takie przekonanie wyraził też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kurator podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach nie podała dokładnej liczby strajkujących szkół w regionie. Poinformowała jedynie, że skala protestu jest podobna w całym kraju: strajkuje około połowy placówek, a sytuacja jest dynamiczna.

- W kwestii liczby nauczycieli przystępujących do strajku obserwujemy tendencję malejącą. Mogę powiedzieć, że procentowo w województwie śląskim ponad 20 procent nauczycieli przystąpiło do pracy - powiedziała Bauer.

Opolskie

Według Roberta Sochy z opolskiego kuratorium oświaty, w tym województwie egzaminy gimnazjalne nie są zagrożone. Jedyną miejscowością, gdzie prowadzone są jeszcze ostatnie ustalenia dotyczące składu komisji, jest Kluczbork.

Jak zapewnił Socha, kuratorium oświaty jest w ciągłym kontakcie ze szkołami. Gdy ich dyrektorzy mają problem ze skompletowaniem komisji, udzielana jest im pomoc w pozyskaniu odpowiednich zastępstw dla strajkujących nauczycieli.

Kuratorium oświaty na swojej stronie opublikowało apel do osób mających wykształcenie pedagogiczne, by zgłaszali swój udział w pracach przy egzaminach gimnazjalnych.

Łódzkie

Łódzki kurator nie był w stanie określić, czy w regionie są szkoły, w których egzamin może się nie odbyć. - Liczba osób, których brakuje w komisjach egzaminacyjnych, się zmniejsza. Wczoraj było to kilkadziesiąt osób, ale już zapewniliśmy tym szkołom dodatkową obsadę pedagogiczną. Obecnie w kilku szkołach brakuje kilku pedagogów, ale w momencie, gdy o tym mówię, pracownicy kuratorium wykonują kolejne telefony, zbierają informacje i wysyłają pedagogów do pracy w komisjach - zaznaczył.

Podkarpackie

Według rzecznika Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasza Leyki 56 nauczycieli z placówek prowadzonych przez samorząd województwa wyraziło gotowość wzięcia udziału w egzaminach gimnazjalnych i ośmioklasistów.

W 14 szkołach i placówkach edukacyjnych prowadzonych przez samorząd województwa podkarpackiego zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

Wielkopolskie

- Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia się w szkole w środę, bez względu na to, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie - zapowiedziała wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska na konferencji prasowej.

- Jeśli uczniowie zawiadomieni przez różne komunikatory, na przykład Facebooka, lub przez dyrektorów szkół, bądź organy prowadzące, nie przyjdą do szkół, bo "trwa strajk", łamią w pewnym sensie prawo, które nakazuje im przystąpienie do egzaminu - powiedziała kurator.

Leszczyńska przekazała, że uczniowie "muszą mieć usprawiedliwienie" w razie nieobecności na egzaminie. - Dla losowych przypadków jest przygotowany drugi termin. Pragnę zauważyć, że sytuacja związana ze strajkiem jest bardzo dynamiczna i na tę chwilę nie wiemy, czy akurat w dniu egzaminu ten strajk nie zostanie odwołany - powiedziała kurator.

Jej zdaniem część protestujących nauczycieli, którzy mają wziąć udział w komisjach nadzorujących egzaminy, może zawiesić strajk na czas egzaminu.

Jak podało Kuratorium Oświaty w Poznaniu, 10 szkół, w których w środę mają rozpocząć się egzaminy gimnazjalne, nie skompletowało jeszcze nadzorujących komisji egzaminacyjnych.

Świętokrzyskie

Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Madzik podał, że egzaminy gimnazjalne odbędą się we wszystkich szkołach.

Kuratorium przygotowało listę osób z uprawnieniami, które w razie potrzeby miałyby wspomóc nauczycieli przy egzaminach gimnazjalnych, ale - według kuratorium - ich pomoc nie będzie potrzebna, przynajmniej w środę i czwartek.

- Już teraz jednak wiadomo, że wzmocnienia potrzebne będą na egzaminy językowe, które odbędą się w piątek, bo przy nich musi być większa liczba nauczycieli - zaznaczył kurator.

Według danych Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w tym województwie do strajku przystąpili nauczyciele z ponad 41 procent placówek oświatowych.

Małopolskie

Zastępca prezydenta Krakowa do spraw edukacji Anna Korfel-Jasińska zapewniła na briefingu prasowym, że strajk oświatowy i zawieszenie zajęć w części szkół nie zagraża egzaminom.

Jak poinformowała, dyrekcje krakowskich szkół zapewniły Urząd Miasta Krakowa, że w czasie strajku będą w stanie zapewnić sprawny przebieg egzaminów. Wiceprezydent podkreśliła jednak, że to na okręgowej komisji egzaminacyjnej spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie egzaminów i nadzór nad nimi.

Krakowski magistrat podał, że egzaminy - mimo strajku - mają przebiegać normalnie.

Kujawsko-Pomorskie

Jak podają władze miasta, w Toruniu dwie szkoły mają problem ze skompletowaniem komisji do nadzoru nad środowym egzaminem gimnazjalnym.

Wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz zapewnił, że wydział edukacji magistratu robi wszystko, by pomóc dyrektorom tych placówek.

- Sytuacja jest dynamiczna. Dyrektorzy szkół w porozumieniu z Wydziałem Edukacji UMT robią wszystko, by zapewnić prawidłową organizację i przebieg egzaminów gimnazjalnych. Liczymy na to, że uda się je przeprowadzić bez przeszkód we wszystkich placówkach - podkreślił Fiderewicz.

W drugim dniu strajku nauczycieli w Toruniu udział wzięło 65 z 69 szkół i placówek oświatowych.

Autor: akw//now//kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl
"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,6 procent poparcia - podała agencja DPA, powołując się na wstępne oficjalne dane opublikowane w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Federalną Komisję Wyborczą. Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), określana jako populistyczna i skrajnie prawicowa, zajęła drugie miejsce z poparciem 20,8 procent. W porównaniu z wyborami 2021 roku jest to dwukrotny wzrost.

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Źródło:
IMGW

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium