Polska

Tak wyglądał 26. Finał WOŚP. Zobacz naszą relację w mediach społecznościowych

Polska

Działo się! 26. Finał WOŚP był pełen emocji
Działo się! 26. Finał WOŚP był pełen emocji
wideo 2/24

Za nami kulminacyjny moment 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Światełko do Nieba rozświetliło Plac Defilad. Nasi reporterzy - Mateusz Misza i Karolina Wiśniewska - na żywo relacjonowali w mediach społecznościowych to, co działo się podczas całego dnia.

Relacje z przygotowań do finału WOŚP oraz jego najbardziej widowiskowego momentu, czyli Światełka do Nieba można śledzić na kanałach Facebook, Snapchat i na Instagramie.

Światełko do Nieba

O godzinie 20.00 rozpoczęło się Światełko do Nieba. Tradycyjny pokaz sztucznych ogni zwieńczył cały dzień z happeningami, imprezami sportowymi i koncertami. Nasi reporterzy relacjonowali z warszawskiego Placu Defilad, ale Światełko do Nieba odbywało się także w innych polskich miastach.

Chwilę przed fajerwerkami nasz reporter, Mateusz Misza pytał ludzi o ich wrażenia związane z tegorocznym finałem.

"Ludzie jak co roku, serdeczni, mili" - mówił jeden z uczestników. "Robimy coś, co jest dobrą ideą, która pomaga naszym wszystkim rodakom. To jest coś co powinniśmy robić. To nie jest przymus, to jest coś przyjemnego"- dodał.

Na placu można było spotkać także ludzi z innych miast, którzy specjalnie na ten dzień przyjechali do Warszawy. "Jestem z Torunia i od 26 lat jestem z Jurkiem Owsiakiem" - powiedziała kolejna uczestniczka finału.

Za kulisami Orkiestry

W przedostatniej relacji reporterka tvn24.pl Karolina Wiśniewska pokazuje kulisy 26. Finału WOŚP. Namiot znajdujący się na placu Defilad tętni życiem. Są też telebimy, na których można zobaczyć, ile pieniędzy udało się już zebrać. Wstęp do namiotu jest otwarty. "Trochę trzeba swoje postać w kolejce, ale warto"- relacjonuje Karolina Wiśniewska. Cały czas trwają aukcje, a już o godz. 20.00 Światełko do Nieba.

Jedyny w swoim rodzaju polonez

Jedną z gwiazd, która zaangażowała się w zbiórkę dla WOŚP, jest Filip Chajzer. Na aukcję przekazał swojego poloneza. "To było moje wielkie marzenie, żeby zrobić samochód, który będzie swoistym wehikułem czasu, który będzie przenosił do dzieciństwa". W zeszłym roku licytowana była przejażdżka tym samochodem, jednak teraz Chajzer zdecydował się oddać go na rzecz potrzebujących.

Biegną mimo mrozu

O 13.45 wystartował bieg Policz się z Cukrzycą. W ramach niego niemal 5000 uczestników przebiegło 5 km ulicami Warszawy. "Atmosfera jest przepiękna, wszyscy którzy tutaj są pomagają Jurkowi. Bardzo się dziwię, że niektórzy mają niuanse do Jurka... ale ich też pozdrawiam! - powiedział biegacz, dla którego normalnym zwyczajem jest bieg przy temperaturze -20 stopni.

Taki sam bieg odbył się w 106 innych polskich miastach, a także norweskim Stavanger.

Pokojowy Patrol na posterunku

Pokojowy Patrol to grupa wolontariuszy od lat wspierająca WOŚP. Nasza reporterka rozmawiała z nimi o ich pierwszym Finale w stolicy. "To nie jest tak, że przyszłyśmy na imprezę, bo nie ma co robić w domu w weekend". "To, że jesteśmy tu z ludźmi i wszyscy inni wokół nas też pomagają, to bardzo motywuje do dalszego działania w ciągu całego roku "- stwierdziły wolontariuszki z Kijowa.

Po godzinie 10.00 licznik 26. Finału WOŚP przekroczył kolejny milion. Aktualny stan licznika wynosi 8 207 milionów złotych. Krótko po tym pokazaliśmy, jak wygląda główny namiot WOŚP w Warszawie.

Na ulicach w całej Polsce pojawi się dziś 120 tysięcy wolontariuszy. Na kanale Facebook po godzinie 9.00 rozpoczęliśmy transmisję z Warszawy, gdzie nasz reporter rozmawiał z chętnymi do zbiórki dla WOŚP.

Odliczanie do Finału

W przeddzień finału po raz pierwszy w mediach społecznościowych TVN24 porozmawialiśmy z głównym organizatorem, Jurkiem Owsiakiem, który powitał wszystkim odbiorców transmisji tradycyjnym "Siema!". - Wiemy, co robimy, nie łapiemy sześciu srok za ogon. Wszystko dzieje się zgodnie z planem, mamy lekki zapas czasowy, za godzinę będziemy mieli próbę generalną, czyli odpalimy wszystko i wtedy dopiero powiemy sobie, że jesteśmy spokojni - powiedział Owsiak o ostatnich przygotowaniach do Finału.

- Kiedy my zaczniemy grać, będzie już grała Australia, Nowa Zelandia, będą wyspy Bali, będzie Indonezja, będzie grało Tokio. Grał już Szanghaj i Pekin, będzie grała Gruzja, będzie grała cała Europa - mówił o zasięgu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wielka mapa orkiestrowych serc

Czerwone serca WOŚP rozdawane przez wolontariuszy podczas każdego Finału to najważniejszy symbol Orkiestry. Od lat rośnie liczba Polaków, którzy zbierają je także wirtualnie. Media społecznościowe stały się nośnikiem wsparcia płynącego z każdej części Polski i świata.

Takim wsparciem może być relacja wideo lub zdjęcie opatrzone hashtagiem #WOSPwTVN24 i hashtagiem lokalizacji, np. #warszawa lub #londyn.W naszym serwisie tworzymy w ten sposób interaktywną mapę orkiestrowych serc, którą zobaczyć możecie na stronie: tvn24.pl/wosp.

Stwórzcie razem z nami wielką mapę orkiestrowych sercTVN24.pl

Coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

W ciągu 25 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 830 mln złotych. 2 stycznia 2018 roku fundacja podała, że na dwa tygodnie przed 26. Finałem WOŚP w różnego rodzaju aukcjach i zbiórkach przekroczono próg miliona złotych.

Celem 26. Finału WOŚP jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

WOŚP w TVN

Grupa TVN po raz drugi została głównym partnerem telewizyjnym Finału WOŚP. Oficjalny start akcji już 14 stycznia o godz. 8:30, w programie Dzień Dobry TVN. Finał będzie transmitowany na trzech antenach – TVN, TTV oraz TVN24.

Autor: akw//kg / Źródło: tvn24.pl

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości