Podejrzani o serię fałszywych alarmów zatrzymani. To była przykrywka dla internetowych oszustw

Autor:
Szymon
Jadczak
Źródło:
tvn24.pl
Akcja służb w przedszkolu przy Natolińskiej
Akcja służb w przedszkolu przy NatolińskiejLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plAkcja służb w przedszkolu przy Natolińskiej

Policja rozbiła cyberprzestępczą grupę odpowiedzialną między innymi za ubiegłoroczną serię alarmów bombowych w przedszkolach. Wywołanie fałszywego alarmu można było u nich zamówić za 5 tysięcy złotych. Grupa odwracała w ten sposób uwagę policji i dokonywała oszustw w internecie.

"Wszyscy zdechniecie. W przedszkolu jest bomba, wybuchnie jutro w południe, wszyscy będziecie gryźć piach za to co mi zrobiliście" - maila o takiej treści 26 i 27 czerwca 2019 roku dostało 1066 przedszkoli w całej Polsce. Zarówno treść, jak i okoliczności wysłania wiadomości wskazywały, że prawdopodobieństwo umieszczenia jakichkolwiek ładunków wybuchowych w przedszkolu jest minimalne. Jednak władze niektórych placówek wolały dmuchać na zimne i ewakuowały swoich podopiecznych i personel. W sumie ewakuowano 10 536 osób z 275 przedszkoli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zemsta

Niecały miesiąc później, 17 lipca, ci sami sprawcy wysłali informację o podłożeniu bomby na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Prokuratura przypisuje im też alarm bombowy w maju 2019 roku w szkole w Łęczycy. I to właśnie od tej ostatniej sprawy rozpoczęło się śledztwo, które doprowadziło do zatrzymań i w efekcie do rozbicia grupy.

Łukasz K. z Łęczycy wiosną 2019 roku na forach internetowych szukał osoby, która pomogłaby mu się zemścić na byłym wspólniku. Mężczyźni mieli konflikt o nierozliczone interesy. Na ogłoszenie odpowiedział Janusz K., w zgodnej opinii śledczych jeden z najzdolniejszych, a na pewno najgroźniejszych hakerów w Polsce.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, Janusz K. za 5 tysięcy złotych wysłał maila z informacją o alarmie bombowym w Łęczycy, w adresie nadawcy umieszczając nazwisko wspólnika, z którym skonfliktowany był Łukasz K. Zemsta okazała się skuteczna - były wspólnik został zatrzymany przez policję, postawiono mu zarzut spowodowania fałszywego alarmu bombowego i objęto policyjnym dozorem.

Łukaszowi K., twierdzą śledczy, na tyle spodobało się wymierzanie zemsty za pomocą hakerskich umiejętności Janusza K., że zapłacił za następne alarmy bombowe, tym razem wywołane na konto kolegi byłego wspólnika, który stanął w jego obronie. 

Rykoszetem oberwał też Krzysztof Rutkowski, były poseł i były detektyw. Jego z kolei wynajął były wspólnik Łukasza K., gdy zorientował się, że ktoś próbuje go wrobić w fałszywe alarmy bombowe. Prokuratura zebrała dowody na to, że grupa związana z Januszem K. włamała się do systemu jednej z sieci komórkowej i wygenerowała faktury na kilkadziesiąt tysięcy złotych, obciążające konto zarówno Krzysztofa Rutkowskiego, jak i biznesmena, który go wynajął.

Kamuflaż

Katalog przestępstw, które zarzuca Januszowi K. i jego ludziom prokuratura, jest jednak znacznie szerszy.

Jak dowiedzieliśmy się od osób znających szczegóły śledztwa, głównym źródłem dochodów cyberprzestępców były fałszywe sklepy internetowe. Hakerzy tworzyli w sieci strony, które nazwą i wyglądem nawiązywały do znanych sklepów internetowych, w rzeczywistości służyły zaś do wyłudzania pieniędzy oraz danych od nieuważnych internautów.

Jaki związek miały fałszywe sklepy z fałszywymi alarmami bombowymi? Janusz K. i jego ludzie wiedzieli mniej więcej, jak działają służby. Zdawali sobie sprawę, w jaki sposób fałszywe alarmy angażują, ale też dezorganizują działania tych służb. I że fałszywe sklepy, których otwarcie pokryje się z ogólnopolską akcją ewakuacji placówek edukacyjnych, będą mogły działać bezkarnie o kilka lub nawet kilkanaście dni dłużej.

Prokuratura zarzuca Januszowi K., że wraz z innymi osobami stworzył i prowadził 50 fałszywych sklepów, które oszukały ponad 10 tysięcy ludzi. 

Podmiana

Według śledczych hakerzy z grupy Janusza K. prowadzili w internecie nieustanne akcje zarażania komputerów złośliwym oprogramowaniem. Prokuratura jest przekonana, że za jego dostarczanie odpowiadał Kamil S., w internecie znany pod pseudonimem "Razzputin", który był ulubieńcem rosyjskich hakerów. Zawsze co do dnia i co do ułamka bitcoina (to właśnie ta kryptowaluta służy najczęściej do rozliczeń między cyberprzestępcami) rozliczał się z zakupu złośliwego oprogramowania. "Razzputinem" zainteresowało się też FBI - Amerykanie ścigają go za przestępstwa popełniane na szkodę tamtejszych firm i obywateli.

By wyłudzić dane, przestępcy podszywali się m.in. pod Krajową Administrację Skarbową, ZUS, komorników, firmy windykacyjne i kurierskie. Ale w związku ze zwiększaniem zabezpieczeń przez banki, do wejścia na cudze konto nie wystarczył już tylko komplet danych, potrzebny był też telefon. Stąd wziął się tak zwany SIM swap - czyli kradzież pieniędzy poprzedzona "podmianą" karty SIM.

Na podstawie wykradzionych danych przestępcy zamawiali w sieci fałszywe dowody osobiste. Z nimi szli do przedstawicieli sieci komórkowych i prosili o wydanie duplikatu karty SIM. Tłumaczyli, że oryginał zgubili. W momencie wydania duplikatu oryginalna karta w telefonie abonenta przestawała działać. A oszuści natychmiast zabierali się za czyszczenie konta ofiary. W ten sposób przestępcy okradli przynajmniej trzech mężczyzn, którzy stracili: 199 tysięcy, 220 tysięcy i 243 tysiące złotych. Zarzuty obejmują też próbę wykradzenia 7,9 miliona z konta jednej z firm. W tym przypadku oszustów udało się powstrzymać. 

Oprócz tego przestępcy rozpowszechniali oprogramowanie ransomware, które szyfruje pliki w zaatakowanym komputerze, by za ich odszyfrowanie zażądać okupu. W ten sposób planowali unieruchomić tysiące urządzeń jednego z urzędów i zablokować działania administracji publicznej. 

Zarzuty

W ocenie śledczych Janusz K. i jego wspólnicy to cyberprzestępcy "z najwyższej półki". Prowadzone przeciwko nim postępowanie jest wielowątkowe i skomplikowane, a podejrzani świetnie maskowali swoją działalność w sieci.

Niektóre ich działania mogą budzić trwogę. Gdy jeden z kontrahentów (w opinii hakerów) oszukał ich przy transakcji, w jego komputerze zostały umieszczone treści pedofilskie, o czym została powiadomiona policja. Niewinny, jak wynika z ustaleń policji, mężczyzna został zatrzymany. 

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie z pomocą funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz policjantów z wydziałów do walki z cyberprzestępczością z Łodzi i Gorzowa Wielkopolskiego zarzuty usłyszało dziewięć osób. Cztery z nich są tymczasowo aresztowane.

Zarzuty, które usłyszeli, to oprócz wywoływania alarmów bombowych również m.in. oszustwa, pranie pieniędzy, kradzież z włamaniem. 

Autor:Szymon Jadczak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Podczas lotu szkolnego samolotem M-346 Bielik we wtorek doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki, pilot bezpiecznie wylądował. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane - podało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Autor:
ks/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski zaznacza, że raty kredytów hipotecznych i tak spadną, ponieważ zarówno trzy miesiące temu, jak i sześć miesięcy temu, a taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania, stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie.

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej i Katarzyna Kotula z Lewicy mają wejść w skład przyszłego rządu Donalda Tuska - dowiedziała się nieoficjalnie reporterka TVN24 Agata Adamek. Posłanka KO ma zostać ministrą ds. polityki senioralnej, z kolei przedstawicielka Lewicy ma być mianowana ministrą ds. polityki równościowej.

Nieoficjalnie: dwa nowe nazwiska w przyszłym rządzie Donalda Tuska. To kobiety

Nieoficjalnie: dwa nowe nazwiska w przyszłym rządzie Donalda Tuska. To kobiety

Autor:
bp//mrz
Źródło:
TVN24

Sejm kontynuuje pierwsze posiedzenie X kadencji. Izba zajęła się dwoma projektami związanymi z zamrożeniem cen energii na przyszły rok. Posłowie odrzucili projekt rządowy, a poselski trafił do dalszych prac w komisjach. Sejm zajmuje się teraz zmianami w Regulaminie Sejmu. Posłowie PiS weszli w dyskusję z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, dotyczącą czasu oświadczeń poszczególnych klubów i koła poselskiego. Relacjonujemy polityczną środę.

Sejm o zmianach w regulaminie. "Elektronika nie kłamie"

Sejm o zmianach w regulaminie. "Elektronika nie kłamie"

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab,
mrz
Źródło:
PAP

Po spotkaniu z Szymonem Hołownią mogę powiedzieć, że Polska i Ameryka mają pozytywny, wspólny program, razem idą naprzód, między innymi w sprawie bezpieczeństwa i kolektywnej obrony - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Pytany o pomoc dla Ukrainy stwierdził, że Kijów wspiera koalicja ponad 50 krajów, a prezydent Joe Biden "utożsamił swoją prezydenturę ze wsparciem narodu ukraińskiego".

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby zginęły na miejscu po tym, jak samochód osobowy dachował w kanale wypełnionym wodą w miejscowości Libiszów (woj. lubelskie). Policjanci ustalają tożsamość zmarłych.

Samochód wjechał do kanału, nie żyją dwie osoby

Samochód wjechał do kanału, nie żyją dwie osoby

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Na terenie stoczni Pomerania w Szczecinie doszło do wybuchu gazów technicznych. Poszkodowani zostali trzej pracownicy. Jeden z mężczyzn był reanimowany na miejscu i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Nie udało się go uratować. Dwóch pozostałych doznało urazów głów i rąk.

Eksplozja z "niewiadomych przyczyn". Nie żyje jeden pracownik, dwaj są ranni

Eksplozja z "niewiadomych przyczyn". Nie żyje jeden pracownik, dwaj są ranni

Aktualizacja:
Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Brytyjska rodzina królewska opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym wspólnie pozują król Karol III, królowa Kamila, książę William i księżna Kate. Brytyjskie media wskazują, że zdjęcie jest "pośrednią odpowiedzią" na zarzuty stawiane w opublikowanej tydzień wcześniej książce "Endgame" Omida Scobiego. W jej holenderskim wydaniu autor wskazał, że to Karol III i księżna Kate kilka lat temu wyrazili uwagi co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan.

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP, BBC, Sky News, tvn24.pl

Maksymilian F., który w ubiegłym tygodniu śmiertelnie ranił dwóch przewożących go policjantów, był poszukiwany do odbycia kary w sprawie dotyczącej sprzedaży internetowej - przekazał białostocki sąd rejonowy. Chodziło o lampę.

Był poszukiwany, bo miał trafić do więzienia z powodu oszustwa. Odpowie za śmierć dwóch policjantów

Był poszukiwany, bo miał trafić do więzienia z powodu oszustwa. Odpowie za śmierć dwóch policjantów

Autor:
bż/gp
Źródło:
PAP

Od środy można zapisywać się i przyjmować nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19. - Na godzinę 8 mieliśmy 26 tysięcy zapisanych pacjentów na szczepienia i 40 tysięcy tak zwanych slotów, czyli konkretnych terminów - poinformowała w rozmowie z TVN24 Iwona Kania, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie przyznała, że jest mniej punktów, w których wykonywane są szczepienia. Dodatkowo w przyszłym tygodniu wejdą zmiany w zapisach, niedostępna będzie infolinia 989.

"Nie działa możliwość rejestracji, nie można się dodzwonić". Ministerstwo odpowiada

"Nie działa możliwość rejestracji, nie można się dodzwonić". Ministerstwo odpowiada

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

Akademia Sztuki w Szczecinie poinformowała o śmierci studentki, która została poważnie poparzona w eksplozji, do której doszło w czerwcu tego roku. Poszkodowane zostały wtedy trzy osoby: dwie wykładowczynie i studentka.

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl

Pomocy potrzebował półroczny niemowlak. Mimo szybkiej akcji ratowników dziecka nie udało się uratować. Policja dowiedziała się o zdarzeniu dopiero z lokalnych mediów. Przyczyny śmierci dziecka nie są jeszcze znane.

Nie udało się uratować sześciomiesięcznego dziecka

Nie udało się uratować sześciomiesięcznego dziecka

Autor:
ng/gp
Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał 55-latka na 25 lat więzienia za zabójstwo 84-latki, do którego doszło w czerwcu ubiegłego roku. Sprawca został także zobowiązany do wypłaty zadośćuczynienia bliskim zmarłej.

Wykrwawiła się przed wejściem do budynku, w którym mieszkała

Wykrwawiła się przed wejściem do budynku, w którym mieszkała

Autor:
ng/gp
Źródło:
PAP

Groźne zdarzenie na jeziorze Jeziorak (woj. warmińsko-mazurskie). Na taflę zbiornika wjechał trzylatek na sankach, pod którym załamał się lód. Dziecko wpadło do wody. Na ratunek ruszył 77-letni dziadek. Na miejscu pracowały wszystkie służby.

Trzylatek wjechał na sankach na jezioro, lód się załamał. Na pomoc ruszyli dziadek i babcia

Trzylatek wjechał na sankach na jezioro, lód się załamał. Na pomoc ruszyli dziadek i babcia

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alerty meteorologiczne pierwszego stopnia dla dużej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącymi i gęstą mgłą. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Osiem województw z alertami IMGW. Nie tylko marznące opady dadzą się nam we znaki

Osiem województw z alertami IMGW. Nie tylko marznące opady dadzą się nam we znaki

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) podczas środowych obrad wyłączył mikrofon przemawiającego z mównicy Michała Kołodziejczaka. Poseł Koalicji Obywatelskiej w ostrych słowach uderzał w politykę energetyczną rządów Prawa i Sprawiedliwości, pytał też polityków PiS, czy mają problemy z hormonami czy z mózgiem. Gdy czas na wypowiedź minął, lider Agrounii nie chciał zejść z mównicy.

Kołodziejczak w ostrych słowach mówił o polityce energetycznej za rządów PiS. Bosak w finale wyłączył mu mikrofon

Kołodziejczak w ostrych słowach mówił o polityce energetycznej za rządów PiS. Bosak w finale wyłączył mu mikrofon

Autor:
bp//mrz
Źródło:
TVN24

Marek Kuchciński z Prawa i Sprawiedliwości ocenił dotychczasową pracę Szymona Hołowni na stanowisku marszałka Sejmu. - Nieźle to się ogląda. Nie dziwię się, że jest taka popularność, tylko merytorycznie słabiutko - powiedział były marszałek Sejmu.

Były marszałek Sejmu z PiS o Szymonie Hołowni. "Nieźle to się ogląda"

Były marszałek Sejmu z PiS o Szymonie Hołowni. "Nieźle to się ogląda"

Autor:
mb
Źródło:
tvn24.pl

Posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska po zejściu z sejmowej mównicy, na której mówiła o poprawkach do tak zwanej ustawy wiatrakowej, otrzymała od przedstawicieli swojego ugrupowania owację na stojąco i bukiet kwiatów. W tym samym czasie politycy Prawa i Sprawiedliwości głośno śmiali się i wznosili okrzyki "hańba" oraz "kwiatki z Berlina".

Paulina Hennig-Kloska dostała od kolegów owację i kwiaty. Posłowie PiS śmiali się i wznosili okrzyki

Paulina Hennig-Kloska dostała od kolegów owację i kwiaty. Posłowie PiS śmiali się i wznosili okrzyki

Autor:
bp//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Przyszłość wakacji kredytowych nadal nie jest znana. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk na początku środowego posiedzenia Sejmu wnioskował o uzupełnienie porządku obrad o rządowy projekt dotyczący przedłużenia tego rozwiązania. - Co państwo powiecie mieszkańcom Wilanowa i Jagodna, którzy z tych kredytów korzystają? - pytał z sejmowej mównicy. W ten sposób nawiązywał do odwołania posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych, która miała się zająć projektem PiS. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że przeprowadzi "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek we wszystkich komisjach sejmowych".

Poseł PiS pyta o mieszkańców Wilanowa. Marszałek Sejmu zapowiada "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek"

Poseł PiS pyta o mieszkańców Wilanowa. Marszałek Sejmu zapowiada "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek"

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie odbyła się dyskusja nad projektami zamrożenia cen energii, gazu i ciepła. Rządowym i grupy posłów demokratycznej opozycji. Sejm zagłosował za przekazaniem projektu opozycji do dalszych prac. Rządowy został odrzucony.

Zamrożenie cen energii. Rządowy projekt nie przeszedł

Zamrożenie cen energii. Rządowy projekt nie przeszedł

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kandydat większości parlamentarnej na premiera Donald Tusk rozpoczął w środę konsultacje z potencjalnymi ministrami w jego rządzie. W siedzibie Platformy Obywatelskiej pojawił się między innymi Dariusz Klimczak (PSL-Trzecia Droga). - W tej sytuacji, w której się znajdujemy, po tym rozgardiaszu, który wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, potrzeba silnego, doświadczonego polityka, a takim jest Donald Tusk - mówił.

Odprawa z kandydatami na ministrów. "O wszystkim powie pan premier"

Odprawa z kandydatami na ministrów. "O wszystkim powie pan premier"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24

Propozycja zmian w ustawie wiatrakowej wzbudziła duże emocje. - Trzysta metrów jest błędem - przyznała w rozmowie z TVN24 Paulina Hennig-Kloska z Klubu Parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga. Jak poinformowała, ta zmiana była wdrażana "na końcówce" prac nad projektem. - Działaliśmy pod presją czasu i na pewno nie chcieliśmy w ten sposób wypuścić projektu - stwierdziła Hennig-Kloska. Parlamentarzystka wskazała, że nic nie wie, by miała przestać być kandydatką Polski 2050 na stanowisko ministra klimatu i środowiska. Do zamieszania wokół propozycji zmian w ustawie wiatrakowej odniósł się również Donald Tusk.

Zmiana kandydatki na ministra w rządzie szykowanym przez Tuska? Paulina Hennig-Kloska odpowiada

Zmiana kandydatki na ministra w rządzie szykowanym przez Tuska? Paulina Hennig-Kloska odpowiada

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

Joe Biden przyznał, że nie jest pewien, czy startowałby w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, gdyby zamiaru kandydowania nie zgłosił Donald Trump. Wyznanie amerykańskiej głowy państwa zaskoczyło nawet jego doradców. Później Biden złagodził jednak swoje słowa.

Niespodziewane wyznanie Joe Bidena dotyczące wyborów. Zaskoczyło nawet jego doradców

Niespodziewane wyznanie Joe Bidena dotyczące wyborów. Zaskoczyło nawet jego doradców

Autor:
pb//az
Źródło:
Reuters, CNN, BBC
Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Robert
Zieliński
Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aspirant sztabowy Ireneusz Michalak i aspirant sztabowy Daniel Łuczyński stracili życie, realizując obowiązki służbowe. "Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie, służąc mieszkańcom Wrocławia" - podkreśla policja.

"Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie"

"Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie"

Autor:
pop
Źródło:
tvn24.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez nikogo niepokojony wszedł do internatu z opaską dozoru na nodze. Według relacji wychowawcy szkoły samochodowej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) agresywny mężczyzna mówił, że wyszedł z więzienia, że "musi kogoś zabić", żeby tam wrócić i że "jest maszyną do zabijania". Zaatakował nauczyciela. Patrol wyprowadził intruza z budynku i puścił wolno. Postępowanie wszczęto dopiero po tygodniu. Materiał Katarzyny Czupryńskiej-Chabros.

Przyszedł do szkoły, mówił, że jest "maszyną do zabijania". Policja puściła go wolno

Przyszedł do szkoły, mówił, że jest "maszyną do zabijania". Policja puściła go wolno

Autor:
bp/kab
Źródło:
"Fakty po Południu" TVN

Dziewczynka w spektrum autyzmu postawiła na nogi służby na Śląsku. Zniknęła w poniedziałek po południu w Kamieńcu pod Tarnowskimi Górami, odnalazła się następnego dnia 40 kilometrów dalej, w Katowicach. Jest podopieczną ośrodka, który od dwóch lat jest pod lupą prokuratury. Chodzi między innymi o znęcanie się nad dziećmi. W jednym postępowaniu już siedem osób usłyszało zarzuty.

14-letnia Wiktoria całą noc jeździła autobusami. Dwa śledztwa w sprawie ośrodka, będzie trzecie

14-letnia Wiktoria całą noc jeździła autobusami. Dwa śledztwa w sprawie ośrodka, będzie trzecie

Aktualizacja:
Autor:
Małgorzata
Goślińska
Źródło:
tvn24.pl

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że "wtedy kiedy wybuchła afera wiatrakowa, 'Fakty' TVN w ogóle jej nie zauważyły". Sprawdziliśmy. Zarówno w "Faktach" TVN, TVN24, jak i w portalu tvn24.pl informowaliśmy o kontrowersjach wokół ustawy.

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Nieruchomości za ponad 20 mln zł zgromadził Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, po raz pierwszy wybrany do Sejmu. Inny debiutant, Krzysztof Hetman z PSL, ma prawie 3 mln zł oszczędności, prawie milion złotych zarobiła Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów debiutantów.

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

82 procent Polaków uważa, że Polska zyskuje na członkostwie w Unii Europejskiej, a 75 procent postrzega je za ważne - wynika z nowego badania Parlamentu Europejskiego. Wśród najważniejszych korzyści wskazali poprawę jakości życia. Jednocześnie aż 76 procent pytanych twierdzi, że wzięłoby udział w głosowaniu w eurowyborach, gdyby odbywało się za tydzień.

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Anglicy mają "To właśnie miłość", a my "Listy do M.". Seria pięciu filmów to idealna rozrywka na grudniowy wieczór "dla widzów, którzy wierzą w moc Mikołaja i idealny prezent dla tych, którzy nie byli do końca grzeczni". Aż trudno uwierzyć, że od premiery pierwszej części minęło już 12 lat. Jak zmienili się bohaterowie kultowej komedii? 

Jak zmieniły się gwiazdy "Listów do M."? 

Jak zmieniły się gwiazdy "Listów do M."? 

Autor:
joan
//mro
Źródło:
TVN, cozatydzien.tvn.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl