Po północy do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Sytuacja w mieście jest jednak spokojna. Rzeka w nocy nie wyszła z brzegów. Według prognoz, fala ma być niższa od majowej o ponad metr.
Fala ma być niższa od majowej o ponad metr. - Mieszkańcy Wrocławia przeszli bezpiecznie pierwszą falę, sądzę, że mogą teraz myśleć, że miasto jest bezpieczne, choć zawsze należy podkreślić, że siły natury bywają nieobliczalne, więc mogą wystąpić jakieś gwałtowne niespodziewane zjawiska - powiedział prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.
Według prognoz ,przejście fali kulminacyjnej przez Wrocław może potrwać ok. 48 godzin. Dutkiewicz zaznaczył, że wszystkie służby są w gotowości i ciągle monitorują wały na terenie miasta.
Walczą, by znów nie zalało Kozanowa
We Wrocławiu na osiedlu Kozanów powstał tymczasowy wał przeciwpowodziowy. Jego ustawianie trwało do środy. Wał ma długość 1,2 tys. metrów. Przy koronie jest szeroki na metr, a przy podstawie na cztery metry. Wał powstał na linii starego wału, jednak jego konstrukcja ma być mocniejsza i chronić wszystkie budynki na osiedlu. Prowadzone są też prace m.in. przy umacnianiu wału przy śluzie na Bartoszowicach.
Straż Miejska i Policja prowadzi całodobowy monitoring wałów. Większa ilość patroli skierowana została na Kozanów, wał Bartoszowice, Jaz Opatowice, Śródmiejski Węzeł Wodny, Groblę Łaniewską oraz ul. Celtycką. Ponadto na Kozanowie została ulokowana grupa interwencyjna. W wyniku fali kulminacyjnej na Odrze, która przeszła przez Wrocław w maju, zalanych zostało kilka ulic Kozanowa. Wtedy wał nie wytrzymał naporu wody.
Fala w Oławie, płynie na północ
Kulminacja fali powodziowej przepływa przez Oławę. Na szczęście dzięki uruchomieniu polderu zalewowego Lipki - Oława udało się czasowo wstrzymać wzrost stanu wody wodowskazie w mieście. Druga fala jest dosyć długa, co spowoduje dłuższe utrzymywanie się stanów alarmowych w tym rejonie.
W sumie na terenie województwa dolnośląskiego alarmy powodziowe ogłoszono w 9 powiatach oraz mieście Wrocław. Z kolei pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w 17 powiatach. Stany alarmowe przekroczone są na 15 wodowskazach, a na 13 ostrzegawcze. Po minięciu Wrocławia fala ma pojawić się pomiędzy godz. 4 a 8 w Brzegu - tam woda ma osiągnąć poziom 800 cm.
Zamknięte drogi
Z powodu podtopień nieprzejezdne są m.in. droga krajowa nr 36 pomiędzy miejscowością Iwno a Ścinawą i droga wojewódzka nr 445 Jelcz-Laskowice - Oława. Most na Odrze w Ścinawie jest zamknięty dla samochodów ciężarowych, z kolei na moście w Oławie dopuszczony jest jedynie ruch lokalny. Zamknięte są przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni.
Źródło: tvn24.pl, PAP